Volvo do zásuvky: ReCharge Concept

  • 20
Nové elektrovolvo ujede na elektrony 100 kilometrů. Když energie v baterkách dojde, je v záloze spalovací motor. Nebo stačí najít nejbližší zásuvku. Bílá, trochu rozřezaná "C-třicítka" vystavená ve Frankfurtu ukazuje, jak chce s emisemi bojovat Volvo.

"Pro splnění požadavků na snižování emisí CO2 bude v budoucnu zapotřebí, aby určitá část vozidel byla vybavena elektrickým pohonem," říká Magnus Jonsson, viceprezident pro výzkum a vývoj švédské automobilky.

Volvo ReCharge, vyrobené v kalifornském Camarillu, má v kolech elektromotory; baterky, které je živí, se dobíjejí z běžné zásuvky.

Elektromotor v každém kole
Lithium-polymerové baterie schovali vývojáři do kufru. Celková životnost baterií má přesahovat životnost vozidla. Pohon obstarávají čtyři nezávislé motory umístěné v jednotlivých kolech. Elektrická C30 tak vlastně dostala pohon všech kol. Přenos síly na každé kolo je řízen samostatně. Energie generovaná při brzdění se ukládá zpět do baterií.

Domácí elektrárna
Spalovací motor nepohání přímo auto, ale pouze dodává energii akumulátorům - slouží tedy pouze jako zdroj elektrické energie.

Čtyřválcový motor Flexifuel, schopný spalovat i bioethanol, se zdvihovým objemem 1,6 litru pohání generátor, který zajišťuje pohon motorů v kolech tehdy, pokud jsou baterie vybité. 

Generátor má mít podle prohlášení automobilky dostatečný výkon, aby mohl energií zásobovat rodinný dům. S menšími úpravami by mohl vůz svému majiteli sloužit jako zdroj elektřiny pro případ výpadku dodávky elektrické energie.
 
Spalovací motor se automaticky spouští v okamžiku, kdy je 70 procent kapacity baterie vyčerpáno.  Současně má řidič možnost spustit motor Flexifuel manuálně pomocí tlačítka na přístrojovém panelu.

To řidiči umožňuje spustit motor dříve, například při jízdě po dálnici, aby se baterie dobily předtím, než řidič s vozidlem vjede do města.

"Naše C30 s dobíjecí hybridní technologií si zachovává velmi živé a sportovní jízdní vlastnosti.  Zrychlení z 0 na 100 km/h trvá 9 sekund a maximální rychlost je 160 km/h," říká Ichiro Sugioka, vedoucí projektu Volvo ReCharge Concept.

"Plná" ze zásuvky
"Plné nabití baterií vozidla trvá 3 hodiny. I rychlé hodinové nabití však umožní ujetí přibližně 50 kilometrů," dodává viceprezident Volva pro výzkum a vývoj Magnus Jonsson.

"Osoba, která za den ujede méně než 100 km, bude muset čerpací stanici navštívit opravdu málokdy.  V USA to platí pro téměř 80 procent řidičů," vysvětluje Magnus Jonsson.

Automobilka tvrdí, že při jízdě výhradně na elektřinu jsou provozní náklady o 80 procent nižší než u srovnatelného vozidla poháněného benzinovým motorem. Při překročení hranice 100 km se spotřeba paliva v závislosti na vzdálenosti ujeté za pomoci benzinového motoru pohybuje od 0 do 5,5 litru na 100 km.

"Tento dobíjecí hybridní automobil by měl při správném používání vytvářet přibližně o 66 procent méně emisí oxidu uhličitého v porovnání s nejlepšími hybridními vozy, které jsou dnes na trhu k dispozici. Další snížení emisí je možné v případě, že elektřina použitá k dobíjení vozidla pochází ze zdrojů s nízkými emisemi CO2, jako jsou bioplyn, vodní nebo jaderná energie," říká Jonsson.