Rozhlas opustil slavnou budovu, vzniká obří komplex

  • 20
Český rozhlas uzavřel na dva roky hlavní vchod do budovy z Vinohradské třídy v Praze. Důvodem je právě zahájená rekonstrukce, první po osmdesáti letech. Po jejím skončení vznikne na Vinohradech rozhlasový komplex pro téměř tisíc zaměstnanců.

Historická budova Českého, potažmo Československého rozhlasu tak poprvé po osmdesáti letech uzavřela legendární vstup z Vinohradské třídy 12. Nově budou zaměstnanci a veřejnost vstupovat další dva roky do budovy z Římské ulice.

Minulý pátek ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík vchod z Vinohradské slavnostně uzavřel. Zahájil tím de facto další fázi obří rekonstrukce, kterou rozhlas už od dubna 2004 prochází.

Hotovo by mělo být v roce 2010, předpokládá vedení rozhlasu. Celkem si akce vyžádá přes půl miliardy korun.

První rekonstrukce od války
Budova rekonstrukci potřebuje jako sůl. Vždyť už za války byl foyer rozhlasu vážně poškozen leteckou pumou.

Navenek sice bude budova postavená v letech 1929 až 1932 ve funkcionalistickém stylu vypadat stejně jako dosud, ale vnitřek nabídne zaměstnancům moderní prostředí. Architekti v nových plánech navíc počítají i s kavárnou a novou restaurací.

"Bylo na čase, většina kanceláří vypadala, že pamatuje Gottwalda," komentoval zahájení rekonstrukce jeden zaměstnanec. Starý vchod mu ale bude chybět, přiznal vzápětí. "Měl takový zvláštní duch," zdůvodnil.

"Po dokončení vznikne ucelený rozhlasový komplex ohraničený ulicemi Vinohradská, Balbínova a Římská," sdělil iDNES.cz René Zavoral, mluvčí rozhlasu.

Do komplexu bude docházet téměř tisíc zaměstnanců rozhlasu, kteří pro něj v Praze pracují.

S pracovištěm v Jeseniově ulici na Žižkově, odkud nyní vysílá čtvrtý okruh - Radio Wave, nové plány už nepočítají. Naopak vila v Karlíně, odkud vysílá ČRo Region a Regina, v jeho vlastnictví zůstane.

Nesmyslný Pankrác
Z Vinohradské 12 bylo nutné přesunout současných více než čtyři sta pracovníků rozhlasu a studiovou techniku.

Vedení veřejnoprávního radia se proto rozhodlo koupit budovu v Římské ulici 15, která sousedí s rozhlasovými budovami Vinohradská 12 a Římská 13, a také pronajmout po dobu rekonstrukce přilehlou Římskou 12.

Proces před rekonstrukcí přitom nebyl vůbec jednoduchý. Už v 70. letech totiž vznikl plán přestěhovat celý rozhlas do "pankráckého mrakodrapu". Jenže vedení rozhlasu se počátkem 90. let rozhodlo rozestavěnou budovu prodat, protože na její dokončení nenašlo peníze.

Budovu na Vinohradské třídě číslo 12 získal Československý rozhlas od tehdejšího Ředitelství pošt a telegrafů, který ji až do roku 1933 užíval jako své sídlo. Do rukou rozhlasáků ji úřad předal u příležitosti 10. výročí založení Československého rozhlasu.

Důležitou roli budova sehrála během květnového povstání na konci druhé světové války. V prudkých, několikadenních bojích o rozhlas padlo téměř devadesát lidí. Němci totiž dobře věděli, že pokud rozhlas uhájí před českými povstalci, udrží Prahu ve svých rukou. To se naštěstí nepovedlo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue