V Čerčanech se srazily vlaky, zemřel strojvedoucí

  • 186
Na nádraží v Čerčanech na Benešovsku se po desáté hodině srazil rychlík s osobním vlakem. Střet nepřežil strojvedoucí pantografu, strojvedoucího rychlíku transportoval vrtulník do Motola. Osm cestujících se zranilo, pět skončilo v nemocnici. Nehodu zřejmě zavinilo lidské selhání.

Neštěstí se stalo šest minut po desáté dopoledne přímo na nádraží v Čerčanech. Do části příměstského vlaku, kterou tu krátce předtím odpojili od osobního vlaku do Benešova, narazil rychlík z Prahy do Českých Budějovic.

"Vlak jel pomalu, vypadalo to, že zastavuje, ani náraz nebyl příliš silný. Cestující přede mnou nicméně spadl ze sedačky. Dlouho nikdo nechápal, že se stalo něco vážného, až když jsme se podívali z oken," vylíčil iDNES.cz jeden z pasažérů rychlíku.

Náraz nepřežil strojvedoucí
Souprava elektrické jednotky se po nárazu "přelomila" a lokomotiva rychlíku její zadní část natlačila do trolejového vedení. V pantografu už nebyli žádní cestující, pouze třiapadesátiletý strojvůdce. Náraz ho doslova pohřbil v kabině.

"Lidé vystoupili z rychlíku a šli si to fotografovat. Mysleli jsme si, že jsme narazili do prázdné soupravy, až pak jsem si všiml v kabině nahoře části těla," doplnil svědek.

Také osmatřicetiletého strojvedoucího rychlíku museli vyprošťovat hasiči. "Po ošetření a zajištění ho vrtulník transportoval do motolské nemocnice. Byl při vědomí, ale utrpěl mnohočetné pohmožděniny těla, lékař jeho stav diagnostikoval jako crush syndrome," uvedla mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

V nemocnici se ukázalo, že jeho stav naštěstí není tak vážný. Nepotvrdilo se podezření, že má poraněnou pánev a dolní končetiny. Lékaři na traumatologii mu ošetřili jen pohmožděniny a propustili ho do domácího léčení, řekla ČTK mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová.

První zprávy hovořily o množství zraněných, do Čerčan proto přijelo sedm sanitek z Benešova, Vlašimi, Říčan či Jesenice. Do nemocnic nakonec odvezly pět lehce zraněných cestujících, další tři ošetřili zdravotníci na místě.

Podle mluvčího Českých drah Ondřeje Kubaly si většinou přivodili zranění pádem, nebo na ně po nárazu vlaku spadla zavazadla.

Předběžný závěr: lidské selhání
Škoda se podle mluvčího Kubaly odhaduje na deset milionů korun. Příčinu nehody vyšetřuje policie a Drážní inspekce. Její šéf Jan Kučera oznámil jako předběžnou příčinu selhání lidského činitele.

Podle České televize se prověřuje komunikace mezi výpravčím a strojvůdcem, protože strojvůdce rychlíku neprojel na červenou, takže vůbec netušil, že mu v cestě stojí pantograf. Výpravčí ze stanice byl hned po srážce postaven mimo službu.

Podle zdroje, který si nepřál uvést jméno, mohly k nehodě přispět i výluky související s modernizací této koridorové trati, které výrazně ovlivňují běžný provoz. "Předpisy pamatují i na omezený provoz," komentoval to Kučera.

Provoz na trati se kvůli nehodě nezastavil, vlaky mohou sražené soupravy objíždět po zbývajících kolejích nádraží, kudy je kvůli odpojeným trolejím přetahovala dieselová lokomotiva. Celý den ale nabíraly zpoždění.


Video