Čaušević prohrála, k diskriminaci nedošlo

  • 29
Pražský městský soud potvrdil verdikt, podle kterého Marie Čaušević nebyla ve výběrovém řízení na pozici finanční ředitelky v Pražské teplárenské diskriminována. Čauševič si před jednáním věřila, soud ale nakonec rozhodl v její neprospěch.

"Nejsme spokojeni. Česká společnost není připravena vnímat paragrafy tak, jak jsou vnímány v západních zemích," řekl iDNES.cz po vynesení rozsudku advokát Marek Odrobina s tím, že řízení nekončí.

"Nemíníme se vzdát, protože tato kauza je zásadní pro celou společnost, nejen pro paní Čaušević," uvedl Odrobina. "Začínám si připadat jako ve filmu Lid versus Larry Flynt," dodal.

Čauševič žádala milionové odškodné. Namísto toho bude ale zřejmě muset uhradit náklady na soudní řízení ve výši zhruba padesáti tisíc korun.

Tuto částku soud snížil z původní výše zhruba sto tisíc korun. "V této oblasti vidíme pokrok a jsme rádi,"  připustil Odrobina.

Čaušević je první ženou, která se v Česku soudí kvůli diskriminaci. Domnívá se, že ji společnost Pražská teplárenské poškodila jenom kvůli tomu, že je žena. U firmy se ucházela o místo finanční ředitelky. Prošla konkurzem, ve kterém byla podle svého mínění nejlepší, přesto však místo nezískala.

Právní zástupkyně společnosti ale už dříve uvedla, že žádný důkaz, že by byla Čaušević nejlepší, neexistuje.

Soud prvního stupně loni v září rozhodl, že diskriminována nebyla. Marie Čaušević se proti jeho rozsudku v lednu odvolala. - více zde

Co předcházelo soudnímu jednání?
Na uvolněný post po finančním řediteli, který odstoupil loni v květnu, vyhlásila firma konkurz. V mezičase dostala Čaušević nabídku na dočasný zástup. Společnost si pak najala specializovanou agenturu na výběr manažerů Kaufmann & Partner. Ta měla nejen najít vhodné kandidáty, ale také je pomoci ohodnotit. Z pěti kandidátů dostala Čaušević hodnocení jako jedna z nejvhodnějších, a to nejen od expertní firmy, ale i od dvou ze čtyř členů představenstva.

V teplárenství pracovala už dříve a zastávala také post finanční ředitelky. Pro neshodu mezi šéfy však Pražská teplárenská hledala další uchazeče. Do nového kola výběru dodala personální agentura další tři kandidáty. V součtu všech výběrů Čaušević získala opět nejlepší známku od dvou členů představenstva. Zástupci anglického akcionáře ji však zamítli a prosadili kandidáta druhého výběru Pavla Pejřimovského z Teplárny Písek.

Oficiální důvod pro nepřijetí byl nesouhlas Richarda Lappina a Františka Hejčla, jak stojí v dopise, který dostala zaměstnankyně loni v září. První řekl, že vhodného kandidáta nenašel žádného, druhý uvedl, že paní Čaušević "bude vždy na druhém místě, a to z hlediska informační asymetrie".

Odrobina ještě před vynesením rozsudku řekl, že pokud prohrají, budou bojovat dál. "Jsme na to připraveni a máme na to dostatek morálních sil," řekl. Čaušević má nyní dvě možnosti: buďto obnovu řízení, nebo dovolání k Nejvyššímu soudu. 

Čaušević  tvrdí, že má nový důkaz, který zcela mění pohled na věc. Prozatím ho ale odmítla blíže specifikovat. Právě na něm chce stavět při případné obnově procesu. 

"Věřím tomu, že nakonec zvítězím. Když už ne u našeho soudu, tak ve Štrasburku určitě," řekla Čaušević s tím, že vůbec nelituje, že do sporu šla.

Čaušević v Pražské teplárenské stále pracuje, a to na centrále v Praze. "Vždy jsme tvrdili, že k diskriminaci nedošlo a jsme proto s rozhodnutím soudu spokojeni," řekla iDNES.cz mluvčí firmy Světla Prokešová.