MF DNES: Na stopu možného vraha dovedla policii SIM karta

  • 24
Policie je přesvědčena, že ví, kdo je nájemný vrah, který loni zabil majitele bezpečnostní agentury Lenia Jiřího Kubína. Ten patřil ke známým šéfa českého podsvětí Františka Mrázka, jehož zastřelili o dva měsíce dříve. Problém je, že policie zná jen tvář možného vraha. Jméno zatím nemá.

Podobu podezřelého muže získala policie z bezpečnostní kamery z prodejny firmy T-Mobile, kde si tento člověk kupoval předplacenou SIM kartu do mobilu. Z něho pak volal Kubínovi a domluvil si s ním schůzku v restauraci U Krále Václava IV. v Praze-Kunraticích. Tam pak Kubína 13. března 2006 vrah rozstřílel.

MF DNES získala z policejních zdrojů záznam průmyslové kamery. Podezřelý muž měl na sobě teplákovou soupravu drahé značky Everlast, kterou nosí vyznavači boxu. Jde asi o pětadvacetiletého muže, který je ostříhán téměř na ježka. Měl by mít kolem 185 centimetrů.

Podezřelý na záběrech průmyslové kamery.

Jen díky technice je pražské oddělení vražd na stopě nájemného vraha, který loni 13. března zabil majitele bezpečnostní agentury Lenia Jiřího Kubína. Hlavní roli tu hraje mobilní telefon a průmyslová kamera.

Přestože Kubín není veřejně známá osobnost, je jeho případ důležitý. Může souviset i s vraždou vládce českého podsvětí Františka Mrázka. Toho zabil nájemný vrah dva měsíce předtím – 25. ledna 2006.

Dobrý den, jmenuji se Zemánek
Jiřího Kubína našli mrtvého v pondělí 13. března 2006 v jeho terénním voze Jeep Wrangler. Bylo přesně 19 hodin a Kubín zastavil před restaurací U Krále Václava IV. v Praze-Kunraticích. Měl tam totiž domluvenou schůzku s člověkem, který se mu poprvé telefonicky ozval pět dnů předtím – 8. března.

"Dobrý den, jmenuji se Zemánek a jsem majitelem několika klenotnictví v centru Prahy. Chtěl bych své obchody zabezpečit kamerami," řekl podle policie údajný Zemánek Kubínovi. Tomu se nabídka líbila. Šlo o lukrativní byznys. A "Zemánek" navrhl, že se sejdou v kunratické restauraci U Krále Václava IV. v pondělí 13. března. Tato restaurace je na takové schůzky ideální místo: nachází se téměř na samotě u lesa.

Když Kubín dorazil ve smluvený čas před restauraci, stačil jen pootevřít dveře svého vozu. Muž, který na něho čekal, na něj namířil pistoli a z blízkosti do něj vystřílel celý zásobník ráže 7,65. Kubín byl na místě mrtvý. Vrah utekl.

O tři minuty později už volal personál restaurace, že je před jejich podnikem mrtvola. Na místě činu se nenašly s výjimkou nábojnic žádné další stopy. A to přesto, že byl všude sníh. Vrah utekl přes les na nedaleké sídliště. Tady se ztratil v davu.

A teď přicházejí sekvence podobné filmu Nepřítel státu. Z diáře a z mobilu Kubína detektivové zjistili, s kým si volal a s kým měl domluvenou schůzku. Věděli, že Zemánek (šlo o vymyšlené jméno) měl telefon s číslem od firmy T-Mobile.

Muž, který veřil, že ho nikdo nevidí
Detektivové okamžitě požádali tuto firmu o pomoc. "Zemánek" si SIM kartu do svého telefonu koupil v prodejně T-Mobile v centrále firmy v Praze-Roztylech. Prodejce pak našel ve svých registrech, kdy přesně tuto SIM kartu prodal. Bylo to 8. března 2006 krátce po 16. hodině.

Každá taková prodejna má u svého vchodu bezpečnostní kameru. Policie si tedy vyžádala i její záznam a vypočítala, kdy přesně mohl kupec této SIM karty prodejnu opustit. Znalci z kriminalistického ústavu, kteří na vteřiny přesně vypočítali čas jeho odchodu z prodejny, určili, že to bylo v 16 hodin a 10 minut.

Ze záznamu je patrné, že v tu chvíli opouštěl prodejnu nakrátko ostříhaný mladík v teplákové soupravě značky Everlast. Podle policie může jít o vyznavače bojových umění. Krátce nato vložil mladík koupenou kartu do mobilu a zavolal poprvé Kubínovi a představil se jako "Zemánek, majitel klenotnictví". Kdo je tento muž, policie zatím neví. A to přesto, že zná jeho tvář...

Kdo je kdo?

Jiří Kubín

Kubín byl spolumajitelem bezpečnostní agentury Lenia. Patřil k lidem, kteří se znali se skupinou zavražděného šéfa českého podsvětí Františka Mrázka. Kubínova firma zabezpečuje firmy a podnikatele před vykradením – instaluje v objektech průmyslové kamery a monitoruje pohyb podezřelých osob kolem nich. Lenia působí na trhu už od roku 1991. Firma nabízí celý komplex služeb – navrhuje bezpečnostní řešení objektů, dodá nejnovější technologie a zajišťuje monitorování budov. Kromě kamer instaluje detektory pohybu, nebo sirény k vyhlášení poplachu.

František Mrázek

Spolu s podnikatelem Tomášem Pitrem vládli potravinářskému gigantu Setuza. Byl to člověk, který měl kontakty s vysoce postavenými politiky ČSSD i ODS. Stejně tak se stýkal s lidmi z podsvětí. Nájemný vrah ho zastřelil loni 25. ledna před sídlem jeho firmy v Praze-Lhotce. Střelce ani objednavatele vraždy policie dosud nemá.

Detektivové si stanovili tři hlavní vyšetřovací verze. Mrázka podle nich mohl nechat zabít uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř kvůli dlouhodobým neshodám. Podle druhé verze může stát za vraždou Pitr kvůli sporům o prodej Setuzy. Podle třetí verze mohl Mrázka nechat zastřelit někdo z politiky, kdo sympatizuje s ČSSD. Mrázek údajně disponoval řadou kompromitujících materiálů na lidi z byznysu i z politiky. (Krejčíř, Pitr i ČSSD jakoukoli spojitost s vraždou už dříve popřeli.)

Jaká je spojitost obou vražd

Firma Lenia zabezpečovala i byty vrcholných činitelů firmy Setuza, například hlavního poradce společnosti Tomáše Pitra nebo firmy Františka Mrázka. Stejně tak instalovala bezpečnostní zařízení i v bytě jejich údajného úhlavního nepřítele z politiky, expremiéra Stanislava Grosse z ČSSD. Podle detektivů ze zvláštního policejního útvaru ÚOOZ by nejpravděpodobnějším motivem Kubínovy vraždy mohlo být tajné nasazování odposlechů. Jejich obsah pak mohl sloužit k vydírání. "Není totiž nic jednoduššího než při montáži zařízení na zabezpečení kanceláří nebo bytů do systému umístit i prostorovou štěnici," uvedl letos v lednu Český rozhlas.

Video