Listerii rozšířila jediná firma, zjistili hygienici

  • 12
Epidemii listeriózy způsobil podle hlavního hygienika Michaela Víta zřejmě jeden zdroj. Zákeřná bakterie, která se objevovala na konci loňského roku v lahůdkách, má na kontě 14 úmrtí. Jméno firmy, která bakterii roznesla, hygienici tají.

"Výsledky musí potvrdit Pasteurův institut v Paříži. Je to firma vyrábějící mléčné výrobky a její provoz byl již zastaven," uvedl Vít.

"Jsem přesvědčen, že jeden zdroj, který už je mimo provoz, mohl způsobit epidemii a v příštích měsících lze očekávat pokles počtu onemocnění," řekl Vít.

Podle zjištění Pasteurův ústav zatím žádné vzorky z Česka nemá. Vít potvrdil, že vzorky dosud odeslány nebyly.

"Státní zdravotní ústav do týdne vyjedná s Pasteurovým ústavem, kolik vzorků od pacientů a kolik z potravin potřebují," řekl. Jakmile tuto informaci Vít obdrží, neprodleně pošle se vzorky do Paříže vedoucí národní referenční laboratoře pro listerie.

Vít upřesnil, že loni bylo v ČR zjištěno 80 onemocnění, pětkrát více než v roce předcházejícím. Sedm nových onemocnění bylo potvrzeno v lednu.

Na listeriózu zemřelo loni 13 lidí, letos novorozenec
Epidemie vrcholila loni v listopadu, kdy bylo 20 onemocnění, a v prosinci, kdy bylo 19 nových případů. - více zde a zde

Loni zemřelo 13 nemocných, z toho dva novorozenci a 11 lidí s průměrným věkem 71 let. Letos zemřel jeden novorozenec. Několik žen také potratilo. - více zde

U velké části pacientů bylo podle Víta zjištěno, že jedli před onemocněním zrající, plísňové nebo měkké sýry, případně paštiky, lahůdkové saláty, tlačenky či aspik.

Ministerstvo zdravotnictví spolu se Státní veterinární správou a Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí provedlo doposud přes 2000 kontrol. Odebráno bylo 2200 vzorků potravin, ve zhruba dvou procentech byla listerie.

Všechny tři instituce zveřejnily na svých webech informace o tom, kdy a kterou provozovnu zavřely. Průběžně k nim doplňují, kdy po hygienické očistě provoz znovu povolily.

Firmy si stěžují na to, že panika kvůli možné přítomnosti listerie v jejich výrobcích je připravila o část tržeb. Například největší tuzemský mlékárenský výrobce Madeta hlásí propad o více než sto milionů korun.

Problémy s poklesem poptávky mají i další mlékárny, ale i výrobci lahůdek. Těm v lednu klesl odbyt na třetinu, pokud by se nevrátil na původní úroveň, hrozí prý firmám krach a propouštění zaměstnanců.

Přítomnost listerie v těle není nebezpečná
Přítomnost této bakterie neznamená akutní nebezpečí, zdraví lidé jí odolají. Onemocnění způsobuje u těhotných žen, novorozenců, seniorů a lidí s oslabenou imunitou, například po transplantaci, a u lidí s rakovinou či HIV/AIDS.

Zvýšený počet onemocnění byl podle Víta zaznamenán v celé Evropě. Nemoc propukne tři až 70 dní po nákaze, jsou známy i případy onemocnění až po 90 dnech. Nejčastěji má podobu lehčí chřipky, při těžším průběhu postihnou pacienta bolesti hlavy, křeče a zmatenost. Bakterie může vyvolat i zánět mozkových blan.

Lidé by podle odborníků měli postupovat podobně jako u salmonelózy, tedy jíst jen důkladně tepelně upravené maso a omytou zeleninu a ovoce. Syrové maso by měli skladovat odděleně od uvařených potravin. Základem prevence je mytí rukou a nožů, kterými se potraviny krájely.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video