Národní divadlo povede teatrolog Ondřej Černý

  • 19
Novým ředitelem pražského Národního divadla bude Ondřej Černý. "Jmenuji ho v horizontu několika dnů," uvedla ministryně Helena Třeštíková.

Dosavadního šéfa Divadelního ústavu doporučila čtrnáctičlenná výběrová komise ministerstva kultury. Pro Černého hlasovalo třináct zástupců, jeden se zdržel hlasování.

"Rozhodla jsem se toto jasné a nezpochybnitelné doporučení výběrové komise akceptovat," řekla Třeštíková s tím, že jednání považuje definitivně za ukončené.

Reakce "revoltujících" herců Národního divadla, kteří žádali zrušení výběrového řízení, protože se jim zdálo netransparentní, zatím známy nejsou.

"Jste první, kdo se jméno nového ředitele dozvěděli," prozradila novinářům Třeštíková s tím, že Ondřeje Černého bude okamžitě kontaktovat.

Pověřený šéf neuspěl
Ministryně Třeštíková se v nejbližším možném termínu sejde jak s Černým, tak s dosavadním pověřeným šéfem české první scény Janem Mrzenou a domluví s nimi průběh procesu jmenování nového ředitele. Ten by se měl odehrát během několika dnů.

"Chci popřát vítězi hodně úspěchů při řízení Národního divadla," řekl odstupující Mrzena iDNES.cz bezprostředně po oznámení nástupcova jména.

Výsledky výběrového řízení bere dosavadní pověřený ředitel sportovně. "Do soutěže jsem šel naplno, jeden musí vyhrát, ostatní jsou v poli poražených. Tak to beru, tak to je," dodal.

Ondřej Černý vzešel ze šestice kandidátů. Kromě Jana Mrzeny se o post ucházeli spisovatel a mediální poradce Vladislav Kučík, "realizátor projektů a poradce v oblasti managementu a restrukturalizace podniků" Milan Mercl, operní pěvec Leo Marian Vodička a Martin Zoubek, manažer a zakladatel umělecké agentury Union Actors a filmové společnosti Z film.

Dočekal a Zuska zůstávají na svých místech
Součástí koncepce a projektu, který Černý do konkurzu předložil, jsou jména šéfů tří souborů divadla.

"Nechávám si dva současné, tedy Michala Dočekala v čele činohry a Petra Zusku v čele baletu. Jejich první funkční období bylo úspěšné a domnívám se, že na tom není třeba nic měnit. Národní divadlo je třeba stabilizovat - proto by změny neměly být tak časté," řekl Černý.

Do čela operního souboru počítá s dvaatřicetiletým Jiřím Heřmanem. "Je to režisér evropského formátu a zároveň osobnost koncepční a týmová, člověk, se kterým má opera české první scény perspektivu. Přichází s týmem, jehož součástí je i dnešní pověřený šéf opery Zdeněk Harvánek. Pevně věřím, že s námi bude pracovat dál," dodal Černý.

Leitmotivem jeho koncepce je proměna Národního divadla jakožto jednoho celku v celky autonomní. Podle koncepce by opera, činohra a balet měly fungovat s větší samostatností.

"Národní divadlo je instituce, tradice, fenomén a zastřešení, ale samo o sobě divadlo neprodukuje - to činí tyto tři soubory," řekl Černý.

"Spoléháme na správné rozhodnutí paní ministryně, ale komentovat výběr nového ředitele je dnes předčasné, neznáme ještě ani jím navrhovanou koncepci," řekl Zdeněk Harvánek pověřený dočasně po Jiřím Nekvasilovi vedením operního souboru. Nechtěl ani spekulovat o tom, jestli výsledek konkurzu uklidní rozjitřenou situaci v divadle.

Jablko nepadlo daleko od stromu
Nový ředitel Národního divadla Ondřej Černý se narodil 1. října 1962 v Praze. Na Filozofické fakultě UK studoval obory knihovnictví a vědecké informace a divadelní a filmová věda, dosáhl titulu PhDr.

Pracoval jako ředitel Divadelního ústavu, divadelní kritik, překladatel z němčiny a kulturní manažer.

Černý byl mimo jiné členem rady Národního divadla, ředitelem mezinárodní výstavy scénografie a divadelní architektury Pražské quadriennale, dramaturgem Pražského divadelního festivalu německého jazyka, členem České komise pro UNESCO a místopředsedou správní rady nadačního fondu Cen Alfréda Radoka.

Otec Ondřeje Černého, divadelní kritik a teoretik Jindřich Černý, byl ředitelem Národního divadla v letech 1991 až 1993.

,