Borat táhne světem a občas dostane do zubů

  • 12
Britský komik Sacha Baron Cohen, představitel fiktivního kazašského reportéra ve filmu Borat, byl v New Yorku napaden. Jeden z chodců neunesl jeho legrácky.

Cohen prý zastavil na ulici náhodného chodce a začal na jeho účet žertovat. "Líbí se mi vaše oblečení. Je dobré! Můžu si ho prosím koupit? Chci se s ním milovat," děl údajně herec. Terč jeho legrace to však neocenil a Cohena několikrát udeřil do obličeje.

"Sacha si nemohl odpustit hrát coby Borat idiota, ale vybral si špatnou osobu," citoval deník jednoho hercova přítele. Chodec si podle něj nejspíš myslel, že na něj dotírá jakási labilní osoba, a tak jej praštil.

Komik byl prý v šoku, ale neutrpěl žádnou vážnější újmu na zdraví. "Sacha měl štěstí, že ho nezbil víc," dodal útočníkův přítel.

Cohen alias Borat si ovšem o problémy doslova koleduje, a to nejen u "bezejmenných" chodců, ale i u v Americe žijících Kazachů i nejrůznějších celebrit.

Diplomat se zapotil
Těžký minulý týden prožil tiskový tajemník kazašského velvyslanectví ve Washingtonu Roman Vasilenko. Na desítky dotazů musel dokola odpovídat, že Kazaši skutečně nepijí víno z koňské moči, že se v jeho zemi nepořádá Běh Židů a nelze koupit ženu za sud postřiku proti hmyzu.

Diplomat Vasilenko má s podobnými dotazy zkušenosti už z roku 2004, kdy na HBO vzbudil pozornost seriál Da Ali G Show.

Boratem jako jeden z průvodců pořadu tehdy například přesvědčoval městskou radu v Oklahoma City, aby držela deset minut ticha na paměť fiktivního masakru v jeho vlasti nebo absolvoval seznamovací kurz, kde se dověděl, co vše může očekávat od americké partnerky. Říkal ale také, že podle Kazachů je nejdříve Bůh, pak muž, kůň, pes, poté žena a krysa.

Už tenkrát se velvyslanectví proti Cohenovi ohradilo, mimo jiné kvůli žertům, v nichž dělá z Kazachů antisemity. "Říká věci, které mohou vést lidi k domněnce, že Kazachstán je zpátečnickou zemí," prohlásil tehdy Vasilenko.

Nyní dodává: "Jediné, co ve filmu odpovídá pravdě, je zeměpisná poloha." V Kazachstánuse film promítat nesmí, stejně jako v Rusku.

Zvýšený zájem o Kazachstán
Americká média ovšem připomínají, že neexistuje špatná reklama. Díky filmu prý teď alespoň o trochu víc Američanů rozezná Kazachstán od ostatních středoasijských států, tedy bývalých sovětských republik, napsal list USA Today.

Vasilenko připouští, že pro povědomí o jeho zemi jde o "zamaskované požehnání", ale bude třeba hodně práce, "aby se maska odstranila".

První výsledky zvýšeného zájmu o Kazachstán se už objevují. Módní přehlídka kazašských tvůrců ve Washingtonu nečekaně přilákala řadu významných médií a výstava starodávných kazašských ornamentů, původně plánovaná jen v kalifornském San Diegu, bude pokračovat do dalších amerických měst.

Žaloba opilých studentů
Jako dobrá reklama, tentokrát ale filmu samotnému, působí žaloba dvou amerických studentů, kteří se cítí poškozeni, že ve filmu vystupují, i když je autoři ujistili, že se snímek nebude uvádět ve Spojených státech.

Vadí jim zřejmě, že před kamerou byli opilí a říkali věci, jaké se v USA nahlas nevyslovují. "Ukázali se jako hlupáci," komentoval to Cohen.

Herec ze své role nevypadává ani teď, když už se všeobecně ví, že film o kazašském reportérovi natáčejícím dokument o Spojených státech je velkou mystifikací.

Ve vysoce sledovaném satirickém televizním pořadu k případu se studenty Cohen řekl, že americký vzdělávací systém je horší než v jeho "rodném Kazachstánu", kde mají mimo jiné speciální lekce na porozumění politiky "Bushova domácího násilí" na amerických občanech.

Cohen versus celebrity
Cohen nevynechává ani americké celebrity. Od Marthy Stewartové, která pohádkově zbohatla na pořadech pro hospodyňky, se před kamerami učil poamericku stlát postel. Zeptal se jí, zda to dělá i doma, a ona přiznala, že na to má služku.

Ale ve vězení jste si musela stlát sama, poznamenal na adresu Stewartové, která kvůli investičním podvodům strávila pět měsíců za mřížemi. Nakonec ji šokoval, když si lehl do postele a pod dekou si svlékl kalhoty i spodní prádlo.

Jen za minulý týden film Borat vydělal v USA přes 26 milionů dolarů. O minulém víkendu se promítal ve 2500 amerických kinech a byl nejnavštěvovanějším filmem v Americe.

Do české distribuce přijde film 23. listopadu s podtitulem Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu.

,