Elektronické mýto vyšetřuje policie

  • 40
Tajný dodatek ke smlouvě na výstavbu elektronického mýta, o kterém v sobotu informovala MF DNES, začal zajímat i policii. Ta by měla prověřit, zda je pro stát skutečně nevýhodný.

Ministerstvo dopravy zároveň obdrželo od společnosti Kapsch dopis, ve kterém žádá posunutí termínu na spuštění mýtného systému o tři týdny.

"Žádost odůvodnili týdenním přerušením výstavby, které přikázal soud předběžným opatřením. To ale nepovažujeme za žádný zásah vyšší moci a nebudeme požadavek akceptovat," řekl ministr dopravy Aleš Řebíček.

O tom, že Kapsch bude chtít využít týdenního přerušení výstavby k tomu, aby odůvodnil nedodržení slíbeného termínu, se spekulovalo už dříve.

"Usuzuji z toho, že cítí možné potíže s jeho dodržením, ale nechci předjímat, zda se jim podaří nakonec mýto stihnout postavit, nebo ne," uvedl Řebíček.

Ministr ve středu večer žádost probíral i se svými kolegy na zasedání vlády.

O smlouvy se zajímá protikorupční policie
Už během středy si z ministerstva dopravy odnesla protikorupční policie smlouvy, které se týkají miliardového kontraktu na stavbu mýta.

Potvrdil to ministr i šéf protikorupční policie Miloslav Brych. Ten připustil, že se prověřování týká především nevýhodného dodatku k původní smlouvě.

"Teprve se o to začínáme zajímat a shromažďujeme informace," řekl Brych.

Mluvčí jeho úřadu Alena Vokráčková zdůraznila, že kriminalisté zatím nechtějí vůbec spekulovat o tom, zda při uzavírání kontraktu někdo překročil zákon.

Původně byl dodatek uzavřen proto, aby bylo možné spustit alespoň část celého systému už od 1. ledna.  Mýtné by se tak od Nového roku mělo vybírat na dálnicích, na ostatních hlavních tazích se spustí nejpozději v polovině příštího roku.

Výměnou za to se stát zaručil, že případné náklady, které si zrychlení výstavby vyžádá, uhradí. V praxi by se mělo jednat především o provoz naftových generátorů, které budou muset být umístěny všude tam, kde Kapsch nestihne získat stavební povolení na výstavbu elektrické přípojky.

Ale bývalý ministr dopravy Milan Šimonovský ve středu uvedl, že "bez uzavření dodatku by stát v příštím roce neměl z mýtného vůbec žádné tržby." Podle něho "dodatek zachovává všechny výhody pro stát".

Když se ho MF DNES ptala na jeho stanovisko minulý týden, příliš detailů o smlouvě si vybavit nedokázal: "Četl jsem to pouze zběžně, bylo to hodně stran. Ale moji lidé mi řekli, že je to výhodné pro stát. Tak tam snad nic špatného není."

Kapsch se bojí o know-how
Co přesně je skryto v dodatku ke smlouvě, se však veřejnost nedozví. "Nemám souhlas dodavatele o jeho zveřejnění. Přitom jsem už na konci října požadoval začernění pasáží týkajících se know-how, abych vše mohl zveřejnit," zdůraznil Řebíček.

Kapsch však i tuto možnost odmítá. "Za naším technickým a obchodním know-how jsou skryty miliardové hodnoty a takové informace není zvykem zveřejňovat nikde ve světě," vysvětlil mluvčí Evžen Staněk.

Podle něho není ani žádná kontrola veřejnosti potřebná. "Projekt byl již mnohokrát prověřen, například na Krajském správním soudu v Brně."

Výběrové řízení na dodavatele mýtného systému vyhrála rakouská firma Kapsch i přesto, že její konkurenti nabídli o několik miliard nižší cenu. Kvůli formálním nedostatkům však byli vyřazeni ze soutěže a jejich nabídky nebyly s Kapschem vůbec porovnány.

V polovině října byla výstavba mýtného na týden zastavena kvůli předběžnému opatření soudu. Ten projednával žalobu společnosti Autostrade na postup Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který posuzoval průhlednost výběrového řízení.

Nyní pracuje Kapsch v "krizovém režimu", přesto mu ještě chybí postavit přes padesát z celkových 171 mýtných bran. Minulý týden navíc nebyla ani jedna plně funkční.