Jak chtěli „hráči“ shrábnout 30 milionů

  • 123
Tajemník premiérů Doležel, starosta Péťa (ČSSD) a ministerský úředník Miloslav Řehulka si říkali "Hráči". Policie je podezřívá z vydírání a podvodu. Jeho část nahrál na skrytou kameru reportér TV Nova. Plán byl jednoduchý, zradil jediný nezkorumpovaný článek - architekt Říčař.

"Probíhají výslechy podezřelých, zatím nebyli z ničeho obviněni," řekla ve středu mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová.

Hlavou "Hráčů" byl podle Novy starosta Budišova Péťa. Údajně vymyslel podvod, jak zneužít dotace Evropské unie na opravu zámku v Budišově. Opravu měla zajistit Péťova firma Bono Publico a kromě jejích zdrojů na ni bylo přislíbeno i 45 milionů korun z evropských peněz.

Zámek se měl přeměnit na luxusní hotel. Stavební povolení bylo podle Simony Šedivé z budišovského stavebního úřadu vydané v červenci, začít se mělo někdy na podzim.

Plán byl jednoduchý: Stavební firmy by zámek opravily levněji, než bylo v projektu, a zbylé peníze z Bruselu by "shrábli" Doležel a spol. Mohlo jim zůstat až 30 milionů korun.

Doležel zvaný "Zdenál" podle reportáže Novy plnil funkci "bezpečnostního poradce" a měl vytvářet tlak na potřebné lidi. S Péťou se znal přes třicet let.

Podezřelé "zradil" stavař
Na připravovaný podvod se přišlo mimo jiné proto, že ho prohlédl Marek Říčař, architekt najatý na opravu.

"Stával jsem se součástí systému, který korumpuje všechny, kteří se na cestě k dotaci vyskytli," řekl architekt reportérům pořadu Novy Na vlastní oči.

Říčař se na jaře nejprve svěřil tehdejšímu ministrovi pro místní rozvoj Radku Martínkovi, který ho poslal na policii, a poté vše pověděl i redaktorům Novy.

Ti do celé skupiny "propašovali" svého muže Aleše Vébra, který vše nahrával na skrytou kameru. Naoko vystupoval jako možný zprostředkovatel úplatků pro úředníky.

Aby nevzbudil podezření, vzal od starosty i honorář. Péťa je na skryté kameře zaznamenán, jak Vébrovi říká: "My musíme nasypat tomu úředníkovi." Jindy se zase svěří s tím, že se "ztratí dva miliony".

Protože se architekt Říčař stále více vzpouzel podílet na plánovaném podvodu, začali mu Doležel a spol. vyhrožovat násilím.

"Zadržení jsou podezřelí z vydírání jedné osoby a z nezákonných postupů při čerpání finančních prostředků z evropských fondů," potvrdila už v úterý Kosinová.

Exministr: Nepovedlo by se to
Exministr pro místní rozvoj Radko Martínek si však dodnes myslí, že celý podvod nešlo dotáhnout do úspěšného konce, protože by na něj přišli kontroloři ministerstva, i kdyby celou věc nevyšetřovala policie.

Prostě by porovnali proplacené faktury s tím, co se reálně na rekonstrukci budovy udělalo. "Udělení dotace jsem nezarazil, protože ji zpochybnilo jen jedno tvrzení, a navíc jsem věděl, že to vyšetřuje policie," vysvětlil Martínek, dnes poslanec za ČSSD.

Zatčení třetího muže, Miloslava Řehulky, nesouvisí s jeho prací na ministerstvu zemědělství, ale s blízkým vztahem k Doleželovi. "Dříve, než u nás pracoval, byl zástupcem vedoucího sekretariátu vlády Zdeňka Doležela," potvrdil mluvčí ministerstva zemědělství Hugo Roldan.

Jaká byla Řehulkova role v údajném komplotu, není dosud úplně jasné. Doležel všechna nařčení podle svého právníka Filipa Prince popírá. "Obviněn dosud nebyl," potvrdil ve středu večer Princ.

Nejpozději ve čtvrtek musí žalobkyně pro trojici mužů navrhnout vazbu, nebo je propustit.


Video