Václav Klaus přijal demisi Topolánkovy vlády

  • 196
Premiér Mirek Topolánek přinesl na Hrad demisi své vlády. Václav Klaus před novináři oznámil, že ji přijal. Kabinet ale bude úřadovat i v dalších dnech, zřejmě až do komunálních a senátních voleb. Václav Klaus připomněl, že už je to čtvrtá demise, kterou ve své funkci přijímá.

ČTĚTE TAKÉ:
Poraďte Klausovi jméno vhodného premiéra

"V tomto případě neexistuje převaha ani jednoho hlasu," řekl Klaus. "Jedinou možností je nové kolo politických jednání a nalezení východiska z této situace."

Prezident Topolánkův krátkodobě vládnoucí kabinet pochválil. "Tato vláda ukázala, že má úsilí nezůstávat na místě a udržovat status quo. Já to touto formou oceňuji. Zároveň si přeji, abyste do vzniku nového kabinetu zajišťovali elementární fungování vlády," obrátil se Klaus na Topolánka.

Mirek Topolánek prohlásil, že jeho vláda si za krátkou dobu vydobyla důvěru veřejnosti.

"To je vklad do budoucna. Všichni bychom teď měli toužit, abychom měli vládu silnou a akceschopnou," řekl Topolánek. Dodal, že možnosti takovou vládu sestavit jsou vyčerpány. "Nejrychlejší cestou k takové vládě jsou předčasné volby."

Třicet osm dnů
"Podali jsme demisi, protože nám nebyla vyslovena důvěra," oznámil Topolánek na tiskové konferenci po zasedání vlády.

Rezignace menšinového kabinetu ODS následuje poté, co kabinet minulý týden nezískal důvěru poslanců. Topolánkova vláda byla jmenována 4. září, a dosud tak působila 38 dnů, což je nejkratší doba v poválečné historii země.

Topolánkův tým ale ještě zůstane u moci, protože Klaus premiéra a ministry pověří dočasným výkonem funkcí do jmenování jejich nástupců.

To asi potrvá několik týdnů, protože prezident avizoval, že chce se jmenováním nového šéfa vlády počkat až po senátních a komunálních volbách, které se uskuteční koncem října.

Ještě chce popohnat volby
Ještě před tím, než opustí Strakovu akademii, předloží Topolánkova vláda do Sněmovny návrh na snížení počtu poslanců na 199. Předloží také ústavní zákon o zkrácení volebního období.

Pokud by návrh získal potřebnou většinu 120 hlasů ve Sněmovně a ústavní většinu v Senátu, mohly by se předčasné volby konat bez ohledu na to, jakou vládu se do té doby podaří sestavit.

ČSSD si myslí, že nyní by měl dát prezident šanci předsedovi Jiřímu Paroubkovi. Ten totiž tvrdí, že je schopen sestavit kabinet a získat pro něj podporu parlamentu.

S rozhovory o nové vládě by měl Klaus začít ve čtvrtek. Jednat prý bude se zástupci všech pěti frakcí zastoupených ve sněmovně, tedy ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Strany zelených.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video