Cvičná nehoda odhalila závady v novém tunelu u Plzně

  • 18
Plzeňští hasiči nacvičovali zásah u nehody v dálničním tunelu Valík. Poslední velká prověřovací akce před zprovozněním tunelu za více než miliardu korun ukázala, že je třeba vyladit ještě některé nedostatky v zabezpečení provozu, který bude zahájen šestého října.

Cvičná havárie náklaďáku a tří osobních aut odhalila první nedostatek krátce po nasimulování střetu uprostřed 380 metrů dlouhého tunelu ve směru od Prahy.

Jakmile zařízení spustila alarm, z reproduktorů pod stropem tunelu se začal ozývat mužský hlas. V několika jazycích měl upozorňovat lidi v tunelu, že došlo k nehodě a požáru, a vyzvat je, aby okamžitě odešli. Namísto hlášení ale bylo slyšet jen cosi nesrozumitelného, při velkém soustředění se dalo rozpoznat slovo auta.

Jako první na místo přiletěl záchranářský vrtulník, který přistál na provizorním heliportu vedle dálnice jen pár desítek metrů od vjezdu do tunelu. Pak přijely sanitky a hasičská auta.

Záchranářská auta ale nejela do tunelu, kde zůstala ve vracích uvězněná asi desítka vážně zraněných, ale jela vedlejší tunelovou rourou, která je určená pro jízdu směrem na Prahu. Uprostřed tunelu jsou propojovací dveře. Při cvičení bylo vše vytvořeno tak, že místo před havárií je zablokované kolonami dalších aut.

Když lékaři a hasiči z aut vyprošťovali figuranty, kteří byli díky maskérům celí od krve, v tunelu vypadl proud a zhasla všechna světla. Svítila jen modrá diodová světla asi metr nad silnicí, která mají v podobných případech ukázat řidiči cestu z tunelu.

Mezi lékaři se motal figurant
Podle vedoucího lékaře záchranné služby Pavla Hrdličky si záchranáři poradí i s výpadkem osvětlení v tunelu. "Kdyby byl tunel daleko delší a tma by uvnitř byla větší, byla by to větší komplikace. Ale i my máme ve výbavě přenosné lampy a navíc tu jsou po stěnách tunelu modrá nouzová světla, která by nám také pomohla," řekl lékař Pavel Hrdlička.

Ve spolupráci s hasiči dostali všechny figuranty ven z trosek aut a po prvním ošetření je přes průchod mezi tunely přenesli do sanitek a odvezli do nemocnice. Záchranáři se pokusili nahrát i šok některých zraněných.

Proto mezi vraky aut a pak i mezi ležícími zraněnými připravenými k převozu do nemocnice neustále pobíhal jeden z nich s rozbitou hlavou a "pletl" se jim do práce. Dokonce opakovaně vylézal ze sanitky a snažil se dostat k ostatním těžce zraněným, na jejichž ošetřování stále pracovali lékaři.

Na monitoru byla tma
Nečekaný problém se ale objevil v záložním řídícím pracovišti, do kterého je přenášený obraz z kamer uvnitř tunelu. Když technici nasimulovali totální výpadek proudu uvnitř tunelu, zhasl policistům na řídícím pracovišti u tunelu monitor.

"V tom okamžiku vůbec neví, co se uvnitř děje. Dá se to přirovnat k tomu, jako kdyby náhle přišli o oči," vysvětlil šéf policejního dálničního oddělení ve Svojkovicích na Rokycansku Luboš Marek. Do zprovoznění tunelu musí technici tenhle problém bezpodmínečně odstranit.

Do šestého října musí také být podle koordinátora výstavby obchvatu Plzně Petra Otáska vyměněny reproduktory. "Bezpečnost je prioritou. Musí tam být osazené jiné reproduktory, které jsou sice pětkrát dražší, ale jde o bezpečnost lidí. V tunelu musí být rozumět pokynům, co udělat," vysvětlil Otásek.

,

Nejlepší videa na Revue