Thajští pučisté vyhlásili zákaz shromažďování

  • 11
Thajská armáda zakázala politická shromáždění více než pěti lidí. Každému, kdo neuposlechne, hrozí až šest měsíců vězení a pokuta do výše deseti tisíc bahtů, což je asi 6000 korun. Oznámila to mluvčí vůdců úterního vojenského převratu, při němž byl v Thajsku svržen premiér Thaksin Shinawatra.

Ve vojenské vazbě je po převratu thajský vicepremiér a jeden z hlavních Shinawatrových stoupenců Čidčaj Vanasatchidja. K "pobytu v sídle armády" byl vyzván také tajemník Shinawatrova úřadu Prommin Lertsuridej.

Pučisté zavedli přísnou kontrolu domácích i zahraničních médií. Jejich mluvčí dodala, že armáda vyzve studenty, aby dohlíželi na snahy o reformu thajské ústavy, a slíbila uspořádání "svobodných a spravedlivých voleb". Termín ale neupřesnila.

Podle vrchního velitele pozemních vojsk generála Sontiho Búnjaratkalina bylo nutné převzít moc v zemi proto, aby skončily "vážné konflikty" uvnitř thajské společnosti, které podle něj Shinawatra vyvolal a ohrozil tak jednotu země.

"Rada pro politické reformy, která převzala moc, nemá v úmyslu řídit zemi sama. Vrátí proto moc lidu v rámci konstituční monarchie, co nejdříve to bude možné," řekl generál v předem avizovaném televizním vystoupení.

Pučisté pozastavili platnost ústavy. Sonti Búnjaratkalin vyzval lid, aby zachoval klid a aby podporoval jeho úsilí o "ozdravení Thajska".

Místo aby v rámci výjimečného stavu zavedli nová omezení, rozhodli se vůdci převratu vyhlásit dnešek dnem pracovního klidu. Uzavřeny tak zůstaly úřady i školy. Letiště Don Muang, které patří k nejrušnějším v Asii, je stále v provozu. Zatím se neobjevily žádné zprávy o rušení letů do Thajska.

Puč obyvatele země nepřekvapil
Převrat, který Thajsko nezažilo už 15 let, byl podle analytiků rychlý a dobře připravený. Odehrál se v době, kdy byl premiér Shinawatra na zasedání OSN v New Yorku. Při noční akci, která začala v úterý večer místního času, nezazněl jediný výstřel. Shinawatra je nadále ve Spojených státech. - více zde

Kolem vládních budov v Bangkoku je teď nezvyklé množství vojáků a tanků. Ve městě, které má přes deset milionů obyvatel, ale panuje klid a většina místních lidí podle agenturních zpráv nevypadá, že by ji nečekaný vývoj událostí zaskočil.

"Nepřekvapuje mě, že se tohle stalo," řekl majitel jednoho malého obchůdku v Bangkoku, který se připojil k hrstce lidí postávajících před úřadem vlády. "Tohle vyřeší politickou krizi, ale nebude to dobré pro ekonomiku," dodal.

Armáda nicméně obyvatele varovala. Ten, kdo se postaví na odpor Radě pro politické reformy, která má udržet klid v zemi a chod civilních úřadů, bude tvrdě potrestán. Každému, kdo by se snažil dělat si zásoby či zvyšovat ceny zboží, hrozí až dvouletý trest vězení a pokuta. Provinční guvernérové se mají hlásit vojenským velitelům.

Zahraniční politici jsou znepokojeni
Americké ministerstvo zahraničí vyslovilo nad pučem znepokojení. Zároveň prý ale doufá, že "Thajci vyřeší své politické rozpory v souladu s demokratickými principy a literou zákona", informovala agentura AP.

Austrálie a Nový Zéland použily ostřejší výrazy. Canberra hovoří o "zničení demokracie" a novozélandská premiérka Helen Clarková uvedla, že její země "odsuzuje jakýkoli proces, jenž usiluje o svržení vlády nedemokratickými a neústavními prostředky".

Za politováníhodný označil vojenský převrat v Thajsku japonský ministr zahraničí Taró Aso. Vyzval proto k urychlenému obnovení demokracie v této jihoasijské zemi, kde má řada předních japonských podniků továrny a pobočky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video