Topolánek nabídl ČSSD účast na vládě

  • 2624
ODS nabídla sociální demokracii, aby se stala členem koalice. Po schůzce šéfů sněmovních stran to oznámil Mirek Topolánek. Chce tak odblokovat jednání dolní komory parlamentu. Jiří Paroubek však řekl, že účast ČSSD na projektu "čtyřkoalice" je nepravděpodobná.

Přejít na speciál Hledá se vláda

"Jiří Paroubek dostal nabídku na čtyřkoaliční řešení," oznámil na tiskové konferenci Mirek Topolánek.

Podle Topolánka by totiž ve hře mohla být nejen širší opoziční smlouva, ale i přímá účast socialistů ve vládě. Z toho, že Paroubek chce diskutovat o programových otázkách, Topolánek vyvozuje, že sociální demokraté by měli být součástí čtyřkoalice.

"Jasně jsme řekli, že sociální demokraté musí definovat, zda chtějí být v opozici, nebo se účastnit na vládě. A dostali ode mě dnes nabídku účastnit se koaličního projektu jako koaliční strana. V danou chvíli se k tomu plně nevyjádřili," dodal Topolánek.

Jiří Paroubek na následující tiskové konferenci účast ČSSD ve vládě nevyloučil, ale považuje ji za nepravděpodobnou.

Bude podle něj především záležet na míře programových ústupků ODS, KDU-ČSL a zelených vstříc programu ČSSD. "Když budou v koaličním programu ústupky, nevylučuji, že budeme vládu tolerovat nebo do ní vstoupíme," připustil Paroubek.

Na většinu doplňujících otázek novinářů reagoval slovy, že se nejprve musí poradit s vedením ČSSD. Do středy se Paroubek také nejspíš sejde s Topolánkem.

Kalousek: Sněmovna musí začít pracovat
Mirek Topolánek také uvedl, že do středy do jedenácti hodin se strany mají rozhodnout, zda je možné navrhnout sociálního demokrata do čela Sněmovny a zvolit ho na páteční schůzi. "Já tam pro to prostor vidím," dodal.

"Snažili jsme se oddělit hlasování o Sněmovně, návrh je pro všechny přijatelnou ztrátou," shrnul Topolánek výsledek dnešního jednání. Lídři parlamentních stran oznámili, že komunisté se o účast ve vládě neucházejí.

Současná koalice pokládá za nepřijatelné, aby v pátek nebyla ustavena Sněmovna a nepracovala, doplnil Topolánka šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

"Proto jsme velmi vážně diskutovali variantu, že by byl sociální demokrat zvolen do čela Poslanecké sněmovny, aniž by se sociální demokracie musela k čemukoliv zavazovat," řekl Kalousek.

Podmínkou by ovšem bylo jasné časové ohraničení výkonu funkce předsedy dolní komory. Po hlasování o důvěře vládě by odstoupil.

Do čela poslanců ten nejstarší
Koaliční strany dnes totiž přistoupily na ideu, s níž minulý týden přišel místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Navrhl, aby v čele Sněmovny dočasně stanul nejstarší zvolený poslanec, tedy sociální demokrat Zdeněk Jičínský. Ten by však skončil po prvním hlasování o důvěře vládě, a to bez ohledu na jeho výsledek.

"V případě, že bychom dohody o vládě nakonec nedosáhli, tak bychom se v těch jednáních jakoby vraceli do bodu nula, ale Sněmovna by byla ustanovena a mohla jednat dál," dodal k tomu Miroslav Kalousek.

Premiér Paroubek ale řešení, na kterém se dohodla koalice s komunisty, nepovažuje za dobré. Nevyloučil, že ČSSD svého kandidáta do páteční volby postaví, ale muselo by jít o dohodu všech stran. "Nesmělo by to být provizorní řešení. To, co KSČM navrhuje, provizorní řešení je," dodal Paroubek.

Doyen Sněmovny Zdeněk Jičínský ČTK řekl, že by případnou nabídku stát se jejím předsedou nepřijal. Sociální demokraté zatím v souvislosti s nejvyšší sněmovní funkcí mluvili hlavně o stávajícím šéfovi dolní komory Lubomíru Zaorálkovi.

Klaus: Je třeba přitáhnout ČSSD k řešení
Prezident Václav Klaus se domnívá, že k řešení volebního patu je nutné přitáhnout i ČSSD. Nechce ale odhadovat, zda nabídka předsedy ODS Topolánka sociální demokracii takovým východiskem bude.

"Na straně jedné bych řekl, že je třeba hledat jakoukoli cestu k vykročení z patu, který u nás nastal, a nějakým způsobem přitáhnout sociální demokracii k tomu, aby mohla nejenom zvnějšku kritizovat, ale nějak se podílet na hledání řešení," řekl Klaus v rozhovoru pro ČTK a Českou televizi během své návštěvy v Bukurešti.

Takový postup je podle něj patrně správný. "Ale jestli tato konkrétní nabídka bude zrovna tou cestou ven, bych nechtěl takhle rychle a takhle na dálku odhadovat," dodal prezident.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video