Po gólu Muntariho už Brückner počítal

• 100
Westerburg - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Na nedělní tiskové konferenci ve Westerburgu český kouč Karel Brückner přiznal, že po druhé brance Ghany už začal myslet na skóre než na vyrovnání. "Do té chvíle jsem myslel na to, že pořád ještě můžeme vyrovnat, ale po gólu Muntariho už jsem začal počítat," poznamenal trenér.

Česko má tři body a skóre 3:2, Ghana také tři body a skóre 2:2. A právě brankový poměr bude hrát možná významnou roli ohledně postupu do osmifinále fotbalového mistrovství světa. V E skupině zbývají zápasy Česko - Itálie a USA - Ghana. Bilance Italů je čtyři body a skóre 3:1, Američané mají bod jeden a skóre 1:4.

Brückner po nedělním tréninku odpovídal v českém tiskovém středisku na dotazy novinářů.

Byla to s Ghanou nejhorší porážka ve vaší reprezentační kariéře?
To takhle nelze hodnotit. Museli jsme jít po rychlé inkasované brance do velkého rizika, to je prostě něco jiného. Pravda ale je, že soupeř nás v mnoha činnostech předčil.

Prohlédněte si video
s trenérem Brücknerem

V čem váš tým Ghana předčila nejvíc?
V rychlosti a v práci s míčem. Tentokrát dokonce i v obraně, protože jsme si vytvořili málo nebezpečných situací. Ale úplně nejvíc v té rychlosti.

Opravdu hru českého mužstva tak moc poznamenal gól inkasovaný už ve druhé minutě?
Samozřejmě jsme měli připravenou i jinou variantu, než čekat na soupeře v hlubokém bloku. K tomu jsme se vlastně nedostali. Jenže my jsme selhali v poli, tam nás soupeř přehrával. A naše nakopávané míče dopředu, to soupeř zvládl taky.

Takže ta první branka Ghany rozhodující nebyla?
Čárou přes rozpočet nebyl ani tak první gól, zbývalo ještě osmaosmdesát minut. Co nás ale definitivně položilo, bylo vyloučení Ujfalušiho.

Jak tedy ve čtvrtek na Italy, když se úplně rozpadl útok?
Pravda je, že jsme bez tří typických útočníků Kollera, Baroše a vykartovaného Lokvence. Ale středová řada zůstává kompletní a v té je naše síla. Ovšem v optimální sestavě jsme tady na mistrovství nehráli a už hrát nebudeme.

Jak to s Kollerem a Barošem vypadá?
Koller si léčí svalové zranění, jestli na Itálii bude, to nevím, to řeknou později doktoři. A Baroš je dnes v nemocnici na magnetické rezonanci. Uvidíme, s čím se vrátí.

Domníváte se, že váš tým se na začátek zápasu s Ghanou špatně koncentroval?
Ano. Těch chyb tam během tří minut bylo víc. To si nemůžeme dovolit.

Díval jste se na zápas Italů s USA, který skončil 1:1?
Nedíval, protože jsem šel spát. Ale viděl jsem dvoubrankové vítězství Italů nad Ghanou. Při něm Italové dobře bránili před šestnáctkou a využili dvou soupeřových chyb.

Co vám signalizuje, že z nejstarších hráčů mužstva jste musel střídal Galáska s Poborským a třetího třicátníka Nedvěda chytaly dvacet minut před koncem zápasu s Ghanou křeče?
Já se starším hráčům obdivuju, že to takhle zvládli. Ještě v deseti lidech dostat Ghanu někdy pod tlak, od šestnáctky k šestnáctce, klobouk dolů před výkonem starších hráčů.

Nešlo vystřídat Lokvence, který sice, jak říkáte, bojoval, ale s nulovými výsledky?
S ním na hrotu jsme hrát museli, protože kombinacemi jsme se k soupeřově brance dostávat nemohli. Už jsem říkal, že v poli nás Ghaňané přehrávali. Museli jsme to zkoušet nakopávanými míči na Lokvence.

Přemýšlíte pro zápas s Itálií o dalších změnách v sestavě, než jsou ty vynucené absencí distancovaných Lokvence s Ujfalušim?
Ono je to poměrně transparentní.

Čeho se chytáte v situaci, kdy je mužstvo ze třetiny rozbité a navíc po výprasku od Ghany? Přitom vás čeká zápas o všechno.
V podobné situaci jsme už byli na podzim v kvalifikaci před zápasem ve Finsku. Pořád se chytám té naší středové řady.

Postavíte Galáska, který proti Ghaně nestačil rychlostně?
Ghaňané byli přece rychlejší i než Italové.

Půjdete do utkání s Itálií s filosofií hrát spíš na remízu, nebo na vítězství?
Oba soupeři nejspíš vyjdou z toho, že hlavní je neinkasovat. Ale jediná standardní situace může všechno změnit.

Vnímáte čtvrteční zápas s Itálií jako finále?