Lékaři na Hradě: maňásci varovali staříka před marťánky

  • 124
Prezident Václav Klaus jednal se zástupci krizového štábu lékařů, kteří jsou proti zákonu o síti neziskových nemocnic. Na podpis sporného zákona má prezident čas do konce týdne. Pokud jej vetuje, levicoví poslanci ho zřejmě přehlasují.

Ani ve stále ostřejším střetu s ministrem zdravotnictví Davidem Rathem neztrácejí lékaři a zdravotníci smysl pro humor. Asi hodinové jednání s prezidentem Václavem Klausem, na kterém mu tlumočili své výhrady k zákonu o síti neziskových nemocnic, shrnuli slovy:

"Maňáskové přišli varovat vrtošivého staříka před oranžovými marťánky."

Za maňásky ODS označil nespokojené zdravotníky ministr Rath, vrtošivým staříkem nazval loni prezidenta Klause, který jej nechtěl jmenovat ministrem, dokud bude prezidentem lékařských odborů.

O marťanech mluvil premiér Paroubek na stranické konferenci ČSSD, když deklaroval, jak je mu jedno, s kým budou sociální demokraté vládnout.

Krizový štáb lékařů, zubařů, lékárníků a asociace 160 z 200 nemocnic prezidentovi sdělily své obavy ze zákona o vzniku sítě neziskových zdravotnických zařízení. Společnými hlasy zákon ve Sněmovně prosadili socialisté a komunisté.

Prezident je zdravotnictvím znepokojen
Mluvčí krizového štábu lékařů a nemocnic Jiří Pekárek tvrdí, že se s prezidentem shodli, že zdravotnictví chybí koncepce a změna, investuje se do něj příliš mnoho peněz, ale ne tím nejlepším způsobem.

"Prezident situaci ve zdravotnictví sleduje dlouhodobě a není mu jedno, že zdravotnictví je neklidné, destabilizované. Podle hlavy státu se to může dotknout pacientů," řekl prezidentův tajemník Ladislav Jakl.

Ministr zdravotnictví David Rath považuje schůzku Václava Klause s nespokojenými zdravotníky za zvláštní. Prezident podle něj přijímá sdružení, která jsou ocásky ODS.

"Zákon podporuje 96 procent lékařů a sester, kteří jsou zaměstnaní v nemocnicích, těch se ten zákon bytostně týká. Ale pan prezident místo toho přijímá zubaře, kterých pracuje jen nějakých 50 z šesti tisíc v nemocnicích, přijímá lékárníky, kterých v nemocnicích pracuje nějakých 10 procent a přijímá privátní lékaře, kterých se zákon netýká téměř vůbec," tvrdí Rath.

"Možná je to tím, že se v tomto problému neorientuje a že zákonu nerozumí," adresoval doktor výtku profesorovi. Rath také přiznal, že počítá s tím, že prezident zákon vrátí. Kdyby zákon podepsal, předvedl by podle Ratha salto ve svých názorech.

"Bylo by velmi překvapivé a velmi nekonzistentní, kdyby člověk, který na počátku 90. let přijímal privatizační zákony nyní bránil v rozsáhlé privatizaci nemocnic," řekl David Rath.

O všem rozhodne ministerstvo
Podle něj má zákon zabránit privatizaci nemocnic, zajistit jejich kontrolu a posílit vliv státu na ni. Neziskové nemocnice by dostaly smlouvu se zdravotními pojišťovnami automaticky. S ostatními by je pojišťovny nemusely uzavřít, hradily by jen akutní péči. Ostatní léčbu by si lidé museli platit sami. - více zde

Podle odpůrců normy by to znamenalo likvidaci nemocnic. Nespokojení zdravotníci protestují i proti dalším Rathovým rozhodnutím. Poslední velkou demonstraci uspořádal krizový štáb v únoru na Staroměstském náměstí, další akce chystá na konec května.

Pokud prezident zákon vetuje, Sněmovna by se jím měla znovu zabývat na mimořádné schůzi v týdnu od 22. května. Na stejnou dobu vyhlásil krizový štáb týden zdravotnického neklidu. - více zde

Petici proti Rathově politice a za jeho odvolání podepsalo přes 200 tisíc lidí. Petici i s podpisovými archy předali zástupci krizového štábu minulý týden premiérovi Jiřímu Paroubkovi a oběma komorám parlamentu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video