Nucená správa ve VZP končí, Rath si ji pochválil

  • 192
Ministr zdravotnictví uvedl do funkce nového ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka. Nucená správa tak končí. Hospodaření se zlepšilo, tvrdí ministr Rath. Dluh největší zdravotní pojišťovny v zemi se zmenšil díky pomoci státu.

David Rath uvedl Horáka do funkce šéfa VZP dnes ráno po osmé hodině. "Nucená správa VZP tím končí," potvrdila iDNES mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Kocová.

Technicky ale nemůže skončit ze dne na den. Uvedení nového ředitele je jedním z prvních kroků k ukončení nucené správy.

Ministr Rath tvrdí, že všechny "nešvary", na které před půl rokem poukazoval, se změnily.

Jde především o hospodaření. Dluh VZP loni na podzim dosahoval 12,5 miliardy korun. Aktuálně je dluh VZP na pěti až sedmi miliardách korun.

"Pokud všechno půjde tak, jak má, tak bude na konci roku hospodaření VZP dokonce s přebytkem půl miliardy," tvrdí ministr Rath. Na zmenšení dluhu mají zásluhu především finanční injekce od státu ve výši sedmi miliard korun. - více zde

Podle Ratha se napravily také některé ´černé díry´ ve VZP, například projekt internetových zdravotních knížek IZIP. Minulý týden za něj pojišťovna dostala od antimonopolního úřadu rekordní pokutu. - více zde

"Vypověděli jsme lhůty a peníze za březen firmě už neodešly," uvedl dosavadní nucený správce VZP Antonín Pečenka. "Nyní jednáme dál o smlouvách, jak to ukončit," dodal Pečenka, který ve VZP nadále zůstává jako zástupce nového ředitele.

Alergici místo k moři na hory
Nadále ale běží Rathem velmi kritizovaný projekt Mořský koník, v rámci něhož VZP vysílala děti trpící alergií na ozdravné pobyty k moři. I za ten se ale ministr zdravotnictví pochválil.

"Z každoročních 150 milionů korun jsme letos klesli na 80 milionů. Chceme, aby děti nejezdily k moři, ale na české hory, což ušetří peníze a pro astmatiky je to daleko lepší a výhodnější," tvrdí doktor Rath.

Za další pozitivní výsledek téměř půlroční nucené správy největší české zdravotní pojišťovny ministr označil menší zpoždění, se kterým VZP splácí své závazky lékařům. Před půl rokem bylo zpoždění 55tidenní a tehdejší ředitelka Jiřina Musílková odhadovala, že se do konce roku prodlouží na 65 až 70 dní po lhůtě splatnosti.

"Tato doba se aktuálně zmenšila na polovinu, dnes je kolem třiceti dnů," tvrdí ministr Rath.

"Chápal jsem lékaře, kteří loni na podzim protestovali právě proti dlouhým lhůtám, kdy jim VZP platí, dnes už jim 30denní zpoždění v jejich praxích nijak neublíží," myslí si ministr.

Všeobecná zdravotní pojišťovna na tom podle něj byla naposledy tak dobře jako dnes v roce 1997. Šéf zdravotnictví uznává, že je to díky pomoci ze státního rozpočtu.

Nucenou správu dále šetří policie
David Rath uvalil nucenou správu na pojišťovnu loni v listopadu. Důvodem podle něj byl rostoucí dluh VZP, který činil zhruba 14 miliard korun. - více zde

Pavla Horáka, který dosud řídil pražskou Všeobecnou fakultní nemocnici, schválila do čela VZP ve čtvrtek Sněmovna. Horák nahradí prozatímního ředitele Josefa Čekala, který nastoupil do vedení po odvolané ředitelce Musílkové. - více zde

Policie dále vyšetřuje bývalé vedení VZP, jestli neporušilo zákon tím, že zřídilo dceřinou společnost Pojišťovna VZP a přesunulo do ní sto milionů. Ty pak pojišťovně chyběly jinde.

Kvůli samotnému uvalení nucené správy na pojišťovnu policie vyslechla i ministra Ratha. - více zde

Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny skončila se svým šetřením minulý týden. Poslanci konstatovali, že na zadlužení VZP se podílela i neochota politiků dát jasná pravidla pro financování zdravotnictví, lékové vyhlášky ministerstva, které nerespektovaly reálné finanční možnosti systému, či špatné zákony okolo VZP.

Ze zadlužené VZP odchází stále více klientů. Jen od letošního roku ji opustilo dalších 25 tisíc lidí. Ministr ale tvrdí, že odliv pojištěnců trvá léta a díky nucené správě se jej podařilo zpomalit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video