Noční můra, při které se nezapotíte

Devátý den německého režiséra Volkera Schlöndorffa vypráví o hrůzných událostech s ledovým klidem, ze kterého bohužel nemrazí.

Hned na začátku upozornění - pokud jste viděli Pád třetí říše, tak se připravte na to, že ve filmu Devátý den uvidíte Goebbelse (Ulrich Matthes) v roli vyzáblého koncentráčníka, což je trochu divný zážitek.

Ústřední téma Devátého dne dle Volkera Schlöndorffa zní, "zda je důležitější kariéra a přežití, nebo sebeúcta."

Film vypráví dle skutečných událostí příběh lucemburského kněze, který je povolán z Dachau na "dovolenou," v rámci níž má přesvědčit o spolupráci s nacisty lucemburského biskupa. Když tak neučiní, půjde zpátky do koncentračního tábora.

Schlöndorff má mimochodem z látkou z doby nacistického Německa už své zkušenosti - za film Plechový bubínek z roku 1979 dostal dokonce Oscara.

Problém je, že lágr a hrůzná nacistická mašinérie včetně patologických figur vojenských pohlavárů a oficírů je pro Schlöndorffa v Devátém dnu jen kulisa obecnějšího dramatického dilematu, a na výsledku je to znát.

Film postupuje až didakticky chladně, vypráví odměřeně a nezúčastněně jako příliš přísný učitel, který předčítá Homéra na chlapeckém gymnáziu. Na konci filmu tak máte přesný přehled o událostech, ale nechce se vám o nich mluvit.

Technicky nejde filmu nic vytknout, je to poctivá standardní práce dobrého režiséra, který se však v posledních letech stal pouhým zkušeným rutinérem. Devátému dnu ale schází jiskra, lépe řečeno alespoň nějaké citové zabarvení, a tak nakonec vyzní do ztracena. 

DEVÁTÝ DEN
Distribuční premiéra 6. dubna 2006
Více o filmu a tvůrcích čtěte ZDE
Hodnocení iDNES: