Vršecký vyhrál, co mohl: kvalifikaci i závod

• 1
Barcelona - Maximální počet třiceti bodů získal David Vršecký na úvod nového ročníku Evropského poháru tahačů. Jezdec roudnické stáje Buggyra na okruhu v Barceloně kraloval, nejprve vyhrál bodovanou kvalifikaci, po ní i hlavní závod. Už v ranních trénincích opakovaně vylepšoval loňský traťový rekord Albaceteho.

Úspěšný den českého týmu potvrdil  druhým místem Němec Gerd Körber, který ve strhujícím souboji porazil domácího obhájce titulu Antonia Albaceteho s kamionem MAN. V neděli je na katalánském okruhu stejný program.

Buggyra zažila ještě vydařenější vstup do sezony než před rokem, kdy Vršecký také vyhrál barcelonský závod.

Třicetiletý roudnický rodák o svém vítězství nenechal nikoho na pochybách od první chvíle, kdy dnes vyjel na sluncem zalitý okruh, v jehož ochozech se shromáždilo na čtyřicet tisíc fanoušků.

Nový motor s dvěma turbodmychadly mu pomohl k jisté jízdě i v kvalifikaci, v níž kraloval stejně jako v hlavním pohárovém závodě suverénním způsobem start-cíl.

V závěru si dokonce už mohl dovolit zvolnit a nechat přiblížit týmového kolegu Körbera.

Vršecký v cíli dával průchod emocím. "Ani si ještě neuvědomuji, co jsem dnes vlastně dokázal. Rozhodující byla kvalifikace, v hlavním závodě jsem si už jen hlídal první pozici. Byl to nádherný den pro Buggyru, zimní práce se hned napoprvé vyplatila," prohlásil Vršecký.

O druhé místo ale musel Körber dlouho tvrdě bojovat s Albacetem, jenže v druhé polovině závodu se k nim přiblížil Němec Jochen Hahn, zatímco Körber španělského šampiona zaskočil rychlým manévrem a pak už mohl spěchat pro stříbrný věnec.

"Takový souboj jsem v kariéře nezažil. Bylo to tvrdé a vážím si toho, jako bych dnes vyhrál," svěřil se v cíli dvojnásobný evropský šampion.

Dalším zástupcům českého trucku se už tolik nedařilo.

Adam Lacko s vozem MAN sice po technických problémech stačil odstartovat alespoň do hlavního závodu a z posledního místa na startovním roštu se propracoval až na osmé místo a ke třem bodům, František Vojtíšek s renaultem nebodoval a pohárový závod vůbec nedokončil.

Dalším českým zástupcům už se tolik nedařilo, i když šesté místo Adama
Lacka v hlavním závodě po technických potížích jeho MANu bylo velmi cenné.

Kvůli problémům s vozem Lacko ani neodstartoval do kvalifikace, ale v pohárovém závodu z posledního místa dojel na osmém místě a po pozdějších diskvalifikacích Östreicha s Bösigerem získal nakonec šest bodů. Další český jezdec František Vojtíšek s renaultem nebodoval.

Kvalifikační závod (10 kol): 1. Vršecký (ČR/Buggyra) 15:32,243, 2. Hahn(Něm./Mercedes) -2,248, 3. Albacete (Šp./MAN) -3,541, 4. J. Rodrigues (Port./MAN) -8,435, 5. Körber (Něm./Buggyra) -10,343, 6. Bösiger (Švýc./MAN) -11,492, ... 16. Vojtíšek (ČR/Renault) -42,347.
Pohárový závod (15 kol): 1. Vršecký 23:22,252 min., 2. Körber -1,264, 3. Albacete -4,764, 4. Hahn -5,563, 5. Garrett (Brit./Foden) -36,391, 6. Lacko -38,150, ... Vojtíšek nedokončil.
Průběžné pořadí EP: 1. Vršecký 30 bodů, 2. Körber 21, 3. Albacete 20, 4. Hahn 19, 5. J. Rodrigues 8, 6. Lacko 6.