Bursík: Neúspěchy mě netrápí

  • 554
Všude byl ještě sníh, ale v české kotlině se už zazelenalo. Alespoň pokud jde o preference Strany zelených. V čele s novým šéfem Martinem Bursíkem šikovně vzbuzuje pocit, že je politickou alternativou. Nejde jen o politický secondhand zahalený do zeleného pláště?

Rozhovory Michaely Jílkové

Pane předsedo, co myslíte, nevzbuzujete naději u voličů jen proto, že jste jakoby nový, nadějný politik?
S tou nadějí to je velká odpovědnost. Takových pokusů, kdy lidé investovali důvěru do nějakého politického projektu a pak se to nepovedlo, těch už tu bylo několik.

Za jakého politika se považujete vy?
Já jsem politik, který celou svoji kariéru koncentruje dominantně na jedno téma – ochranu životního prostředí. Takže bych řekl, že jsem konzistentní.

Nejste spíš konzistentní v tom, že jste 16 let neúspěšný politik, který se snaží prorazit a nejde mu to?
Hm... Já si tohle nemyslím.

Můžeme to vzít od roku 1990. To jste byl v OF a pak v Občanském hnutí místopředsedou. A to dopadlo jak? Propadlo u voličů.
No, tam u voleb chyběla nějaká desetinka nebo co.

Neuspěli jste.
Mě to netrápí.

Poté jste se přetransformovali ve Svobodné demokraty. Ti také nedopadli příliš slavně.
Co tam máte dál v tom seznamu?

Tehdy jste říkal, že chcete nabídnout alternativu k politice tehdejší vládní koalice. To říkáte i teď, že?
Kdybyste se dívala na curriculum vitae různých politiků celosvětově, tak to byl dlouhý proces, který je dovedl do pozice, než si jich začal všímat svět.

Když jste se nestal ministrem životního prostředí, byl jste z toho hodně zklamán?
Vůbec. Kdy myslíte? Teď?

Myslím, když se v roce 2002 stal ministrem Libor Ambrozek, ačkoli vy jste to měl slíbené od Josefa Luxe.
Vůbec jsem z toho nebyl zklamaný.

Tak proč jste odešel z KDU-ČSL, kde jste několik let pobýval? Vždyť jste jimi byl okouzlen. Říkal jste, jak učí ostatní strany potřebu hledat dialog.
No, vždyť to byla Luxova politika. Já jsem byl do KDU pozván Luxem, on měl nějaký koncept otevření té politické strany. Chtěl hrát, nechtěl být jazýčkem na vahách, vytvářel prostory pro ekologickou politiku. Celý tento koncept padl tím, že Josef Lux zemřel.

Demokracie i pod nátlakem

Pane předsedo, jste férovější než ti ostatní politici, vy osobně?
(chvíli mlčí) Co je tohle za otázku, tohle? To záleží na tom, jaká máte etická pravidla a jakou motivaci máte v politice.

Jak se díváte na to, že jste si v září ’98 kladl ultimativní požadavek několik hodin před odevzdáním kandidátních listin do voleb zastupitelstva Prahy a lidovci ho museli splnit? Trval jste na tom, že když kandidujete vy, tak bude kandidovat i váš spolupracovník Bedřich Štěpánek.
Tak zaprvé, když je v předvolebním období a máte nějaké informace od politických konkurentů, tak si musíte být vědoma toho, že to nemusí být úplně objektivní.

Kdybyste mi raději odpověděl. Takže lidovci o vašem požadavku pod nátlakem hlasovali, a když to ani napodruhé demokraticky neodhlasovali – protože vašeho pana Štěpánka prostě na své kandidátce nechtěli – tak jste řekl, že odstupujete.
Tahle zpráva, kterou říkáte, objektivní je. Ale chybí jí jedna část, kterou vám doplním. Byla dohoda, že v koalici Unie pro Prahu (koalice lidovců a Unie svobody – pozn. red.) budou volná místa pro nezávislé osobnosti. Konkrétně ten zmiňovaný Bedřich Štěpánek, který byl dříve můj tiskový mluvčí, tak byla dohoda, že bude v "kvótě" Unie svobody. Jenomže ta to slovo nedodržela a Josef Lux, když viděl, že je v té místnosti trochu moc horko, tak řekl: "Nechme to být, my to bereme na sebe a půjde to z naší kvóty." A pak lidovci na tento závazek zapomněli.

Ale vy jste pak dokonce telefonoval lidoveckému starostovi Suchdola Čížkovi a domluvil se s ním, aby své místo na kandidátce uvolnil Štěpánkovi, že ho výměnou za to budete opětovně podporovat na starostu Suchdola.
To máte velmi dobré zdroje.

Není to vysloveně to politické intrikaření, kdy vlastně jde jen o osobní kontakty – já na bráchu, brácha na mě?
Ale tohle bylo naprosto košer. Problém byl na straně KDU. Lux jako předseda to převzal na KDU, ale pak na to zapomněli.

Nakonec jste pana Štěpánka dostal na čtvrté místo na kandidátce...
Paní Jílková, já to shrnu. Ten závazek, že bude místo pro nezávislého, jsem neudělal já, ale KDU ústy svého předsedy Luxe.

Třeba vám chtěl vyhovět. Byl jste jeho oblíbenec, hodně na vás sázel.
My jsme se s Josefem Luxem respektovali a měli jsme se lidsky rádi, to je pravda. Ale to nesouvisí s tím, že KDU měla nějaký závazek, který měla naplnit.

Pane předsedo, ať se k něčemu dobéřeme. V den odevzdávání kandidátních listin se demokraticky dvakrát rozhodne, že na nich nebudete mít toho, koho vy chcete, a tak na truc řeknete, že odstupujete, a musí se hlasovat potřetí. Přijde vám toto demokratické?
Demokratické to je.

I když se jednalo pod nátlakem, šlo už jen o to, abyste neodstoupil, aby vám bylo vyhověno bez ohledu na názor většiny?
Férové to bylo určitě. Protože taková byla dohoda a dohody v politice se mají plnit.

Program zelených za státní peníze?

A teď vaše firma Ecoconsulting. V čem vede to poradenství, prosím?
V oblasti energetiky a životního prostředí. Ta část firmy, která se zabývala poradenstvím, už v tuto chvíli nemá zakázky. Dokončil jsem poslední věc, což byl zahraniční projekt financovaný z německé nadace pro životní prostředí v oblasti ekologické daňové reformy. A jinak se ta firma specializovala především na obnovitelné zdroje energie.

Můžete mi to zopakovat, o té ekologické daňové reformě? Na tom se podílela i vaše firma?
Já jsem byl externí poradce ministerstva životního prostředí a tím externím poradcem byla ta firma. A vedle toho jsem také jako fyzická osoba ve sboru poradců německého spolku pro podporu ekologické daňové reformy. A potom, moje firma byla partnerem spolu se Svobodnou univerzitou v Berlíně na projektu Česko-německé diskuse o ekologické daňové reformě.

Když se budu držet té ekologické daňové reformy – tak jednak jste za ni byl placen ministerstvem životního prostředí, měl jste ji jako poradce na starosti. Dále vaše firma na toto téma pořádala ty různé akce, o kterých jste hovořil, takže se vám to vlastně několikanásobně zpeněžilo.
Ne.

To jste dělal zadarmo, jako ta firma...
No samozřejmě že tohle firma nedělá zadarmo. To je projekt, za který jsem ještě nedostal, ale dostanu peníze. My jsme se snažili vytvořit síť lidí z různých oblastí, kteří mají povědomí o ekologické daňové reformě. Tím jsem zadarmo pomáhal ministerstvu životního prostředí do budoucna.

No tak zadarmo... Byl jste měsíčně placen, ne? Firma dostávala měsíčně plat za to vaše poradenství.
To jsou dvě odlišné práce a z té druhé práce, kterou jsem dělal přes tu německou nadaci, z toho bude těžit i to ministerstvo, ačkoliv jsem od něj za to nedostal ani korunu a ani jsem je nechtěl.

Chcete tvrdit, že jste to dělal zadarmo pro to ministerstvo? Byl jste tam měsíčně placen jako poradce.
Pro ministerstvo životního prostředí jsem udělal koncept ekologické daňové reformy. Pro německou nadaci jsem organizoval diskusi o ekologické daňové reformě v Německu a České republice. Jsou to úplně dvě odlišné práce.

A je zajímavé, že ta ekologická daňová reforma, kterou jste připravoval pro ministerstvo, je velmi podobná té, kterou máte jako Strana zelených.
Ano, ta z ní vychází. Přesto se v několika, řekněme deseti bodech odlišuje.

Přijde vám tedy v pořádku, že jste ji vlastně chystal za peníze daňových poplatníků? Platilo vás za ni ministerstvo životního prostředí a vy to teď prezentujete jako Strana zelených.
No, to máte tak. V určité fázi se ta práce, kterou si stát z veřejných zdrojů objednává, stává veřejným statkem.

Pane předsedo, co říkáte charakteristice na vaši osobu, že nejste politik, ale podnikatel, který umí maximalizovat zisk ze všeho?
No to mě těší, tahle charakteristika. Nevím konkrétně, co máte na mysli, ale jestliže někdo je úspěšný a umí podnikat, tak to je kladná charakteristika.

I v té politice, že to dokážete zúročit po všech stránkách.
Jako že jsem úspěšný v tom, co dělám? S tou charakteristikou souhlasím!

Mohu řídit i jiné ministerstvo

Když se dostanete do toho parlamentu a třeba se stanete i ministrem, což byste jistě rád...
Já na to nemyslím. To vůbec tak není, že bych rád.

Nechcete být ministrem životního prostředí?
To v tuto chvíli vůbec není motivace.

Ani vás to nenapadne a ani si neříkáte "konečně bych se vrátil"?
Ne, tohle určitě ne.

Takže při těch povolebních jednáních nebudete trvat na tom, abyste byl ministrem životního prostředí?
Nikoli funkce je to prioritní. Prioritní je získat prostor pro to, abychom mohli prosazovat naši politiku. Nám jde více o ten obsah a o ty ideály. O funkcích nepřemýšlíme.

Není to od vás jenom takový chytrý tah, že chcete vypadat, jak vám jde jen o to dobro? A že vám nejde vůbec o tu ministerskou funkci?
Podívejte, to není moje motivace. Moje motivace byla sjednotit zelené, dostat je do parlamentu a pak někdy v budoucnu vychovat další generaci, která to převezme. A když ta konstelace bude shodou okolností taková, že se nám podaří být součástí vlády, že prosadíme body našeho programu a budeme s tím výsledkem spokojeni, pak je možné, že se dostaneme i do té exekutivy.

To by do té vlády šel asi předseda.
No to je logické!

A na jaký post byste asi tak šel, když se věnujete té ekologii? Jestli se konečně dočkáte? O tom mluvíme.
Jestli se konečně dočkám? Máte pocit, že mojí motivací v politice a mého návratu zpátky je konečně se dostat na ministerstvo? Není, paní redaktorko. Není. Mojí motivací je dát přidanou hodnotu a pomoci zeleným, což se zatím daří, a vytáhnout zelené do politiky. To je moje hlavní motivace.

A třeba tím ministrem životního prostředí by mohl být i někdo jiný z vaší strany?
Tak to je také možné. To se také může stát, protože třeba by to mohlo být tak, že já bych mohl řídit jiný resort, který souvisí úzce s tím životním.

Aha. Takže vy byste byl ministrem v té vládě vždycky. Kdybyste byli ve vládě.
Podívejte se, to už tak bývá u politických stran, že předsedové, kteří tu stranu vedou, tak se jaksi počítá s tím, že se v té vládě budou podílet na formulování vládní politiky – z nějakého postu.

A nemyslíte si, že vaše předvolební preference jsou jen bublina, která po volbách splaskne?
Nemyslím si to. Nemyslím si to! Říkám, že ne.

Prohlédněte si videoukázky z rozhovoru na idnes.tv.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue