Ptačí chřipka je v Česku, zabila labuť u Hluboké

  • 325
Ptačí chřipka dorazila do Česka. Nemoc měla mrtvá labuť nalezená u jihočeské Hluboké nad Vltavou. Dosud není jasné, zda jde o nebezpečnou mutaci H5N1, která je přenosná na člověka. Kolem místa nálezu bude vymezeno desetikilometrové pásmo, v kterém budou platit určitá omezení.

SPECIÁL:
Ptačí chřipka dorazila do Česka
vše o nemoci i připravenosti úřadů

MAPY:
Výskyt ptačí chřipky v Česku
Pásmo možných opatření okolo Hluboké nad Vltavou

"Vím o tom, že labuť s virem ptačí chřipky byla nalezena u Hluboké nad Vltavou," potvrdil iDNES jihočeský hejtman Jan Zahradník. "Budeme postupovat podle scénáře společně s krajskou veterinární správou. Svolal jsem bezpečnostní radu kraje," řekl.

"Labuť nalezli lidé u mostu přes Vltavu u Hluboké. Ležela přímo v řece. Vyšetření u ní potvrdilo virus H5, ale zatím nebyla potvrzena smrtelná varianta H5N1," upřesnil ředitel Státní veterinární správy Milan Malena.

O tom, zda byl pták nakažen variantou H5N1, rozhodnou další testy, jejichž výsledky budou známé ve středu. Veterináři zatím neví, jak dlouho labuť ve vodě ležela a jestli k nám přiletěla, nebo na jihu Čech zimovala.

Místo nálezu uhynulé labutě infikované virem H5
Místo nálezu labutě nakažené virem ptačí chřipky. Autor: MAFA, Slavomír Kubeš

Slepice z okolí musí pod střechu
V případě potvrzení člověku nebezpečné mutace viru by kolem místa nálezu mělo být vymezeno desetikilometrové pásmo, ve kterém budou veterináři pečlivě monitorovat situaci. Namátkově budou testovat volně žijící ptáky i drůbež.

Drobní chovatelé tu budou muset zavřít drůbež do uzavřených prostor. Opatření bude odvoláno, pokud se v oblasti neobjeví 21 dní žádný další případ ptačí chřipky. Bezpečností rada kraje rozhodla, že vyhlásí další omezení jen v případě, že testy potvrdí nebezpečnější variantu viru H5N1.

Česko infekci nesvědčí
Podle hlavního hygienika Michaela Víta je riziko nákazy ptačí chřipkou pro obyvatelstvo pouze minimální a teoretické. "Podmínky přenosu mezi zvířetem a člověkem nejsou v Česku takové, aby se infekce přenášela," uvedl podle ČTK.

Vít také uvedl, že v přímém kontaktu s mrtvou labutí byli dva pracovníci veterinární služby. Okruh dalších lidí hygienici zjišťují.

"Tito lidé budou mít zpřísněný zdravotní dozor, jejich praktický lékař je bude sledovat maximálně dvakrát denně a měřit teplotu po dobu dvaceti dní, abychom byli ujištěni, že tam k žádnému přenosu nedošlo," uvedl hygienik.

Starosta hledá pozitiva
"Považujeme to samozřejmě za špatnou zprávu. Na všem je ale třeba hledat něco pozitivního. Oblast Hluboké nad Vltavou bude alespoň pod naprostou kontrolou. Drůbež bude uzavřena, proběhne sčítání," řekl starosta Hluboké Tomáš Jirsa.

Na nemoc se připravuje i ZOO Ohrada u Hluboké. "Vakcinaci kvůli ptačí chřipce jsme nedělali a bereme to opravdu jako krajní možnost. Problémem mimo jiné je, že pokud se takové zvíře naočkuje, tak už nezjistíme, zda bylo nakažené celé hejno. Uvidíme ale, jak rozhodne veterinární správa," řekl zástupce ředitele Roman Kössel.

Ministr si zprávu schovával
Česko bylo poslední zemí v regionu, které se nemoc vyhýbala. Ministerstvo zemědělství přesto s informováním veřejnosti příliš nespěchalo. "Je to delší historie a vše oznámíme až na tiskovce," řekl ráno iDNES ministr zemědělství Jan Mládek.

Informaci se zdráhal potvrdit i mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. "Já k tomu nemohu říci nic bližšího, protože na takové závažné informace si vyhradilo právo ministerstvo zemědělství. Nemohu to ani potvrdit, ani vyvrátit," řekl ráno.

Ptačí chřipka ve světě

První případ ptačí chřipky typu H5N1 byl zaznamenán ve Skotsku v roce 1951. U člověka ji lékaři poprvé identifikovali v roce 1997 v Hongkongu, kde na ni zemřelo šest lidí. Od prosince 2003, kdy se virus H5N1 znovu vyskytl v jižní Asii, zabila ptačí chřipka podle údajů Světové zdravotnické organizace nejméně 105 lidí.

Nejpostiženější zemí je v současné době Vietnam, kde už zaznamenali 93 nakažených a 42 lidí na ptačí chřipku zemřelo. Velké problémy dělá virus H5N1 také v Indonésii, kde z 29 identifikovaných lidí nepřežilo 22. Zdroj: ČTK
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue