Soud přiřkl Kokořín potomkům bývalých majitelů

  • 247
Stát přijde o hrad Kokořín, rozhodl mělnický soud. Přiřkl ho potomkům bývalých vlastníků z rodiny Špačků. Podle nich zůstane kulturní památka přístupná veřejnosti.

Hrad Kokořín, o kterém se písemné prameny poprvé zmiňují v roce 1320, byl dosud v majetku státu. Potomci bývalého majitele z rodiny Špačků o něj usilovali prakticky šestnáct let.

Špačkové se stali vlastníky hradu v 19. století. Tehdy sídlo, které pustlo od 16. století, koupil Václav Špaček, rytíř ze Starburgu. Mezi lety 1911 až 1918 ho nechal přestavět do současné podoby.

Soud už dříve rozhodl, že stát vrátí devíti restituentům z rodiny Špačků pozemky, na kterých hrad stojí.

Vydání vlastního hradu ale bránil Národní památkový ústav. Argumentoval tím, že je prohlášen národní kulturní památkou a nemá popisné číslo. Ústav se proto obrátil na soud.

Ústavní soud loni nakonec odstranil překážku, která vydání Kokořína bránila. Zrušil pasáž zákona o půdě, podle které nemohli restituenti dostat majetek, který je národní kulturní památkou.

O zrušení sporné části zákona požádal právě Okresní soud v Mělníku, který se zabýval vydáním několika nemovitostí na Kokořínsku včetně hradu. - více zde

ČTK uvedla, že podle ministerstva kultury vydání Kokořína soukromníkům neznamená ohrožení hradu. Ze zákona se totiž i soukromý vlastník musí o národní kulturní památku patřičně starat a udržovat ji.

"Pro veřejnost se nic nezmění. Hrad bude přístupný jako dosud," řekl Jarmil Špaček redaktorce MF DNES. Devět nových majitelů, z nichž dva žijí v Chille, nyní usiluje o dohodu s Národním památkovým ústavem, aby na hradě mohl zůstat mobiliář, který tam lidé dosud mohli vidět.


Zdroj: mapy.idnes.cz, © PLANstudio

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video