Havel: V kauze Nomura vráží ODS státu nůž do zad

  • 327
Místopředseda vlády Jiří Havel se kvůli prohrané arbitráži s Nomurou obul do opoziční ODS. Občanská demokratická strana podle něj kritikou průběhu nucené správy v IPB a následného prodeje banky do rukou ČSOB dodává Nomuře argumenty.

„ODS nekope za český stát a naopak útočí na českou branku. Systematicky a záměrně totiž zhoršuje pozici české strany,“ uvedl Havel.

„Svými posledními komentáři dává ODS českému státu nůž do zad. Je to jako když spoluhráč na vás křičí „kluci máme to předem prohrané“ a navíc dává trumfy do rukou protistraně,“ dodal. „Právě ti, co situaci ve skutečnosti způsobili, tu nyní nejvíce vítězně ryčí o porážce státu.“

Havel tak reagoval na výzvy ODS, podle kterých by měl on (coby bývalý šéf FNM) a také ministr financí Bohuslav Sobotka a ministr zemědělství Jan Mládek odstoupit.

„Naplnily se naše nejčernější obavy a vedle už vynaložených 150 miliard korun ze státních prostředků budou vynaloženy další. Nezodpovědný postup ministrů a premiérů ČSSD bude stát občany ČR další desítky miliard korun,“ uvedla ODS prohlášení, v němž vyzývá ministry k rezignaci.

„Vlády ČSSD nesou plnou vinu za vznik, průběh i důsledky arbitrážního řízení. Dnes sklízí důsledky toho, že od samého počátku chránily spíše zájmy akcionářů ČSOB než státu a daňových poplatníků,“ sdělila ODS ve zprávě.

Premiér Jiří Paroubek považuje za jednoho z viníků prohrané arbitráže i poslaneckou vyšetřovací komisi, kterou vedl dnešní šéf lidovců Miroslav Kalousek. Podle něj dala závěrečná zpráva Nomuře do ruky argumenty. Kalousek to odmítl.

Mezinárodní arbitři v Londýně usoudili, že český stát nedostatečně ochránil zájmy Nomury v bývalé Investiční a poštovní bance (IPB), kterou stát po uvalení nucené správy prodal ČSOB za jednu korunu. Nomura po státu požaduje až 40 miliard korun.

Kolik bude muset Praha Japoncům zaplatit, určí arbitři později. V první fázi rozhodovali jen o vině nebo nevině českého státu. - více zde

Česká republika se naopak domáhá odškodnění od Nomury v arbitráži vedené v Curychu. Podle upřesněných zpráv požaduje 111 miliard korun.

Politici ODS rovněž odmítli úvahu, že japonskou banku jako strategického partnera vybrala vláda Václava Klause - vstup Nomury schválil až kabinet Josefa Tošovského po pádu Klausovy vlády, uvedl místopředseda strany Petr Nečas.

Nomura vlastnila 46,16procentní podíl v IPB přes nizozemskou společnost Saluka. V červnu 2000 ČNB uvalila na IPB nucenou správu a stát ji předal ČSOB.