Mzdy rostly v roce 2005 nejpomaleji za 13 let

  • 57
Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2005 se hrubá mzda přehoupla přes 20 tisíc korun. Průměrný český pracovník tak za měsíc vydělával 20 841 hrubého. Růst v posledních třech měsících vytáhl nahoru i průměrnou mzdu za celý rok na 19 030 korun. Údaje zveřejnil Český statistický úřad.

Oproti roku 2004 se zvýšil průměrný plat o 995 korun, což znamená 5,5 procenta. Jedná se přitom o nejpomalejší růst mezd od vzniku samostatné České republiky.

"Zpomalení ke konci roku 2005 ostře kontrastuje s rekordním růstem HDP," říká analytik Pavel Sobíšek. Česká ekonomika totiž loni zvýšila výkon o šest procent. - více zde

Čísly o růstu HDP se často ohánějí politici, kteří na tomto údaji dokazují, že se české ekonomice daří dobře. Spojitost mezi vysokým růstem produktu a ekonomickou situací ale není tak jasná.

"Společným jmenovatelem mzdové zdrženlivosti v podnicích je zřejmě fakt, že jejich ekonomická situace není až tak skvělá, jak by mohl naznačovat reálný růst HDP," vysvětluje analytik.

Reálná mzda, která počítá i s inflací, vzrostla v roce 2005 o 3,5 procenta. To je nejnižší číslo od roku 2000.

"Výrazněji ale rostla vnější kupní sila díky posilování koruny - z 565 eur v roce 2004 na 639 eur," připomíná analytička Helena Horská z Raiffeisenbank.

Lépe jsou na tom státní zaměstnanci a realitní makléři
Stejně jako v posledním čtvrtletí roku 2004 i loni si na konci roku polepšili více státní zaměstnanci, než pracovníci v privátním sektoru. Průměrná mzda státního zaměstnance ve čtvrtém čtvrtletí činila 21 499 korun, zatímco v podnikatelské sféře jen 20 646 korun.

"Vítězi v pomyslném žebříčků růstu platů se tak loni nestali pracovníci úspěšných podniků, ale státní úředníci. Posuzování efektivity práce ve veřejném sektoru je obtížné a svou roli ve štědrosti vůči státním zaměstnancům jistě hrají i blížící se volby," odhaduje Sobíšek.

Spolu s růstem platů se prohlubují i rozdíly mezi výdělky v jednotlivých odvětvích. Nejvíce si polepšili státní zaměstnanci (o 8,9 procenta), podnikatelé v realitách (o 8 procenta) a energetice a plynárenství (o 6,9 procenta).

Naopak nejméně dostali přidáno zaměstnanci v hotelech, restauracích a obchodech.

Stále platí, že nejvíce vydělávají pracovníci ve finanční sféře. Jejich hrubé mzdy jsou třikrát vyšší než zaměstnanců v odvětví ubytování a stravování.