Distributoři odstřihli od léků tři nemocnice

  • 816
Distributoři léků ve středu zastaví dodávky do tří nejzadluženějších fakultních nemocnic. Bez léčiv se tak může ocitnout pražská Bulovka, Thomayerova nemocnice a brněnská nemocnice U svaté Anny. Asociace velkodistributorů léků od nich žádá 400 milionů, které jí dluží za zboží.

Distributoři již minulý týden požadovali, aby za tyto nemocnice ministerstvo financí dluh uhradilo a pohrozili, že pokud se tak nestane, zastaví dodávky. - více zde

"Jsme si vědomi, že to může postihnout pacienty, což se nám samozřejmě nelíbí. Proto jsme již minulý týden dali ministru financí možnost, aby veřejně přislíbil, že dluhy zaplatí," připomněl ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý.

"Reakce ministrů Sobotky a Ratha byly ale takové, že se jedná o vydírání. S námi vůbec nejednali, a proto splníme to, na co jsme dříve upozornili," řekl Suchý iDNES. Distributoři tak zastaví dodávky do doby, než bude dluh zaplacen.

Nemocnice mají podle Suchého obvykle zásoby léků přibližně na týden. "Může se ale stát, že nějaký životně důležitý lék dojde za dva dny. My se bojíme, že pacienti budou ohroženi, ale není to naše vina," uvedl šéf asociace velkodistributorů.

Nemocnice na Bulovce má podle mluvčího Jiřího Kratochvíla zásoby tak na čtrnáct dní. "Pacienty to ohrozit nemůže, prostě nesmí. Pokud by je to mělo ohrozit, tak si to distributoři mohou vzít na sebe. Jsem přesvědčen, že zvítězí zdravý rozum," řekl iDNES.

Ministr Rath již dříve oznámil, že najde jiné distributory, kteří budou nemocnice zásobovat. Podle něj jde o velkou společnost, která nabízí i lepší ceny. - více zde

Podle Suchého ale asociace zastupuje 95 procent domácích distributorů. Není mu proto jasné, s kým Rath jednal.

Trh s léky v České republice

Distributoři:
AVEL je volným sdružením velkodistributorů léčiv a zdravotnického materiálu založeným v roce 1993, sdružuje čtyři velkoobchodní farmaceutické společnosti, jež pokrývají 95 procent trhu s léky v Česku. Zbytek trhu mají takzvaní neorganizovaní výrobci, mezi nimi Stylmed H, a.s., s nímž počítá ministr zdravotnictví David Rath jako s dočasným dodavatelem do nemocnic, jimž AVEL dodávky přeruší. Tato česká firma pokrývá nyní dvě procenta trhu.

Výrobci:
ČESKÁ ASOCIACE FARMACEUTICKÝCH FIREM sdružuje české výrobce, asociace vznikla 10. ledna 2001 uzavřením zakladatelské smlouvy o založení zájmového sdružení právnických osob. Je pokračovatelem Sdružení výrobců léčivých přípravků a Sdružení českého farmaceutického průmyslu. Sdružuje přes dvě desítky společností. ČAFF pokrývá ve finančním vyjádření 30 procent trhu, co do počtu balení 65 procent, neboť české přípravky jsou levnější.

MEZINÁRODNÍ ASOCIACE FARMACEUTICKÝCH SPOLEČNOSTÍ sdružuje čtyři velké mezinárodní výrobce, asociace vznikla v roce 1993 a dnes sdružuje 30 společností s vlastním vývojem a výzkumem léčiv. MAFS pokrývá ve finančním vyjádření 65 procent trhu, co do počtu balení 30 procent, neboť originální přípravky jsou dražší.

Zdravotní pojišťovny ročně hradí zhruba 40 miliard korun za léky, celkově se spotřebuje medikamentů za 55 miliard.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue