Začal proces roku, soud s Berdychem

  • 16
Indián, Čobol a Hurvínek jsou u soudu. Těmito a dalšími přezdívkami se navzájem oslovovali členové gangu Davida Berdycha. Soud s nimi začal ve středu ráno. Je to jeden z největších procesů v dějinách samostatného Česka.

Ohromuje počet obžalovaných, závažnost jejich činů a propojení s policisty. Před soudce předstoupilo přes 30 obžalovaných včetně čtyř policistů, kteří gangu podle obžaloby pomáhali.

V  jednací síni jsou také desítky obhájců a příslušníků justiční stráže. Přítomni jsou i dva žalobci. "V soudní síni bude včetně právníků, eskorty a veřejnosti v jeden okamžik sto padesát lidí," odhadl soudce Petr Franc.

Po deváté hodině začal státní zástupce předčítat stotřicetistránkovou obžalobu, což zabralo jeden a půl hodiny. Skupina se zodpovídá z 34 různých činů, od vraždy zlatníka přes loupeže a únosy až po nelegální ozbrojování.

A o zábavu bude postaráno: třeba obviněný vyhazovač z diskoték Richard Bardon, u kterého zajistila policie samopal, se mimochodem hájil tak, že ho našel při rybolovu v Praze na Výtoni. Bardon patřil spíše k pěšákům gangu. Na nejbrutálnějších akcích se nepodílel, pouze při několika činech asistoval. Podle obžaloby spíš jen hlídal unesené.

Zmatený Bardon však začal popírat svou výpověď na policii. "Já jsem rozhodně nikoho nemlátil. Mě mohou maximálně nařknout, že jsem někoho hlídal, ale to bylo dávno, to mi bylo 23 let," vypovídal Bardon.

"Trestní odpovědnost máme od patnácti let a i to se mnohým zdá málo," opáčil soudce Franc. David Berdych, který celé dopoledne seděl vážně, se začal smát.

"Berdychovi jsem důvěřoval, měl bezpečnostní agenturu a spolupracoval s policisty," pokračoval Bardon.

Případ má na starosti středočeský krajský soud, ale musel si půjčit největší jednací síň v Praze – sál u vrchního soudu, ve kterém byla kdysi souzena i Milada Horáková. Spis má 50 tisíc stran, proces je naplánován do konce dubna. "Předvoláno je přes sto svědků, z toho více jak pět utajených," potvrdil žalobce Tomáš Milec.

Berdych byl už za únosy a loupeže, na které mu policie přišla dříve, odsouzen. - více zde

Obžalovaných je celkem 36, ale tři z nich budou souzeni jako uprchlí, mezi nimi i Tomáš Půta a Maroš Šulej. O nich se ví, že žijí v Irsku, média je vystopovala, ale česká spravedlnost na ně nemůže kvůli chybě zákonodárců.

"Eurozatykač totiž neplatí pro to, co bylo spácháno v době, než začal platit," vysvětlil Milec.

,

Video