Slovenský smutek ovládl televizi i školy

  • 127
Celé Slovensko v poledne zahalil smutek. Zemí se rozezněly sirény na památku 42 obětí čtvrtečního pádu vojenského antonova. Vlajky visí na půl žerdi, připravují se zádušní mše. Státní smutek ovlivnil televizní vysílání i loterie. Minutou ticha si připomněli nehodu i školáci.

Čtyřiadvacetihodinový státní smutek vyhlásila vláda poté, co se na maďarsko-slovenském pomezí zřítil vojenský letoun Antonov An-24. Z Kosova přepravoval členy mezinárodní mírové mise KFOR. - více zde

Tragédii přežil jediný voják - sedmadvacetiletý nadporučík Martin Farkaš, který z místa tragédie přivolal mobilem pomoc. - více zde

Slovensko nemá oficiální zákon, který by přesně definoval pojem "státní smutek". Jediná věta v legislativě definuje, že "při státním smutku se státní vlajka spouští na půl žerdi".

Po celém Slovensku se s úderem 12. hodiny rozezněly sirény. Minutou ticha uctili oběti nehody i školáci. Na slovenských zastupitelských úřadech jsou vystaveny kondolenční listiny - podepsat je mohou i Češi na slovenském velvyslanectví v Praze.

Státní smutek zasáhl i do vysílání slovenských veřejnoprávních programů. "Na celých 24 hodin jsme připravili programové změny. Zábavné formáty jsme nahradili jiným pořadem," citovala ČTK mluvčího televize STV Branislava Zahradníka.

Stejné rozhodnutí přijal i Slovenský rozhlas, který odpolední vysílání zahájil státní hymnou. Program upravovala také soukromá televize Markíza. Připojilo se rovněž bratislavské divadlo Nová scéna.

Rozloučení s vojáky bude asi ve čtvrtek
Ve čtvrtek by se mělo uskutečnit oficiální rozloučení s vojenskými poctami. Konat by se mohlo v prešovské sportovní hale, protože se očekává účast tisíců lidí. Armádní představitelé nejprve zvažovali i letiště v Košicích či v Prešově.

"Letiště jsou svojí velkou plochou připravená na smuteční obřad, který nemá v historii samostatného Slovenska obdoby," píše server SME.sk. "Na místo se vejde kromě 42 pohřebních aut i velké množství autobusů s pozůstalými či kolegy obětí."

Rodiny pozůstalých si budou rovněž moci vybrat, zda své blízké následně pohřbí v soukromí, nebo jim stát vypraví státní pohřeb.

Vyšetřování potrvá týdny až měsíce
Zvláštní komise prověřuje všechny možné příčiny tragédie. Zásadní by měla být analýza dat z černé skříňky. "Všechny parametry, které vyšetřovací komise potřebuje, jsou v pořádku a plně použitelné," vyvrátil mluvčí armády Milan Vanga informace o jejím poškození.

Slovenští armádní vyšetřovatelé vyslechli v košické nemocnici jediného vojáka, který přežil čtvrteční pád antonovu. Výsledky rozhovoru s Martinem Farkašem ale odmítli sdělit.

"Mohu jen potvrdit, že na základě doporučení psychologa dnes pana Farkaše navštívili vyšetřovatelé. Lékaři totiž stanovili, že pacient už je schopen odpovídat i na otázky týkající se leteckého neštěstí," sdělil mluvčí Vanga.

Navzdory odhadům znalců zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měl letoun technické problémy. Variantu, která spekulovala o vadném palivu, už vyvrátila expertiza francouzských odborníků.

Představitelé zvláštní vyšetřovací komise přesto nevyloučili žádnou z možných příčin neštěstí. "Technickou poruchu nemůžeme vyloučit až do konce vyšetřování," řekl serveru Pravda.sk šéf komise Zdeno Bielik. To podle něj může trvat několik týdnů, ale i měsíců.

ČTĚTE TAKÉ:
Slovenští lékaři probudili jediného přeživšího vojáka
Oběti ze zříceného letounu už jsou na Slovensku
Z antonova vyprostili 42 mrtvých i černou skříňku
Přežil pád letadla a šel hledat signál
Antonov An-24: Výkonný, ale starý letoun


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video