Obchody při výprodejích podvádějí s cenami

  • 30
Už třetí týden chodí kontroloři České obchodní inspekce po tuzemských hypermarketech, aby odhalili, jestli obchodníci dodržují pravidla při povánočních výprodejích. A znovu jišťují řadu pochybení. "I když je jich ve srovnání se stejným obdobím loňského roku celkově méně," připouští inspekce.

Ceny klamaly, chyběly informace o výrobku
Od 29. prosince do 9. ledna inspektoři provedli celkem 230 kontrol. Porušení zákona zjistili v 80 provozovnách, tedy více než třetině případů.Výsledky ale zatím zdaleka nejsou kompletní. 

Mezi hlavní odhalené chyby patří snaha obchodníků mlžit údaje o ceně výrobku. 

Cena například chyběla, pouze bylo uvedeno, o kolik procent zboží zlevnilo. Stávalo se také, že zákazník nakonec zaplatil víc, než mu sleva v procentech slibovala. Úplně se spolehnout na štítek u zboží se také nemusí vyplatit. Občas je totiž i údaj na cenovce jiný, než nakonec žádá pokladní.

Někdy to byla chyba na straně hypermarketu, jindy chybovali pracovníci pokladny. Ti totiž občas zákazníkovi účtovali více, než měli - a to až o 140 korun v jeho neprospěch, uvedla inspekce.

Co dohánět mají hypermarkety i v poskytování informacích o zboží. Někdy chybí český návod a jindy je zase plný nepravd či polopravd.

Kontroloři narazili i na případ kdy, výrobek inzerovaný v letáku do obchodu vůbec nedorazil. Dalším trikem byly rozdílné ceny v letácích a na prodejně.

Zákon zatím neplatí, i tak je klid 
Loňské výprodeje se staly noční můrou zákazníků, kteří  se kvůli touze získat zlevněné zboží ocitli v tlačenici a chaosu. - více zde

Ukázalo se navíc, že hypermarkety neměly na skladě dostatečné množství zboží. Tato zkušenost si posléze vynutila i změnu v zákoně, která má napříště hektickým výprodejům zabránit. - více zde

Ta nicméně zatím účinná není a pro výprodeje platí stejná pravidla jako loni. I tak se ale letošní lednové slevy zatím obešly bez závažnějších incidentů a i obchodníci si vzali z loňských živelných akcí poučení.

"Pozitivem je, že reklamy na výprodeje nejsou v letošním roce zdaleka tak bombastické jako loni - a la Výprodej století. Stejně tak spotřebitelé po loňských zkušenostech, kdy se na většinu zájemců o zboží v akci vybrané výrobky nedostaly, možná více zvažují,zda se jim vyplatí vydat se za nejistý nákupem do prodejny vzdálené i desítky kilometrů," uvedla v tiskové zprávě ČOI.

Zatím neúčinný zákon o regulaci reklamy upravuje některá pravidla pro výprodeje. Obchodníci budou muset zajistit dostatek zboží nebo uvést, kolik kusů mají na skladě. Pevné datum musí také mít začátek a konec výprodejů. Přestože novela prošla parlamentem až poté, co poslanci přehlasovali senátorské odmítnutí, v jiných evropských zemí platí pro podobné akce mnohem ještě přísnější pravidla.

vlakCO ZJISTILA ČOI
* údaj o ceně v Kč po slevě chybě, uvedena pouze sleva v %
* vývěskou deklarována cena 30 %, prodejní ceny beze změny, cena odečtena až u pokladny
* nová cena vyšší než odpovídá deklarované slevě
* prodej některých druhů zboží z nabídkového letáku bez uvedení slevy
* zboží označeno cenou nižší, než jaká byla účtována
* nesprávné účtování kontrolního nákupu až o 140 Kč v neprospěch zákazníka
* rozdílné ceny v nabídkovém letáku a v prodejně
* výrobek s vadou nebyl zřetelně označen a oddělen od ostatního zboží
* prodej zboží bez informací o způsobu použití v češtině
* chybějící informace o významu použitých symbolů
* nesprávné účtování - chybně odečtena poskytnutá sleva
* nepředvedení výrobku na požádání
* výrobek uvedený v letáku nebyl do prodejny dodán
,