ČT odmítla vysílat dokument o své krizi

  • 27
Jak to bylo s krizí v České televize? To odhaluje dokument Bezesné noci Radima Špačka a Davida Čálka. iDNES přináší ukázky z filmu.

Na ukázky se podívejte ve videgalerii.

Dokument Bezesné noci natáčeli autoři od prvních protestů zaměstnanců televize po zvolení nového generálního ředitele ČT Jiřího Hodače několik dní před Štědrým dnem až do ledna, kdy se novým prozatímním šéfem Kavčích hor stal Jiří Balvín.

Snímky z dokumentu najdete ve fotogalerii.

"Docela jsme se zaujetím sledovali vývoj celé situace, jsme takoví dobrodruzi, a extrémní a adrenalinové mediální "sporty" nás baví," uvedl pro iDNES jeden z autorů Radim Špaček.

"Vypátrali jsme, takovým špiónským způsobem, kde je tým Jany Bobošíkové, a tak jsme tam přijeli. Oni nás považovali za špiony z České televize, a nakonec se nám podařilo dostat se k nim osobním přístupem, nakonec jsme se tam tak trochu infiltrovali," vzpomíná na natáčení Špaček.

Ve finále se autorům podařilo shromáždit asi 60 hodin materiálu. "Stříhal jsem to docela dlouho - asi dva nebo tři roky, z toho pak vznikl 108minutový dokument," míní.

Už to vypadalo, že by se mohl dokument vysílat dokonce v České televizi. "Na novinářské projekci ve Světozoru se to šéfovi akvizice Janu Rubešovi velmi líbilo, slíbil, že by to mohli odvysílat, ale neozvali se, pak jsem se připomněl v září, a od vedoucího dramaturga Václava Kvasničky dostal email, že dokument je to skvělý, ale už se nechtějí k tomuto tématu vracet," dodává Špaček.

A jak se k tomu staví sama hlavní protagonistka dokumentu? "Česká televize se k tomu tématu nechce a ani nebude vracet, v současné době je už ČT proměněnou institucí, a už žijeme jinými aktivitami," uvedl pro iDNES mluvčí České televize Martin Krafl. A zároveň dodává. "Nezpochybňuji ovšem kvalitu tohoto dokumentu".

"Kdyby se alespoň vymluvili na peníze, ale takto je upřímné přiznání, že se nedokáží vyrovnat se svoji minulostí, a přestože televize říká, že se změnila, tak se v podstatě nezměnila vůbec," míní Špaček

Když to neprošlo v České televize, odvysílala dokument v období Vánoc parlamentní televize 24cz - více zde

"Bych bych rád, aby film mohl posloužit i jako 'encyklopedie nepřípustného' – jakási analýza české mediální scény a archívem postojů či kroků jednotlivých osob a uskupení, což by mělo být odstrašujícím příkladem a zůstat napříště tabu," podotkl Špaček.