Jděte k volbám, vzkázal občanům prezident

  • 1188
Prezident Václav Klaus v novoročním projevu vyzval občany, aby v červnu přišli k volbám do Poslanecké sněmovny. Nemají se nechat zmást mediálním vystupováním politiků, ale zajímat se o jejich důvěryhodnost a myšlenky. Klaus také kritizoval byrokracii a nadprodukci zákonů.

ČTĚTE TAKÉ:
DOKUMENT: Novoroční projev prezidenta Klause

Prezident hovořil o odpovědnosti každého člověka za vlastní život. Pasivní čekání na to, co pro nás udělá stát, označil za chybu. Občan je však podle Klause odpovědný nejen za sebe, ale i za osud své země. Proto by měl přijít k volbám.

"Nepohrdněme proto svým hlasem pod záminkou, že znamená příliš málo a že tímto jedním hlasem výsledek voleb změněn nebude," řekl Klaus. Dodal, že nemůže přímo ani nepřímo lidem naznačovat, koho mají volit. Odpovědnost za vývoj republiky nese každý sám za sebe.

Klaus si přeje, aby se volební agitace vedla férovým způsobem a ve věcném duchu. Politici by neměli slibovat nesplnitelné a podsouvat občanům, že mohou vyléčit všechny neduhy společnosti. "Přejme si, aby se nevolilo šikovnější zvládání mediálních vystoupení, ale důvěryhodnost, myšlenky, podstata věci," dodal.

Prezident se vyjádřil i k loňské vládní krizi, která skončila demisí premiéra Stanislava Grosse a příchodem Jiřího Paroubka. Toto řešení podle něj bylo standardní, byť opožděné. "Výměna na postu předsedy vlády umožnila, aby dosavadní vládní koalice pokračovala až do řádných voleb," řekl.

Hlava státu nepovažuje rok 2005 za nijak výjimečný. To i navzdory vládní krizi, která zvýšila skepsi občanů k politice. Velké zvraty nečeká ani letos. Jedná se prý o důkaz stability a jisté zralosti demokracie v Česku.

Členství v EU velké změny nepřineslo
Klaus si myslí, že rok a půl trvající členství země v EU nepřineslo podstatné změny. Po odmítnutí euroústavy ve Francii a Nizozemí však snad konečně přišel vážně míněný dialog o budoucí podobě Unie.

"Skončila éra, kdy byla o evropské integraci povolena jen jedna jediná pravda. Nasloucháno začíná být i zastáncům jiných pohledů, což je dobře," řekl.

Prezident často kritizuje současný vývoj v evropské pětadvacítce. Při novoroční řeči ale připustil, že stabilitu republiky posiluje právě členství v EU a v Severoatlantické alianci.

Byrokracie omezuje život
Klaus si vzal na mušku i bující byrokracii a nadměrné státní zásahy do každodenního života lidí. "Za dva a tři čtvrtě roku svého prezidentství jsem dostal k podpisu téměř 350 zákonů, což si můžeme představit i tak, že každý třetí den vznikl nový zákon," řekl.

Tím se podle něj omezuje svobodné jednání a podnikání lidí a zároveň klesá úcta k zákonům a k jejich dodržování. "To změnit je velkou výzvou pro naši budoucnost," dodal Klaus.

Premiér Jiří Paroubek, který patří k největším Klausovým kritikům, v pořadu ČT Otázky Václava Moravce prohlásil, že projev nepřinesl nic převratného. Potěšilo ho, že se Klaus odvolal na členství v EU jako na jednu ze záruk stability země, i když je prezident podle něj "největší euroskeptik v Evropě".

Předseda ODS Mirek Topolánek se omezil na vyjádření, že Klausův projev byl vyvážený.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue