Nemocní si připlatí za léky. Stát začal šetřit

  • 142
Miliardu korun. Tolik chce ministr zdravotnictví ušetřit v příštím roce na lécích. Způsobů, jak na to, je podle Davida Ratha víc. Lékaři varují: na všechny doplatí pacienti.

Stovky, ale v některých případech i tisíce korun by měli v příštím roce doplácet za léky chronicky nemocní lidé.

Tedy pokud ministr zdravotnictví v pondělí podepíše novou úhradovou vyhlášku. Ta určuje, kolik za léky v příštím roce zaplatí pojišťovny a kolik budou muset ze svých kapes vytáhnout pacienti. Pro některé chronicky nemocné a pacienty s vážnými chorobami to bude pořádně nepříjemné překvapení.

Například lidé trpící schizofrenií, kteří berou léky nejnovější generace, tedy ty bez nepříjemných vedlejších účinků, by měli zaplatit až o několik stovek měsíčně víc.

"A to v situaci, kdy většina z nich jsou invalidní důchodci. Teď jsem jedné dívce vypisoval důchod a bere 7600 korun. Z toho má dát každý měsíc několik set za léky, které nutně potřebuje, jinak se jí nemoc vrátí a ona skončí v psychiatrické léčebně?" kroutí hlavou psychiatr Martin Anders.

Odborná lékařská společnost proto podala odvolání proti nové vyhlášce a žádá, aby doplatky na tyto léky byly nanejvýš sto korun měsíčně.

"Jenže nikdo nám neodpověděl," dodává Anders.

Podobné doplatky však čekají i diabetiky, pacienty s osteoporózou, migrénou, alergiemi či Alzheimerovou chorobou. Ale i ty, kteří musí na dialýzu a trpí přitom vážnou kostní nemocí, která způsobuje, že člověku řídnou kosti a lámou se.

Ministr David Rath přiznává, že svým pracovníkům řekl, aby šetřili. Podle něho se totiž výrobci léků snaží stát odírat.

"Chtěl jsem, aby se škrtly úhrady na léky tam, kde za ně Česká republika platí zbytečně moc ve srovnání se Španělskem, Řeckem, Maďarskem či Portugalskem. Nevidím důvod, proč by firmy nemohly léky dodávat za stejnou cenu i u nás a jít s cenou dolů," tvrdí Rath.

Farmaceutické firmy se však bouří a dokládají, že léky v Česku patří k nejlevnějším.
"My už nemáme kam couvnout. Nejde zlevňovat donekonečna," říká Jana Mikotová, ředitelka Mezinárodní asociace farmaceutických firem, která sdružuje výrobce originálních léčiv.

A poukazuje na to, že zároveň zůstávají dál hrazené léky, které život nezachraňují a stojí buď jen pár korun, nebo mají účinek podobný jako vitaminy.

Pojišťovny tak dál budou proplácet léky typu Paralen, Ibuprofen či Acylpyrin, které stojí od 8 do 40 korun, ale pojišťovny za ně ročně platí 300 milionů korun. Dalších 200 milionů je stojí Wobenzym a Ginkgo biloba. Tedy přípravky, které pomáhají vylepšit zdraví podobně jako vitaminy.

"Taky se mi to nelíbí. Ale nejde je vyškrtnout najednou, úhrady musíme snižovat postupně, protože je na ně řada pacientů zvyklá," řekl Rath.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue