Případy opakovaného použití jednorázových zdravotnických potřeb se množí

Podle informací asociace výrobců zdravotnických potřeb (CzechMed) přibývá v České republice případů opakovaného použití jednorázových zdravotnických prostředků. Podle CzechMedu jde dokonce o jev, který je ve svém důsledku nebezpečný nejen pro zdravotnický personál nemocnic, ale především pro pacienty. Tuto praxi navíc nově zakazuje vyhláška, která platí od 1. července letošního roku.

Jednorázové zdravotnické prostředky jsou vyráběny z materiálů, které nedovolují bezpečnou sterilizaci pro opakované použití. Smyslem jednorázového použití je snížit riziko přenosu infekce z pacienta na pacienta, včetně tak závažných chorob jakými jsou žloutenka typu B nebo virus HIV.

Mezi jednorázové zdravotnické prostředky, které bývají ve zdravotnických zařízeních opakovaně používány, patří například katétry, kanyly, jehly, vyšetřovací rukavice nebo břišní roušky.

Při opakované sterilizaci jednorázových zdravotnických pomůcek a jejich použití u dalších pacientů, je vzhledem k obtížnosti jejich vyčištění riziko zvýšené infekce. Studie z nedávné doby prokazují přítomnost zbytků krve a nečistot, a také poškození a fyzikální změny ve vzorcích opětně sterilizovaných nástrojů.

Ve Francii, Německu, Itálii, Portugalsku, Švédsku a Velké Británii už byla zavedena některá legislativní opatření zaměřená proti opakovanému používání jednorázových zdravotnických pomůcek. Průzkum provedený Španělským klubem pro sterilizaci odhalil, že více než 50 % veřejnoprávních a soukromých nemocnic v Madridu používá opakovaně jednorázové zdravotnické pomůcky. Podobná situace je podle Czechmedu i v Česku.

To, že by byli v České republice pacienti ohroženi infekci, popírá předsedkyně Svazu instrumentárních sester Zuzana Bittnerová. Ta sice sterilizaci jednorázových nástrojů nedoporučuje, ale neobává se přenosu takových chorob, jako jsou žloutenka typu B nebo virus HIV.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue