Německé pohřební služby vozí mrtvé do Čech

  • 12
Pohřební ústavy ze sousedního Německa si v posledních letech oblíbily služby českých krematorií. Důvodem je především to, že zpopelnění je v Česku mnohem levnější než v Německu. V některých příhraničních krematoriích tvoří zakázky pro německé pohřební služby až pětinu všech zpopelnění.

Zejména po loňském rozšíření EU začaly některé německé pohřební firmy nabízet levné zpopelnění v nových členských zemích včetně České republiky.

Zatímco standardní pohřeb žehem s obřadem a tištěným oznámením stojí v Německu zhruba 3000 eur (asi 90 tisíc korun), podle tamního oborového sdružení Aeternitatis už existují firmy, které nabízejí "diskontní" pohřby za 500 (asi 15 tisíc korun) až 1000 eur (zhruba 30 tisíc korun). Jde o jednoduchý pohřeb bez obřadu a dalších služeb, mezi něž patří úmrtní inzerát nebo tištěná oznámení.

Německé pohřební ústavy spolupracují například s krematoriem Vysočanské zahrady v Hrušovanech na Chomutovsku. "Zájem o naše služby ze strany německých partnerů je stabilizovaný a jejich podíl nyní činí zhruba 20 procent. Zahájili jsme jednání o spolupráci s dalšími německými pohřebními službami, jsou ale zatím na začátku," řekl ředitel Vysočanských zahrad Michal Füleky.

Podle předsedy Sdružení pohřebnictví ČR Julia Mlčocha mají zájem o služby českých krematorií zejména pohřební služby z německých příhraničních oblastí. "Pro tamní provozovatele pohřebních služeb je to výhodné, protože ceny kremací jsou u nás výrazně nižší. Ostatky zesnulých Němců se podle našich informací zatím zpopelňují pouze v Hrušovanech," uvedl Mlčoch.

Češi do zahraničí neexpandují
Po loňském vstupu Česka do EU se podle něj pro české pohřební služby neotevřely nové trhy v sousedních zemích. "Například v Německu je potřeba k tomuto podnikání získat souhlas tamní obchodní komory, která má ale velmi přísné podmínky. V Rakousku se zase jedná o koncesovanou živnost a je potřeba mít souhlas obce. Navíc naše firmy ještě na to nejsou dostatečně kapitálově silné," uvedl Mlčoch.

Ani na tuzemský trh se zatím silní zahraniční hráči z oboru pohřebnictví nehrnou. "Pro zahraniční pohřební služby není problém u nás podnikat, ale ceny v pohřebnictví jsou v ČR výrazně nižší než například v Německu či Rakousku. V těchto zemích odpovídají až trojnásobku průměrné mzdy, u nás se pohybují mírně nad průměrnou mzdou. Náš trh je proto zatím málo zajímavý," podotkl Mlčoch.

Ze způsobů pohřbívání převažuje v Česku právě zpopelňování, kde s podílem 76 procent drží země světový primát. Ceny standardních pohřbů se pohybují od deseti do dvanácti tisíc korun v případě kremace a od 15 tisíc korun při uložení ostatků do země. Významnou položkou je cena rakví, kde řada pramenů uvádí rozmezí od 3000 až do pětadvaceti tisíc korun.

V Česku je zhruba 28 krematorií a kolem 6500 hřbitovů, kde je zpopelněno nebo pochováno mezi sto až sto deseti tisíci lidmi ročně. Obor pohřebnictví zaměstnává ve 450 firmách kolem 4000 lidí a jeho roční tržby se pohybují na úrovni jedné miliardy korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video