Na Finále zvítězilo Pupendo

Favorizovaná retrokomedie Jana Hřebejka Pupendo získala v sobotním závěru 16. ročníku národní filmové přehlídky Finále hlavní cenu - Zlatého ledňáčka. Režisér Hřebejk vyhrál Finále vyhrál už před třemi lety s okupační tragikomedií Musíme si pomáhat.
Podívejte se do bohaté fotogalerie a na videoukázky.

Hřebejk tak dohnal kolegy Sašu Gedeona a Petra Zelenku, kteří si na plzeňském festivalu rovněž připsali po dvou vítězstvích.

Pupendo vstoupilo do kin až letos, ostatní odměněné snímky si zopakovaly úspěch, který měly už při výročních cenách Český lev. Mezinárodní porota hraných děl vedená kameramanem Stanislavem Milotou udělila zvláštní ocenění ještě snímku Zdeňka Tyce Smradi, kterému připadla i divácká cena vzešlá z hlasování publika.

Filmové kluby daly svou trofej dílu Petra Zelenky Rok ďábla, herecké ceny, o nichž hlasovali čtenáři časopisu Cinema, připadly Ivanu Trojanovi za Smrady a Ivě Janžurové za Výlet.

Novinkou Finále byla soutěž dokumentů, v níž porota v čele s režisérem Jiřím Krejčíkem udělila dva Zlaté ledňáčky. Mezi příspěvky do třiceti minut zvítězila Úžera od Martina Řezníčka, v kategorii děl nad třicet minut film Heleny Třeštíkové Hitler, Stalin a já.

Servisní články
k oceněným snímkům čtěte ZDE.

Sedm festivalových dní přineslo ve 125 představeních téměř 160 snímků zařazených do 14 tematických sekcí, navštívilo je skoro 28 tisíc diváků.

Zajímavosti
 
NEUŘÍDITELNOU střelou se stal při závěrečném vyhlášení cen předseda poroty dokumentárních filmů, režisér Jiří Krejčík. Podařilo se mu nerespektovat proces předávání obou Zlatých ledňáčků a šeků k nim náležejících, vytvořit obrovský chaos a notně zavařit moderátorům Lence Vychodilové a Tomáši Hanákovi, kteří zachraňovali, co se dalo. Ale ani tak diváky neminulo několik dlouhých proslovů. Jiřímu Krejčíkovi se dokonale podařilo upozadit vítěze, další dvě členky poroty i ty, kteří ceny předávali.

JAKO „PEJSKOKOČIČKOVSKÉ“ označil herec Divadla Sklep David Vávra dorty pro letošní jubilanty, kameramana Stanislava Milotu a režiséra Jiřího Krejčíka. Vyhlížely podezřele: dole se rýsovaly velké jahody, nahoře voněly jitrnice. Ale největší dort dostal při závěrečném sobotním rautu v plzeňském pivovaru světoznámý režisér Juraj Jakubisko. Byl ve tvaru klobouku a pětašedesát svíček pomáhala režisérovi sfouknout jeho žena, herečka a producentka Deana Jakubisková-Horváthová. Jakubisko, který měl letos k jubileu na Finále svoji samostatnou sekci, dostal také nejvíc dárků - od města, festivalu i sponzorů.

VYSOKOÚHLÝM FILMEM Divadlo Sklep Finále zahájilo, na závěr si připravilo jinou perličku z oboru - recyklovaný film.

Nejpodstatnější je v malých sálech
(Rozhovor s Janem Burianem)

Tři roky s grácií sobě vlastní moderoval známý písničkář, moderátor, cestovatel a kulturní osvětář Jan Burian hlavní soutěž plzeňského Finále. Poslední tři roky se na festivalu věnoval své doméně, dokumentům. Letošní novinku, soutěž dokumentárních filmů o hlavní cenu Finále Zlatého ledňáčka, přivítal.

"Soutěž může dokumentům přinést novou prestiž a věřím, že povede k jejich vzestupu," uvažuje Jan Burian.

Jsou tuzemské dokumentární snímky tak dobré, jak se říká?
U nás jsou dokumenty na velmi vysoké úrovni. To nejpodstatnější z Finále se odehrává v malých festivalových sálech, kde běží projekce prací špičkových dokumentaristů jako je Helena Třeštíková, Josef Císařovský, Olga Sommerová či Martin Šulík.

Zatím jediná výhrada vůči zařazení soutěže dokumentů na Finále směřovala k tomu, zda nezdvojuje podobnou soutěž v Jihlavě. Jaký je váš názor?
Jakákoliv další propagace je velmi prospěšná, nevadilo by ani, kdyby přibyla ještě jedna soutěž. Není to mistrovství republiky, kde by se udělovaly medaile jako ve fotbalové lize, ale víc se o této tvorbě diskutuje a také se víc navštěvuje.

Letos byla řada projekcí dokumentárních filmů vyprodaná ještě před začátkem festivalu a v jeho průběhu se ještě přidávalo. To je přece dobré znamení? Neměli by organizátoři zvolit příští rok větší kinosály pro tuto soutěž?
Cítím, že zájem návštěvníků je, ale pravda je taková, že o skutečné umění se zajímá méně lidí, než o komerci. Důležité je, aby se na tuto skupinu lidí nezapomínalo a nepřevládl názor, že masový divák je ten, který by měl určit kvalitu díla.

Jak ještě lze podle vás dokumentům pomoci?
Kdyby se propagace dokumentů dělala takovou měrou jako hrané tvorby, možná bychom byli překvapeni, kolik diváků dokáží dokumenty oslovit. Dále když se nemůžeme spoléhat na to, že se budou dokumentům věnovat komerční kina, tak by na ně neměly zapomínat filmové kluby.

Také by jim měly věnovat pozornost knihovny, školy a jiné kulturní a vzdělávací instituce. Třeba v Plzni promítám při svých kulturních ozdravovnách dokumenty v přednáškovém sále Západočeského muzea. A chtěl bych připomenout jednu důležitou věc. Třeba Asociace film a sociologie má fond a zdarma z něj půjčuje filmy pro podobné účely. Jde o to, chtít.

Ceny Finále Plzeň 2003

Hlavní ceny

Zlatý ledňáček pro nejlepší celovečerní film: Pupendo (režie: Jan Hřebejk)
Zlatý ledňáček pro nejlepší dokument do 30 minut: Úžera (režie: Martin Řezníček)
Zlatý ledňáček pro nejlepší dokument nad 30 minut: Hitler, Stalin a já (režie: Helena Třeštíková)

Další ceny

Zvláštní oceňení Kodak Vision za mimořádný počin: Smradi (režie Zdeněk Tyc)
Divácká cena Plzeňského Prazdroje: Smradi (režie Zdeněk Tyc)

Nestatutání ceny

Cena Asociace českých filmových klubů (za rok 2002): Rok ďábla (režie: Petr Zelenka)
Cena časopisu Cinema pro nejlepší herečku: Iva Janžurová (za film Výlet, režie Alice Nellis)
Cena časopisu Cinema pro nejlepšího herce: Ivan Trojan (Smradi, režie Zdeněk Tyc)

Herec Ivan Trojan sleduje reakce Ivy Janžurové při vyhlašování ceny časopisu Cinema pro nejlepší herečku. (5.4. 2003)

Jaroslav Dušek blahopřeje k ceně Ivě Janžurové.(5.4. 2003)

Jednu z cen získala Iva Janžurová, na finále nachyběli ani Deana Horváthová a její muž, režisér Juraj Jakubisko.(5.4. 2003)

Předseda mezinárodní poroty soutěže dokumentárních filmů režisér Jiří Krejčík dostal ke svým letošním pětaosmdesátinám na závěrečném vyhlášení Finále dort, podobný čekal i Stanislava Milotu, kterému je ovšem o 15 let méně.(5.4. 2003)

Diváci sledují závěrečný večer festivalu Finále ve velkém sále plzeňského kina Elektra. Organizátoři si ani letos nemohli na nezájem návštěvníků stěžovat. Přesná čísla ještě nejsou známa, ale už teď je jisté, že za sedm dní přišlo na festivalové projekce více než 25 tisíc lidí.(5.4. 2003)

Dokumentaristka Helena Třeštíková převzala v sobotu v plzeňském kině Elektra Zlatého ledňáčka za snímek Hitler, Stalin a já. Ledňáček je skleněný, takže se špatně fotografuje, nicméně jej filmařka drží v levé ruce. Mezi prvními gratulanty byl i herec Tomáš Hanák z Divadla Sklep, jehož členové závěrečný večer festivalu Finále moderovali.(5.4. 2003)

Hlavní cenu filmového festivalu Finále získal v Plzni snímek Pupendo. Za tým tvůrců poděkoval Jaroslav Dušek. Vedle něj z levo stojí dva z moderátorů večera: zleva Václav Marhoul, zprava Milan Šteindler.(5.4. 2003)

Členové mezinárodní poroty celovečerních filmů očekávají oceněné. Zleva předseda poroty kameraman Stanislav Milota, americký filmový kritik Eddie Cockrell, německá producentka Tanja Meding a novinář Nikolaj Nikitin. Pátým členem byl Švéd Thom Palmen, který musel z rodinných důvodů odletět ještě před vyhlášením výsledků domů. (5.4. 2003)

Ředitel festivalu Finále Ivan Jáchim právě předal Diváckou cenu režisérovi Zdeňku Tycovi. Návštěvníci Finále totiž rozhodli o tom, že se jim ze soutěžních celovečerních filmů nejvíc líbili právě jeho Smradi. (5.4. 2003)

Iva Janžurová převzala na přehlídce Finále 2003 cenu časopisu Cinema pro nejlepší herečku za snímek Výlet. (5. 4. 2003)

Sklepáci jako moderátoři slavnostního vyhlášení filmové přehlídky Finále 2003. (5.4. 2003)

Tereza Kučerová a David Vávra při vyhlašování cen festivalu Finále 2003.(5.4. 2003)

Herci z Divadla Sklep předvádějí v plzeňském kině Elektra při závěrečném večeru festivalu Finále "mužský aquabeling", jak tvrdila jejich kolegyně, herečka Lenka Vychodilová. Choreografie sklidila velký úspěch u diváků.(5. 4. 2003)