Kvůli kyčli sáhl pacient po zbrani

  • 73
Praha - Od puberty trpěl vadou kyčle, jež mu komplikovala chůzi. Jeho lékař mu doporučil jednoho z největších odborníků v Praze. Nemohl tehdy tušit, že kolegovi poslal vraha.

Františku Vítovi je třiatřicet let. V pubertě se mu objevila vada kyčle, jež mu bránila v chůzi: jednu nohu měl kratší. Písecký ortoped Václav Matuška mu tehdy doporučil operaci u lékaře, kterého považoval za nejlepšího odborníka - docenta Václava Štědrého z renomované pražské ortopedické kliniky Bulovka. "Chtěl jsem mu pomoci," říká.

František Vít podstoupil operaci v březnu roku 2000. "Byla to perfektní operace," hájí výkon lékařů šéf kliniky Pavel Dungl. Rok se nic nedělo, ale pak si František Vít začal stěžovat. Lékaři namítají: Nikdy jsme nezjistili, v čem je problém.

"Chůze prý nebyla taková, jak předpokládal. Měl pocit, že noha je stále kratší. Ale já objektivně nic nenašel. Byl to takový atypický pacient," říká Matuška. Podobně mluví i profesor Dungl: "Říkal, že noha není tam, co má být. Bylo to celé nesmyslné a jen nás stále hrubě urážel. Nebyl psychicky normální."

VRAŽDA LÉKAŘE:

Lékař byl zabit kvůli operaci

Fotografie z místa vraždy

František Vít si ve středu ráno počíhal na lékaře Štědrého u jeho domu. Čekal, až půjde do práce, a pak do něj vpálil kulky. "Strašně mě to vzalo. Já ho k němu poslal," svěřil se písecký lékař Matuška. Zpráva o vraždě kolegy zdrtila i lékaře na Bulovce. "Je to nepochopitelné a šokující," prohlásil ředitel nemocnice Jaroslav Štrof.

Docent Štědrý byl podle něj vysoce uznávaný odborník, dobrý člověk a oblíbený kolega. "Stížnosti pacienta jsme prověřovali a neshledali žádné pochybení lékařů," uvedl Štrof.

Zpráva však zaskočila i kolegy Františka Víta. Pracoval jako programátor v počítačové firmě SAP 2000. Ředitel společnosti Jaroslav Apolín o něm řekl: "Od té operace na něm bylo vidět, že není v pořádku. Nebyl spokojen. Nikdy jsme s ním neměli sebemenší problém. Práce u něj byla na prvním místě, kvůli ní zanedbával i soukromý život."

Apolín si nemyslí, že Vít byl blázen. "František byl zvláštní. Ale určitě normální. Podle mě se to stalo proto, že byl špičkový odborník, který jel do Prahy za špičkovým odborníkem, od něhož očekával špičkový výkon." Ve středu si vzal Vít v práci dovolenou.

Lidé v domě na píseckém sídlišti Františka Víta příliš neznají. Soused z patra Václav Škoch podotkl: "Moc se neznáme. Potkávám se s ním, zdravíme se, ale on je takový uzavřený." 

Mám chuť se vším praštit, říká šéf zastřeleného

"Byl to můj kamarád a dlouholetý kolega. A střelil ho bláznivý pacient." To byla první slova, jimiž včera komentoval smrt Václava Štědrého šéf ortopedické kliniky Pavel Dungl, jeho přímý nadřízený.

Rozhovor poskytl MF DNES jen pár hodin poté, co se zprávu o zavraždění jednoho ze svých nejlepších lékařů dozvěděl. Emoce potlačoval jen stěží.

Proč myslíte, že byl střelec bláznivý?
Měl vadu kyčle, kolega mu udělal perfektní operaci, ale on nebyl spokojený s výsledkem. Podrobně jsme ho vyšetřili, ale vše bylo v pořádku. Pacient byl přesto hrubý, urážel personál. Já trvám na tom, že nebyl psychicky normální. Požádali jsme i o psychiatrické vyšetření. Závěr byl, že je v pořádku a má reálný náhled. Já si to nemyslím.

Znal jste jej osobně?
Ano, několikrát jsem se s ním sešel. Byl agresivní ve slovním projevu, nadával nám. Ta slova nebudu opakovat.

Nepřipouštíte žádné selhání?
Ne.

Jak často se setkáváte s agresivitou pacientů?
Denně přijde na příjem úrazové ambulance pět neurvalých opilých hrubiánů. A žádná ochranka tu není. Neexistuje právní ochrana lékařů. Jsme jako štvaná zvěř, vystaveni na milost a nemilost každému, kdo si z nás dělá rohožku. Veřejnost a zákony jsou na straně pacientů. 

Jsme v neustálém stresu, aby si někdo nestěžoval. I když je stížnost neoprávněná, už se a priori bere jako oprávněná... Jsem velmi unavený a mám chuť s tím praštit. Lidé mají představu, že mají na vše nárok a že si mohou vše dovolit. Denně řešíme v medicíně hraniční situace a venku čeká houf právníků. To je ale celosvětový jev.

Není na vině i neschopnost některých lékařů komunikovat?
Někdo komunikuje více, někdo méně, ale to ještě neznamená, že není schopný lékař. Docent Štědrý mluvil se svými pacienty hodně a dlouho.

Při přestřelce v Praze 2 zemřel jeden člověk a druhý je vážně zraněn. Podle kriminalistů nejdříve útočník svou oběť zastřelil a pak obrátil zbraň proti sobě, 12. března 2003.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel