Orlík vydržel tisíciletou vodu

  • 66
Orlická přehrada vydržela tisíciletou vodu, oznámilo týden po katastrofálních záplavách Povodí Vltavy. Prahou prošla pětisetletá voda, stejně jako soutokem Labe s Vltavou u Mělníka. Už jen poloviční sílu mělo Labe po spojení s Ohří, prozradila navíc předběžná studie Českého hydrometeorologického ústavu. Povodí Vltavy odhaduje škody po povodních na stovky milionů korun.

"Prahou prošla pětisetletá povodeň. Přítok do Orlíku přesáhl tisíciletou povodeň," oznámil generální ředitel Povodí Vltavy Petr Hudler. Za vodohospodáře vyjádřil přesvědčení, že záplavě čelili nejlépe, jak mohli. "Absolutní protipovodňová ochrana neexistuje," podotkl.

Odstraňování škod po záplavách přijde Povodí Vltavy na stovky milionů korun. Státní podnik si zatím vzal úvěr. "Doufáme, že stát bude na vodní hospodářství také nějak myslet," uvedl technický ředitel podniku Václav Kulhánek, který odhadl škody po záplavách ve všech povodích na miliardy.

Vltavská kaskáda odvedla podle vodohospodářů dobrou práci, když vodu zdržela a umožnila se na její příchod nachystat. "I kdyby všechny přehrady a zásobní prostory v povodí Vltavy byly zcela prázdné, pojaly by zhruba jednu miliardu kubických metrů vody. Na území západních a jižních Čech však spadlo velmi rychle na tři miliardy kubíků vody," uvedl Hudler.

Víc jsem udělat nešlo, brání se povodí
Šéf Povodí Vltavy ocenil, že v metropoli a okolí nikdo během povodní nezemřel a evakuace desítek tisíc lidí neprovázely větší problémy. "Škodám na majetku nešlo předejít," míní.

Pražský primátor Igor Němec přitom svedl odpovědnost za rozsah škod v metropoli na špatné informace od Povodí Vltavy. "Lepší informovanost nebyla možná," reagoval Hudler, podle něhož dalo Povodí Vltavy o katastrofě vědět přesně a včas.

Také podle člena krizového štábu hlavního města a ředitele závodu Dolní Vltava Pavla Uhra měla metropole informace o blížící se povodni s dostatečným předstihem. "Tady na Povodí Vltavy je dům plný odborníků, jinde v různých funkcích sedí politici," podotkl pro ČTK Hudler.

U Mělníka tekla pětisetletá voda
Historickou tabulku povodní na dolním toku Labe stále vede vodní katastrofa z roku 1845, kdy byly dosaženy hodnoty 1235 cm a průtok 6300 m3. Vyplynulo to z předběžného výpočtu odborníků Českého hydrometeorologického ústavu pro závod Dolní Labe.

Během nynějších záplav byl u Mělníku na soutoku Labe s Vltavou naměřen průtok 5300 m3. Pro soutok Labe s Ohří, kde je směrodatný vodočet v Ústí nad Labem, byl vodní stav 1180 cm a průtok 5100 m3

"Průtok u Mělníka odpovídá pětisetleté vodě, v druhém případě v Ústí nad Labem se jednalo o dvěstěpadesátiletou vodu," prozradil výsledky předběžné studie Jindřich Zídek, ředitel závodu Dolní Labe.

Labe řádilo nejvíc v roce 1845
Velká voda v roce 1845 v Ústí nad Labem zaplavila a poškodila prakticky všechny domy v prostoru od Mírového náměstí k řece. Směrem k Trmicím a Předlicím se rozkládalo velké jezero.

V severních Čechách byly zčásti zatopeny Litoměřice, pod hladinou úplně zmizely Mlékojedy, Lovosice, ve Štětí voda zaplavila náměstí i kostel. Obyvatelé a návštěvníci Ústí nad Labem si obrázek o velikosti povodní mohou udělat díky obnovenému vodočtu, který byl v roce 1995 umístěn blízko podjezdů v ulici Malá Hradební.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video