Kajínek už nemá u českých soudů naději

  • 8
Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který je za dvojnásobnou vraždu odsouzen na doživotí, ztratil poslední šanci dovolat se znovuotevření svého případu. Ústavní soud v neveřejném zasedání zamítl jeho stížnosti na Nejvyšší soud. Ten předloni odmítl stížnost bývalého ministra spravedlnosti Pavla Rychetského v Kajínkův prospěch v neveřejném zasedání bez jeho osobní účasti.

"V České republice už Kajínkův případ nikdo neotevře," potvrdila iDNES mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková.

Ústavní soud v rozhodnutí z 28. června konstatoval, že mu nepřísluší zasahovat do toho, zda Nejvyšší soud dělá zasedání neveřejná či veřejná.

"Ústavní soud dal opakovaně a zřetelně najevo, že není soudem další instance, není nadřízen obecným soudům a nepřísluší mu, s výjimkou extremních případů, zasahovat do hodnocení důkazů provedeného těmito soudy, a to dokonce ani za situace, kdy by se sám s takovým hodnocením neztotožňoval," konstatuje rozhodnutí.

Kajínka může spasit jen Štrasburk
V České republice tedy už do případu nemůže nikdo zasáhnout. Jedině sám Kajínek. "Ministři i pan Kajínek už vyčerpali všechny své možnosti," potvrdila mluvčí Chaloupková.

Jedinou možností tak pro Kajínka zůstává obrátit se na Mezinárodní soud ve Štrasburku. "I kdyby však evropská justice rozhodla v jeho prospěch, neznamená to, že by se v Česku musel Kajínkův případ znovu otevřít," upozornila mluvčí.

České zákony totiž nemají recept, jak naložit s rozhodnutím mezinárodního soudu, které se týká odsouzeného v České republice. "Byl by to jistý precedens, který bychom museli řešit," dodala.

Vše o případu Jiřího Kajínka

Ministři se stížnostmi neuspěli
Pavel Rychetský vedl resort spravedlnosti od 17. října 2000 do 1. února 2001, tedy právě v době, kdy Kajínek utekl z mírovské věznice.

Rychetský, který "vyplňoval" prodlevu mezi odchodem Otakara Motejla do funkce ombudsmana a příchodem Jaroslava Bureše, tehdy slíbil, že Kajínkův případ bedlivě prozkoumá. Našel v něm nejasnosti a se stížností se obrátil na nejvyšší soud. Ten ji ovšem zamítl.

Případem dvojnásobného vraha Kajínka se zabýval i Rychetského nástupce Bureš. Ani on však se stížností u Ústavního soudu neuspěl.

Soud rozhodoval devět měsíců
Ústavní soud obdržel Kajínkovu stížnost v listopadu 2001. Odsouzený dvojnásobný vrah v ní tvrdí, že žádnou vraždu nikdy nespáchal.

Krajský soud v Plzni odsoudil Kajínka v červnu 1998 na doživotí. Podle rozsudku Kajínek v květnu 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce.

Vraždy si údajně objednal plzeňský podnikatel Antonín Vlasák. V roce 1999 Vrchní soud v Praze rozsudek v odvolacím řízení potvrdil.


Video