Ze Střešovic Havel míří do Lán

  • 299
Po prodělaném zánětu průdušek opustil Václav Havel v úterý střešovickou nemocnici a zamířil na zámek do Lán. O Havlově propuštění rozhodlo už v pondělí lékařské konzilium s tím, že jeho stav je lepší, ale musí se ještě doléčit. Při odjezdu se Havel usmíval a zamíval novinářům.

Z Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích odjel Václav Havel v úterý 23. července svou limuzínou v 10.30 hodin. "Prezident by měl být asi týden v letním sídle na zámku v Lánech na Rakovnicku," uvedl Havlův mluvčí Ladislav Špaček.

Podle prezidentova ošetřujícího lékaře Ilji Kotíka vyšetření ukázala, že některé hodnoty nejsou ještě zcela v normálu. "Zánět už je ale na ústupu. Prezident stále bere antibiotika," podotkl Kotík.

V Lánech bude o Havla pečovat i jedna zdravotní sestra. Po doléčení zřejmě odjede na dovolenou, na kterou se chystal už před onemocněním. Náhlé zhoršení zdraví donutilo prezidenta před týdnem předčasně ukončit návštěvu Francie.

Vyšetření pokračovala i o víkendu
Prezident se o víkendu podrobil počítačovému vyšetření plic. Podle dalších kontrol se lékaři rozhodovali, zda Havla pustí na jeho plánovanou dovolenou v Portugalsku.

"Pan prezident si čte a vyřizuje řadu věcí. V nemocnici má k dispozici telefon," řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček s tím, že se jeho šéf připravuje na zářijovou cestu do Spojených států. "Chystá si témata a projevy," upřesnil.

Václav Havel ležel v nadstandardním pokoji. Minimálně třikrát denně absolvoval dechová rehabilitační cvičení. Do nemocnice za ním pravidelně chodila manželka Dagmar.

Předchozí vyšetření
Čtvrteční výsledky laboratorních vyšetření potvrdily, že má hlava státu chronický zánět průdušek, řekl prezidentův osobní lékař. Dodal, že současná nemoc je podle něj lehčí než onemocnění, které Havel prodělal koncem roku 2001 při zápalu plic. Tehdy byl pětašedesátiletý pacient v nemocnici devět dní.

Z dřívějších komplikací chronické bronchitidy, kterou hlava státu opakovaně trpí, mají lékaři špatné zkušenosti s nevzdušností pravé plíce.

Plíce zlobily prezidenta naposledy o Vánocích
Naposledy prezidenta trápily plíce kolem Vánoc. Kvůli jejich zápalu ležel přes týden ve střešovické nemocnici, kde musel strávit i Štědrý den. Poté se ještě léčil na zámku v Lánech. - více zde

Zdravotní problémy má Václav Havel už dlouho. Před lety mu lékaři kvůli zhoubnému nádoru museli odoperovat polovinu pravé plíce.

Loni strávil v nemocnici čtyři týdny. V únoru musel kvůli zánětu průdušek předčasně ukončit cestu po zemích Blízkého východu a vrátit se do Prahy. V červenci mu nachlazení zkomplikovalo dovolenou, lékaři mu nasadili antibiotika.

V září pak kvůli srdeční arytmii zrušil odlet do Itálie a přímo z letiště odjel opět do střešovické nemocnice. Lékaři mu tam elektrickým výbojem vrátili srdce do pravidelného rytmu.

Z nemocnice byl propuštěn po čtyřech dnech. Koncem loňského října se ještě v nemocnici léčil z virové infekce.

Nynější prezidentova hospitalizace je v pořadí šestnáctá. Od doby, kdy se ujal prezidentské funkce, strávil Havel v nemocnici (do pondělka 22. 7.) už 217 dní. Nejvíce času, skoro dva a půl měsíce, pobyl na lůžku v roce 1998, kdy podstoupil operaci perforovaného tlustého střeva.

Podle Špačka se prezidentův program předčasným návratem z Francie a nemocí nenarušil. "Všechny důležité politické kroky pan prezident už úspěšně vykonal, takže ohrožení programu nemůže nastat," řekl s tím, že se prezident nyní chystal na dovolenou.

Až 22. srpna hlavu státu čeká schůzka hlav zemí visegrádské čtyřky. V polovině září chystá Havel asi týdenní návštěvu Spojených států. Letos ho čekají i další riskantní cesty. - více zde

Co se dělo ve středu
Nemocný prezident 17. července dopoledne předčasně odletěl z Francie, kde byl od úterý. Na prezidentovi nebyly po vystoupení z letadla znát žádné potíže. "Cítí se v zásadě dobře, ale hůře dýchá," řekl jeho mluvčí.

Stroj, který odstartoval v 11:00 SELČ z letiště v jihofrancouzském Nimes ho po poledni přivezl na ruzyňské letiště. Odtud prezident odjel do vojenské nemocnice ve Střešovicích, kam jeho limuzína dorazila po třinácté hodině.

Kotík předtím doporučil prezidentovi urychlený návrat ze státní návštěvy poté, co zjistil, že má Havel zahleněnu část plíce.

Ještě v úterý se prezident cítil dobře. "Nad ránem se mu začalo hůř dýchat, a protože už příznaky zná, volal osobního lékaře," řekl mluvčí.

Do Francie přiletěl prezident v úterý po poledni a hned absolvoval jednání a pracovní oběd se svým francouzským protějškem Jacquesem Chirakem.

17. Havlova cesta do Francie: EU a kultura
Havel svou už sedmnáctou cestou do země galského kohouta chtěl kromě setkání s politiky především podpořit Českou kulturní sezonu, největší prezentaci české kultury v zahraničí za posledních deset let.

O české kultuře hovořil i se svým francouzským protějškem Jacquesem Chirakem, s nímž se setkal ihned po příletu. Dalšími tématy bylo rozšiřování Evropské unie a ambice České republiky.

Havel se poté krátce setkal i s novým francouzským premiérem Jeanem-Pierrem Raffarinem, který Havlovi vysvětloval plány modernizace francouzské veřejné správy a její decentralizace.

Divadelní festival přišel o hosta
Další program návštěvy Francie narušilo onemocnění. Se svým oceněním pro Havla bude muset počkat francouzský P.E.N. club a o schůzku přišel také ministr kultury Jean-Jacques Aillagon.

Kvůli předčasnému odletu se Havel nezúčastní divadelního festivalu v Avignonu, kde pořadatelé na středeční večer připravili komponovaný program nazvaný Václav Havel: autor a prezident.

Akce měla být připomínkou "Noci pro Václava Havla", kterou organizátoři festivalu
uspořádali před 20 lety jako výraz solidarity s disidentem Havlem, kterého tehdy věznil komunistický režim.

V Avignonu zůstal ministr kultury Pavel Dostál a dva pracovníci prezidentské kanceláře - Havlova tajemnice Anna Freimanová a Ivo Šilhavý z politického odboru prezidentské kanceláře.

Český prezident později přes svou kancelář festivalu poslal poselství. Vyjádřil v něm podporu čínským, barmským a běloruským disidentům, kteří jsou ve svých zemích vězněni kvůli nesouhlasu s politickým režimem. 

Přehled onemocnění a chirurgických zákroků Václava Havla
24. 9. 1981 operace hemeroidů
23. 1. 1983 těžký zápal plic, zánět pohrudnice a absces na plicích
5. 10. 1989 podezření z recidivy onemocnění z roku 1983
24. 3. 1990 operace břišní kýly
7. 1. 1993 chirurgické odstranění podkožní hnisavé výdutě
27. 5.-4. 6. 1993 "plánovaný chirurgický zákrok"
15. 2. 1994 zlomené žebro
jaro 1994 léčba virového onemocnění komplikovaného zánětem plic
13. 2. 1996 akutní operace kvůli náhlému krvácení z polypu v ústní dutině
18. 11. 1996 zápal plic
2. 12. 1996 odstranění poloviny pravé plíce kvůli zhoubnému nádoru
24. 8. 1997 lehký průduškový zánět
2. 11. 1997 zvýšené teploty
18. 5. 1999 viróza horních cest dýchacích
12. 2. 1998 porucha ventilace v pravé části plicního laloku
18. 2. 1998 plastická operace, která zacelila otvor v kůži na krku po tracheotomii
14. 4. 1998 těžká operace tlustého střeva s pooperačními komplikacemi
24. 4. 1998 tracheotomie
11. 5. 1998 plastická operace, která zacelila otvor po tracheotomii
srpen 1998 operace, která zacelila vývod tlustého střeva
2.-3. 8. 1998 porucha provzdušnění pravého středního laloku plic, opět tracheotomie
4. 8. 1998 porucha srdečního rytmu, začínající zápal plic
13. 12. 1998 viróza horních cest dýchacích
únor, březen 2000 porucha srdečního rytmu, začínající zápal plic
2. 10. 2000 nachlazení, dva dny domácího léčení
27. 11. 2000 začínající zápal plic včasná léčba zažehnala
12. 2. 2001 Václav Havel náhle onemocněl zánětem průdušek při cestě po Blízkém východě. Hospitalizován byl 13 dní ve střešovické nemocnici.
24. 9. 2001 Kvůli lehké srdeční arytmii musel Václav Havel zrušit plánovanou cestu do Itálie, přestože už seděl v letadle. Prezident byl převezen do Vojenské nemocnice v Praze - Střešovicích.
23. 10. 2001 Václav Havel byl s nachlazením přijat do Vojenské nemocnice v Praze - Střešovicích. Do domácího ošetřování byl propuštěn 2. 11. Od té doby se doléčoval v Lánech.
17. 12. 2001 Václav Havel byl hospitalizován ve Vojenské nemocnice v Praze - Střešovicích kvůli nevzdušnosti části pravé plíce. Krátce před tím absolvoval na zámku v Lánech setkání s polským prezidentem Aleksandrem Kwašniewským.
17. 7. 2002 Prezident musel předčasně ukončit návštěvu Francie. Zahlenila se mu část pravé plíce.

Letadlo s českým prezidentem Václavem Havlem, který kvůli zdraví předčasně ukončil návštěvu Francie, přistálo před 13. hodinou na ruzyňském letišti. Havel byl ihned převezen do střešoviceké nemocnice (2002).

Letadlo s českým prezidentem Václavem Havlem, který kvůli zdraví předčasně ukončil návštěvu Francie, přistálo před 13. hodinou na ruzyňském letišti. Havel byl ihned převezen do střešoviceké nemocnice (2002).

Prezident Václav Havel opouští po týdnu Ústřední vojenskou nemocnici v pražských Střešovicích, kde si léčil zánět průdušek. (23. července 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue