Filmová rodina Šírů z filmu Smradi

Filmová rodina Šírů z filmu Smradi. | foto: Dan Materna, MF DNES

Tyc: Ze Smradů se raduji

  • 1
Zástupci filmu Smradi, představitelka hlavní ženské role Petra Špalková a režisér snímku Zdeněk Tyc, byli hosty on-line rozhovoru na festivalu v Karlových Varech, kde jejich film soutěží o Křišťálový globus. "Začala jsem vážněji přemýšlet o adopci, začala jsem pozorovat všechny pražské maminky a jistou komunitu okolo náměstí Bratří synků," odpověděla Špalková na otázku, do jaké míry ji film ovlivnil. Tyc prohlásil, že pyšný není na žádný se svých snímků. "Ze Smradů se raduji," řekl.

On-line rozhovor s režisérem Tycem a herečkou Špalkovou čtěte ZDE.


Podle režiséra Smradů, kteří jsou snímkem o odlišnostech, je naše společnost xenofobní, nesnášenlivá a zbytečně ostražitá. "Soužití s tím, kdo je jiný, je těžké, ale proč bychom měli něco dostat zadarmo," vyjádřil se. Petra jej doplnila: "Myslím, že je spíše nezvyklá na odlišnosti, na extrémy. Chce být středová, šedivá a nenápadná," shrula svůj názor.

Film ve Špalkové vyvolával mateřské sklony. "Ale zároveň tam byly takové situace, které mě od mateřství oddalovaly. Došlo mi, že to bude hodně náročná discilpína," řekla sedmadvacetiletá vdaná herečka, kterou nyní můžeme vidět v Markétě Lazarové v Národním divadle či v představení Nože ve slepicích v domovském Divadle Na zábradlí. V září bude mít premiéru inscenace Řekni větší lež v Divadle V Celetné, kde rovněž ztvární jednu z rolí.

S M R A D I
Manželé Marek a Monika Šírovi se přestěhovali z Prahy na vesnici, aby zde našli lepší vzduch pro vlastního synka trpícího těžkým astmatem a vstřícnější klima pro dva starší adoptované syny, kteří nezapřou svůj romský původ.

Vesničané však nejsou k cizincům příliš vstřícní a sen o svobodném "přírodním" prostoru bere rychle za své, když postarší soused jejich syna Františka obviní z toho, že mu kamenem rozbil čelní sklo u auta.

Soužití s otevřenou arogancí však Šírovy dohání často k neadekvátním reakcím. Marka a Moniku, odhodlané vybudovat rovnoprávné a láskyplné rodinné prostředí, navíc dovedou čas od času pořádně vytočit i samotní kluci. Mezi křehkým zázrakem lásky a strachem z nenapravitelných chyb se rodí rovnováha všedních dní.

A jak vlastně Tyc vybíral chlapecké hrdiny pro svůj snímek? "Nejprve jsem obešel divadelní romské soubory, děti tam mají šikovné, ale příliš protřelé. Já jsem potřeboval čistou duši. Lukáše Rejska mně doporučila romská kurátorka, velká výhoda spočívala v tom, že on je adoptovaný, čili ta situace filmu mu není cizí. A Jana mně přivála do cesty náhoda," vysvětlil.

Tvůrci Smradů na prvním oficiálním setkání s novináři
"Není to film jenom o rasismu, dotýká se lásky, rodiny a tolerance," řekl na prvním oficiálním setkání tvůrčí delegace snímku s novináři Tyc a dodal: "Mohl být natočen i s neromskými dětmi, není to o rasismu, ale o tom, že se ty děti nějakým způsobem odlišují."

K rozpočtu filmu režisér uvedl:"My jsme strašně chudý film s rozpočtem 21 milionů." Tyc tak postupně musel všem tvůrcům i hercům snížit honoráře.

Zdeněk Tyc po absolvování FAMU v roce 1990 debutoval filmem Vojtěch řečený sirotek, který obdržel Hlavní cenu na festivalu českých a slovenských filmů v Bratislavě a zároveň Cenu poroty na festivalu prvních filmů ve francouzském Angers. Tato černobílá balada je považována za jeden z nejpozoruhodnějších generačních debutů posledních let. Po symbolickém příběhu o životě v totalitě a o spáse lásky Žiletky (1993) natočené v koprodukci s Francií, v němž si zahrála hlavní roli česká hudební undergroundová legenda Filip Topol, natočil komedii UŽ (1995), která se však s pozitivními kritikami příliš nesetkala.

Ve svém novém snímku obsadil Tyc do rolí ústředního manželského páru Petru Špalkovou a Ivana Trojana. Trojana jsme mohli vidět například v roli lékaře Ondřeje ve snímku Samotáři. Mnoho úspěchů sklidil také na poli divadelním - roku 2000 získal cenu Thálie za nejlepší herecký výkon za roli Oblomova ve stejnojmenné inscenaci. Pro Petru Špalkovou je snímek Smradi první velkou filmovou příležitostí. Vidět jsme ji mohli však už v prvním filmu režiséra letošní festivalové znělky Davida Ondříčka Šeptej. Herečka působí především v divadle, stálé angažmá má v Divadle Na Zábradlí.

Smradi
Česká republika, 2002

režie Zdeněk Tyc
scénář Tereza Boučková
kamera Patrik Hoznauer
hrají Ivan Trojan
Petra Špalková
Lukáš Rejsek
Jan Cína
Tomáš Klouda
hudba Jablkoň
délka 97 minut

Smradi - premiéry

MFF KV 9. července 2002
kina 26. září 2002
"Taková silná trojice Trojan, Boučková a Tyc, to se vůbec nedá odmítat," řekla Špalková k tomu, proč roli vzala. "K dětem jsem měla vždy blízký vztah. Pořád jsem ale přemýšlela, jak se chová ta maminka. Pořád byla na pokraji nervového zhroucení," okomentovala svou roli. Na dotaz, jestli se filmové vztahy nějak přenesly i do reality, odpověděla: "Od začátku jsme měli vztah přátelský. Spíše jsme byli taková partička."

Recenzi filmu najdete ZDE.


"Nejsou to žádní kašpárci," uvedl na adresu hlavních protagonistů režisér. "Petra se několikrát vzepřela a řekla, že tohle zkrátka říkat v tom filmu nebude," prozradil Tyc. Ivan Trojan, dlouholetý Petřin kamarád, vyjádřil, že bylo jejich snem s Petrou společně hrát. Na sebe řekl, že ve skutečnosti je mnohem choleričtější. "Nejsem takový katalyzátor jako ten otec ve filmu," uvedl herec.

Scénář k filmu napsala Tereza Boučková, držitelka literární ceny Jiřího Ortena za knihu Indiánský běh. "Scénář jsem psala asi tři roky, bylo to celkem 13 verzí, protože jsme z nedostatku peněz pořád něco měnili," vzpomněla spisovatelka přípravu scénáře. Film byl nakonec natáčen ve Vráži u Berouna, kde Boučková spolu s manželem, jedním vlastním a dvěma adoptovanými syny bydlí. "Já jsem si při psaní scénáře samozřejmě musela představit konkrétní prostředí, takže jsem ho zapasovala do Vráže. A Zdeněk ho nakonec taky napasoval do Vráže," řekla spisovatelka.