Festival Jeden svět nabízí nevšední dokumenty

  • 1
Čtvrtý ročník festivalu dokumentů o lidských právech Jeden svět pořádaný společností Člověk v tísni při České televizi probíhá v Praze od 10. do 17. dubna 2002, jedna z jeho sekcí probíhá na stránkách iDNES. Za čtyři roky své existence se Jeden svět stal jedním z největších a nejprestižnějších lidskoprávních festivalů v Evropě. Letošní ročník nabízí více než stovku špičkových dokumentů vybraných ze 720 titulů, jež jejich tvůrci zaslali do Prahy z celého světa.

Vybrané filmy vypovídají o bolestivých místech současného světa, jakými jsou občanské války, terorismus a náboženský a ideologický fanatismus, dopad globální ekonomiky, život v izolaci a na okraji společnosti, obchod se ženami, domácí násilí, ztracené dětství atd.

„Festival Jeden svět vytvořila společnost Člověk v tísni se záměrem využít filmu jako mocného média, které je schopno upoutat pozornost diváků k problematice lidských práv a které dokáže vzbudit pocit zodpovědnosti za to, co se děje na druhém konci světa nebo za zdí sousedního bytu,“ říká ředitel festivalu Igor Blažević. „Dnes už dobrý dokument v kině neuvidíte, i v televizi prostoru ubývá. Prostřednictvím festivalu Jeden svět chceme umožnit divákům zhlédnout vynikající díla současné světové dokumentární tvorby na velkém plátně.“

Základní osou festivalu zůstávají: hlavní soutěž, krátký dokument, tematicky zaměřené kategorie a už tradiční kategorie Ecce Homo. Novinkou tohoto ročníku bude přehlídka několika retrospektiv.
 
Retrospektiva filmů Clauda Lanzmanna kromě proslulých filmů Shoah, Tsahal, Un vivant qui passe nabídne i režisérův první snímek Porquoi Israël, stejně tak jako nejnovější film Sobibor, 14 Octobre 1943, 16 heures.

Další v řadě bude retrospektiva Tři generace v holandském dokumentárním filmu, která představí stěžejní díla tvůrců, jimiž jsou Joris Ivens, Johan van der Keuken a Heddy Honigmann.

Ve spolupráci s Národním filmovým archivem je připravena retrospektiva filmových klasiků, v rámci níž budou promítnuta mistrovská díla autorů, jakými jsou Robert Flaherty, Alain Resnais, Luis Buńuel, Humphrey Jennings a Michail Romm.

Nabídku festivalu ve 4. ročníku obohatí také nová kategorie krátkých lidskoprávních spotů, která bude celá promítnuta na internetových stránkách iDNES.

Záštitu nad festivalem převzal prezident České republiky Václav Havel a primátor hlavního města Prahy Jan Kasl. Nad regionálními projekcemi převzali záštitu primátoři a starostové jednotlivých měst.

CO? KDY? KDE?
Festival odstartuje v divadle Archa 10. dubna v 19 hodin zahajovacím koncertem skupin Support Lesbiens, November 2nd a Radium.NFO.

V divadle Archa bude také festivalové centrum, kde proběhne předání ceny Homo Homini a závěrečný ceremoniál. Po celou dobu konání festivalu budou v Arše k dispozici dva promítací sály, servis pro hosty a novináře, videotéka lidskoprávních dokumentů s více než 1200 tituly, non-stop přístup na internet a kavárna.
Festivalový program poběží v kině Evald, Ponrepo, Atlas a v Městské knihovně.

Ozvěny festivalu proběhnou od 18. do 20. dubna v kině Aero.

Součástí doprovodného programu budou i debaty zaměřené na širší kontext porušování lidských práv.

P r o g r a m  d e b a t

11. dubna v 15:00 Sociální a lidskoprávní
reklama
(promítány budou
jednotlivé spoty)
12. dubna v 15:00 Obchod se zbraněmi
(dokument Zbraně
chudým)
15. dubna v 15:00 Trauma válečných misí
(dokument Šílení)
16. dubna v 15:00 V pasti věznice
(dokument Gotteszell
– ženská věznice)

V Národní knihovně v Klementinu se návštěvníkům od 19. března do 11. dubna představí fotografická výstava Ivy Zímové z Afghánistánu, Čečenska, Kosova a Slovenska. Vernisáž proběhne 19. března v 18 hodin v přízemí Klementina.

V divadle Archa od 8. do 30. dubna uvede Společnost Člověk v tísni fotografickou výstavu Očernění o životě Romů v Čechách.

Paralelně s letošním ročníkem festivalu organizuje Společnost Člověk v tísni pětidenní seminář (13. – 17. dubna), který bude prostorem pro diskuse představitelů nevládních organizací, které se v 16 zemích střední a východní Evropy a na Balkáně angažují v otázkách lidských práv, humanitární pomoci a demokratizace společnosti.

Od 22. dubna do 19. května 2002 bude festival Jeden svět probíhat ve spolupráci s místními neziskovými organizacemi v dalších 15 městech ČR: v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jihlavě, Kutné Hoře, Liberci, Olomouci, Opavě, Ostravě, Pardubicích, Plzni, Teplicích, Uherském Hradišti, Ústí nad Labem a v Rožnově pod Radhoštěm. Záštitu nad regionálními projekcemi převzali primátoři a starostové jednotlivých měst.