Družstevníci u ministra neuspěli

  • 5
Letná - Na dvě stovky družstevníků z bytového družstva Kavčí skála Říčany se sešly na demonstraci před ministerstvem vnitra. Nespokojení majitelé bytů chtěli, aby Stanislav Gross dohlédl na vyšetřování jejich kauzy. Říčanské družstvo je totiž kvůli mnohamilionovým dluhům svého bývalého vedení v konkurzu a družstevníkům hrozí, že přijdou o střechu nad hlavou.

Majitelé říčanských bytů protestují proti tomu, že vyhlásil soud na jejich byty v roce 1998 konkurs. Krajský ani Vrchní osud nerozhodly v jejich prospěch a nevyhověly ani požadavku vyloučit z konkursní podstaty byty, které si družstevníci svépomocí postavili a zaplatili.

Dluhy nadělalo bývalé vedení družstva při výstavbě podkrovních bytů na panelových domech.

Družstevníci upozorňují na to, že stále neskončilo vyšetřování případu bývalého předsedy družstva. Domnívají se, že je záměrně zdržováno. Proto se rozhodli předat ministrovi otevřený dopis.

Stanislav Gross však odmítl s družstevníky jednat. Vzkázal pouze po své sekretářce, že se ho kauza netýká. Družstevníkům tedy nezbylo nic jiného, než zanechat dopis na podatelně. I nadále jim tak hrozí, že pokud si už zaplacené byty v konkurzu znovu nekoupí, ocitnou se na ulici.

Družstevníci: Doplatíme 12 milionů korun pohledávek
Majitelé bytů na říčanském sídlišti Kavčí skála nabídli správci konkursní podstaty zaplatit zhruba 12 milionů korun z pohledávek družstva. Jde o všechny pohledávky, které majitelé bytů považují za oprávněné, uvedla na pondělní tiskové konferenci poslední statutární zástupkyně družstva Adriena Mrázová.

Majitelé bytů přitom nabídli koncem roku správci konkursní podstaty vyrovnání, které se odvíjí od plochy bytové jednotky a za byt 4+1 činí téměř 30 tisíc korun. Podle správce konkursní podstaty Tomáše Korandy však výše doplatku, ze kterého by bylo možné uhradit pohledávky v rámci konkursní podstaty, není věcí dohody. Vyplyne totiž z konkursu poté, co soudy dořeší veškeré žaloby proti oprávněnosti pohledávek přihlášených do konkursu.

Součástí navrhovaného řešení sporů je i závazek vlastníků bytů ke stažení všech podmíněných přihlášek v konkursním řízení. Sami majitelé bytů totiž podali největší část pohledávek v konkursu pro případ, že by správce konkursní podstaty jejich byty v rámci konkursu prodal.

Celkové pohledávky věřitelů se v rámci konkursu pohybují kolem 426 milionů korun. Většinu pohledávek, 350 milionů, ale podali sami majitelé bytů jako podmíněné pohledávky pro případ, že by neuspěli u soudu se žalobami na vyloučení svých bytů z konkursní podstaty. Zbývajících 76 milionů korun podle majitelů bytů skutečným dluhům družstva neodpovídá. Řada firem si totiž nárokuje peníze za práce, které neodvedly.

Mrázová uvedla, že právě zhruba 12 milionů korun, které jsou majitelé bytů ochotni zaplatit, představují oprávněné pohledávky. Jde o zhruba 7,5 milionu pohledávek "nebydlících nástavbářů", tedy těch, kdo si zaplatili nástavby, ale jejich byty dodnes nestojí. Majitelé bytů uznávají také část pohledávek dodavatelských firem.

HISTORIE:
Bytové družstvo Říčany

Byty na Kavčí skále
Družstvo Kavčí skála vzniklo v roce 1990. Zadlužilo se vinou špatného hospodaření bývalého vedení při výstavbě podkrovních bytů na panelových domech. Na majetek družstva byl následně  - 2. října 1998 - usnesením Krajsakého soudu v Praze vyhlášen konkurz. Družstevníci tvrdí, že ačkoliv většina bytů již nebyla v majetku družstva, ale byla převedena do osobního vlastnictví, správce konkurzní podstaty je přesto do konkurzu zahrnul.

Na dvě stovky družstevníků z bytového družstva Kavčí skála Říčany se sešly na demonstraci před ministerstvem vnitra. Nespokojení majitelé bytů chtěli, aby Stanislav Gross dohlédl na vyšetřování jejich kauzy. (7. ledna 2001)

Na dvě stovky družstevníků z bytového družstva Kavčí skála Říčany se sešly na demonstraci před ministerstvem vnitra. Nespokojení majitelé bytů chtěli, aby Stanislav Gross dohlédl na vyšetřování jejich kauzy. (7. ledna 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video