Na Tmavomodrý svět reagují američtí kritikové různě

  • 7
Českého filmu Tmavomodrý svět režiséra Jana Svěráka, který byl koncem roku uveden do kin v USA v Los Angeles a v New Yorku, si všimla řada filmových listů. Kritiky přinesly smíšené hodnocení snímku, vesměs oceňovaly jeho historický rámec a upozorňovaly na sentimentalitu milostné zápletky.

Podle listu The Los Angeles Times (LAT), který také přinesl dlouhý rozhovor s režisérem a s producentem Erikem Abrahamem, se "impozantní filmařský tým Jana a Zdeňka Svěrákových vrátil s rozmáchlým klasickým eposem z druhé světové války". Milostný trojúhelník prezentují s citlivostí a soucitem, ale jejich vyprávění je zbytečně zdlouhavé a konvenční, napsal list.

Svěrákovi toto schéma zbytečně opakují, když by film měli podstatněji svázat s pochmurnými padesátými lety, napsal LAT s tím, že filmu by prospěl další "šikovný střih". Přes veškerou úctyhodnou zručnost Svěráků a jejich kolegů před i za kamerou, se film pohybuje na zrádném území mezi uměleckým filmem a populárním eposem. Přes svou kvalitu nejsou letecké sekvence podle hollywoodských standardů tak vzrušující, domnívá se list. Na druhou stranu smysl pro nuance, nekompromisní pochmurnost a východoevropský smysl pro absurdity života snímku dodávají kultivovanost značně vystupující nad běžnou produkci, uzavřel LAT.

Další losangeleský list The Orange County Register sice píše o "konvenčním materiálu provázeném extrémně konvenčním milostným příběhem", ale domnívá se, že letečtí nadšenci by si jej neměli nechat ujít. Jsou v něm autentická dobová letadla, letci jsou skvělí a je v něm také dost materiálu nepoužitého ve filmu Bitva o Británii z roku 1969. Proto stojí Tmavomodrý svět za zhlédnutí, napsal deník.

Newyorský list Newsday oceňuje letecké záběry a píše o působivé směsi dramatické akce a milostného příběhu v tradičním stylu. Filmu se podařilo najít emocionální strunu, kterou Pearl Harbor propásl, dodal list. Je to strhující, místy sentimentální snímek o heroismu českých pilotů a ostudného osudu, který mnohé z nich čekal po válce. Milostný trojúhelník odvádí pozornost od naléhavějšího historického kontextu, napsal kritik listu Newsday.

Newyorský týdeník Village Voice napsal, že film někdy inklinuje k líbivosti a nostalgii, ale nikdy neztrácí ze zřetele celkový obraz, "jímž není nic menšího než 20. století". I když snímek stejně jako Kolja prozrazuje slabost pro sentimentalitu, Svěrákův tón je smutný a opatrný a ve filmu nenajdeme morbidnost nebo extázi nad zkázou.

List The New York Post se domnívá, že Tmavomodrý svět je krásně natočený a hezky zahraný, má řadu skvělých leteckých záběrů a bitevních scén, ale i klišé ve scénáři. Deník The Star-Ledger z Newarku uvedl, že film sice významně nezměnil filmovou mozaiku druhé světové války, ale přispěl do ní mistrně vyrobeným kouskem. Podle listu jde o "solidní a uspokojivé" drama, které je sice slabší v ložnici, ale zachovává si smysl pro místo, čas a samozřejmé hrdinství chybějící v přetížených hollywoodských filmech tohoto druhu.

Tmavomodrý svět se příliš nelíbil kritikovi deníku The New York Times, který ho označil za "sentimentální, ale zručný". Jan Svěrák nevynechá příležitost, aby nezahrál na sentimentální strunu. Ve scénách se psem se uchýlil k nástroji, který nepoužívají dokonce ani reklamy na meziměstskou telefonní službu, napsal kritik. Když letci naskakují do pilotních kabin, režisér a scénárista připravují diváka natolik těžkopádně, že by mohli klidně namířit na čela budoucích obětí červené světlo. Film je velmi dobře zahrán, i když časem se v každé scéně objeví tvář oněmělá nad utrpením války nebo, což je ještě důležitější, těžkého milostného života, poznamenal The New York Times.  Scény z komunistického pracovního tábora jsou zdrženlivé, což zbytku filmu chybí. Aspoň si nevzpomínám, že bych skrze ostnatý drát viděl psa Barču, dodal kritik newyorských Timesů.

Tmavomodrý svět - pohlednice 1.

Tmavomodrý svět - pohlednice 2.

Tmavomodrý svět - pohlednice 3.

Kaiser a Vetchý ve filmu Tmavomodrý svět.

Ondřej Vetchý (vpravo) a Kryštof Hádek na letišti.

Britský Spitfire.

Režisér Jan Svěrák a veteráni Bitvy o Anglii - zleva gen. Alois Šiška, gen. František Fajtl, gen. Stanislav Hlučka, gen. František Peřina a proslulý fotograf Ladislav Sitenský.

Noční nálet na leteckou základnu v Británii.

Jan Svěrák na premiéře svého filmu Tmavomodrý svět.

Zdeněk Svěrák na premiéře filmu Tmavomodrý svět.