Ministři chtějí odsouzené cizince vracet

  • 27
Praha - Jen rozsáhlá policejní akce zabránila v noci z neděle na pondělí vzpouře a přípravám na útěk desítek cizinců z několika českých věznic. Právě cizinci tvoří asi desetinu všech českých vězňů, je jich více než 2400. Ministr sprvaedlnosti Jaroslav Bureš a ministr vnitra Stanislav Gross chtějí proto změnit zákon tak, aby si cizinci odsouzení u nás mohli trest odpykávat doma, uvedl Český rozhlas.

"Tyto úvahy jsme měli již předtím (před operací Alcatraz). Riziko u těchto lidí je dlouhodobé. To, co se stalo, je jenom vyvrcholením," řekl rozhlasu Gross.

Problém je podle ministra v organizaci, kterou jsou rusky mluvící odsouzení schopni rychle vybudovat i ve věznicích. "Ve věznicích, kde byli umístěni tito lidé, se vytvářely paralelní hierarchie vůči vedení věznice. Je to něco, co nemůžeme trpět a trpět nebudeme," dodal Gross.

Ke změně normy by ale podle Grosse nestačil jen souhlas ze strany České republiky. "Je zapotřebí k tomu uzpůsobit i některé mezinárodní smlouvy," řekl ministr vnitra s tím, že již o některých krocích jednal s ruským velvyslancem.

Už dnes je možné, aby odsouzení cizinci byli eskortováni, do země, odkud pocházejí. "Je to ale pouze se souhlasem odsouzeného, což je v praxi naprosto nepoužitelné. Budeme usilovat o to, aby cizinci, kteří jsou odsouzení a zároveň je jim nařízeno i vyhoštění, mohli vykonávat trest na území svého mateřského státu," dodal Gross.

Policie zabránila vzpouře ve věznicích
Rozsáhlá noční akce policie a vězeňské služby, podle pověstného amerického vězení nazvaná Alcatraz, zmařila vzpouru v 11 věznicích. Ta měla v úterý v noci krýt hromadný útěk skupiny rusky mluvících vězňů. Celou akci monitorovaly také policejní vrtulníky.

"Připravovaná vzpoura vězňů byla výborně organizována. Celkem 19 převážně ruských vězňů bylo po zmařené vzpouře rozmístěno do jiných věznic," řekl policejní prezident Jiří Kolář.

Informaci šéfa policie potvrdil na mimořádné tiskové konferenci i ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš. Ministr vnitra Stanislav Gross upřesnil, že vězni měli být osvobozeni v noci z úterka na středu.

V souvislosti s přípravou útěku je ve vazbě i šest zaměstnanců vězeňské služby, především dozorců.  Podle Bureše řídili přípravu útěku dva lidé věznění v brněnské věznici, vzpoura byla organizována i zvenku. "Cílem této připravované akce bylo vyvolat nepokoje, případně vzpoury v českých věznicích a konečným cílem bylo umožnit útěky z českých věznic některých vězňů z této komunity," řekl Bureš. 

Podle ministra spravedlnosti se potvrdilo podezření, že nedávná série hladovek rusky hovořících vězňů nebyla akcí chaotickou, ale organizovanou a promyšlenou. "Měla být jakýmsi testem bezpečnostního systému České republiky," dodal Bureš. 

Ředitelka vězeňské služby Kamila Meclová uvedla, že již dříve bylo v souvislosti s informacemi o připravované vzpouře obviněno z maření výkonu veřejného činitele šest pracovníků vězeňské služby, zejména z řad dozorců. Všech šest je nyní ve vazbě.

Při osobních prohlídkách ve věznicích byly zajištěny tři mobilní telefony, SIM karty, podrobné náčrtky objektů věznic s číselným označením budov a nože. Skupiny vězňů komunikovaly prostřednictvím motáků, dopisů, balíčků či za pomoci různých
návštěv nejen z řad rodinných příslušníků.

Většina z vězňů chystajících vzpouru si odpykávala trest za loupežné přepadení, většinou v rozmezí od dvou do osmi let. Několik jich bylo ve vazební věznici. 

Policejní prezident Kolář vyjádřil své překvapení na organizovaností zločinecké struktury, která vzpoury připravovala. "Když mě seznámili s tím, jak dokázala komunikovat, byl jsem zděšen," řekl. Jak dodal, překvapilo ho i to, jak se členové jednotlivých gangů, které mezi sebou nesmiřitelné soupeří, dokážou za zdmi věznice okamžitě stmelit.

Ministr spravedlnosti dodal, že spolu s ministrem vnitra bude usilovat o změnu zákona, která by umožnila, aby si zahraniční vězni s trestem vyhoštění mohli vězení odpykat v mateřských zemích.

Do akce Alcatraz bylo nasazeno přes tisíc mužů
Noční akci připravili společnými silami Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a vězeňská služba. Účastnilo se jí 400 policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a 824 příslušníků vězeňské služby. Při zásahu nebyl nikdo zraněn. Jeho příprava byla dobře utajena a vězni nestihli zareagovat. "Někdy nezvládli ani svoje základní fyziologické funkce," uvedla
Meclová.

Podle reportéra TVD, který byl v noci na místě, šlo o rozsáhlou kontrolu dozorců. Policisté také kontrolovali na Pankráci všechna projíždějící auta, aby z věznice nemohl nikdo nepozorovaně odjet.

Vzpouru připravovali vězni z Brna, Horního Slavkova a Kynšperka nad Ohří na Sokolovsku, z Oráčova na Rakovnicku, Plzně, Prahy-Pankráce, Prahy-Ruzyně, Rýnovic na Jablonecku, Stráže pod Ralskem na Českolipsku, Valdic na Jičínsku a Vinařic na Kladensku. Vyslechnuto bylo asi 1000 vězňů. 

Ministr sravedlnosti Jaroslav Bureš vychází z tiskové konference, která se konala k noční akci v jedenácti českých věznicích. (12. listopadu 2001)

K noční akci v českých věznicích se za mimořádných bezpečnostních opatření konala tisková konference. Zúčastnil se jí i ministr vnitra Stanislav Gross. (12. listopadu 2001)

Akci Alcatraz zajišťovaly i policejní vrtulníky. Kužely světla osvicovaly budovu Pankrácké věznice. (12. listopadu 2001)

Akci Alcatraz zajišťovaly ze vzduchu policejní vrtulníky. Kužely světla osvicovaly i Pankráckou věznici. (12. listopadu 2001)

Při prohlídce Pankrácké věznice policisté objevili kromě mobilních telefonů a nožů i SIM karty. Tato byla uschována uvnitř boty. (12. listopadu 2001)

Ruští vězni mezi sebou komunikovali pomocí Morseovy abecedy. Policisté objeviliřadu zašifrovaných textů i návod k jejich použití. (12. listopadu 2001)

Uvnitř Pankrácké věznice našli zasahující policisté i řadu bodných zbraní včetně těchto nožů. (12. listopadu 2001)

Vězni mohli se svými komplici na svobodě komunikovat mobilními telefony. Tento byl i s příslušenstvím nalezen uvnitř pankrácké věznice. (12. listopadu 2001)

Policie zasahovala na jedenácti věznicích v celé republice. Šlo o předem připravenou společnou akci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a vězeňské služby. (11. listopadu 2001)

Policie kontrolovala všechny projíždějící auta, aby jim žádny z dozorců věznice nemohl ujet. (11. listopadu 2001)

Policie zasahovala na jedenácti věznicích v celé republice. Šlo o předem připravenou společnou akci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a vězeňské služby. (11. listopadu 2001)

Policie zasahovala na jedenácti věznicích v celé republice. Šlo o předem připravenou společnou akci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a vězeňské služby. (11. listopadu 2001)

Policie zasahovala na jedenácti věznicích v celé republice. Šlo o předem připravenou společnou akci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a vězeňské služby. (11. listopadu 2001)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video