Lynč Čermákové asi bude mít dohru

  • 197
Kladno - Sedm týdnů poté, co chtěl Helenu Čermákovou, která loni zavinila smrt své dcery, po březnovém vynesení verdiktu lynčovat dav před kladenským soudem, se ozval její advokát. Obhájce Ladislav Šustr podal trestní oznámení na skupinu asi dvaceti lidí, kteří Čermákovou před a po hlavním líčení uráželi, vyhrožovali jí a chtěli jí i napadnout. Dav pro ženu požadoval nejvyšší možný trest. Čermákovou chránila justiční stráž a na místo dorazily i posily z nedalekého policejního oddělení.

"Tito lidé se mohli dopustit násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Je věcí policie, aby podezření prošetřila," řekl Šustr.

Obhájce doplnil, že oznámení podal po vyhodnocení filmových záběrů a fotografií  minulý týden. "Nejprve jsem analyzoval, jestli je podám, potom jsem věc konzultoval s klientkou," upřesnil.

Jak to před soudem vypadalo
Atmosféru před vynesením rozsudku ovlivnily zejména stísněné prostory kladenského soudu. Novináře stojící v první linii při příchodu Čermákové zezadu tlačila skupina lidí, kteří se na proces přišli podívat.

Ti na obžalovanou slovně útočili a jedna žena se ji pokusila udeřit do obličeje. Justiční stráž, která v té době klestila ženě cestu do jednací síně, sice ránu odvrátila, ale útočníky nezadržela.

"Na záběrech televizí a na fotografiích jsou vidět pokusy klientku napadnout," uvedl Šustr s tím, že nelze připustit, aby spravedlnost bral do rukou někdo jiný než soud.

Šustr zopakoval, že justiční stráž při ochraně jeho klientky zřejmě udělala maximum, co v dané chvíli mohla. Připomněl, že chováním stráže se zabývala i kontrola generálního ředitelství věznic, která žádné pochybení neshledala.

Rozsudek: Tři roky za mřížemi
Soud poslal Helenu Čermákovou, která loni v červnu zavinila smrt pětileté dcery Terezy, na tři roky za mříže. Žena rozsudek vyslechla s kamennou tváří. Senát ji odsoudil za ublížení na zdraví s následkem smrti. Žalobci se ale nepodařilo prokázat, že to byla Čermáková, kdo dítě opil. Soud jen uvedl, že žena zanedbala péči o svou dceru. Terezka měla v krvi 2,5 až 3,2 promile alkoholu. Státní zástupkyně i obhájce se ihned odvolali. Případem se proto bude zabývat Krajský soud v Praze. 

Soud změnil původní návrh státní zastupkyně. Z obvinění 'ublížení na zdraví z nedbalosti s následkem smrti' vypustil slovo 'úmyslné'. Přiklonil se tak k dolní hranici sazby od šesti měsíců do pěti let.

Čermáková se v přípravném řízení přiznala, že dítě v opilosti zalehla. Znalci se však přiklánějí k názoru, že holčička nebyla zalehnuta, ale udusila se zvratky.

Obhájce navrhoval zproštění viny. V případě, že by se soud přiklonil k verzi, že matka dceru zalehla v opilosti, chtěl pouze podmíněný trest.

Helena Čermáková vyslechla rozsudek i jeho odůvodnění s kamennou tváří a nijak nereagovala. Po závěrečných řečech jen využila práva posledního slova. "Akorát je mi líto, co se stalo. A více se k tomu nebudu vyjadřovat," řekla plačtivým hlasem žena, která se na předchozí jednání soudu dostavila opilá a poprvé se před soudem rozplakala.

MATKA A ALKOHOL

* Znalec Aleš Pech u soudu uvedl, že Čermáková podle výpovědí své sestry, matky a taxikáře nejevila známky opilosti. Obhájce Ladislav Šustr jej ale upozornil na vypověď servírky, podle níž matka Terezky vypila láhev šampaňského, pět piv a pět fernetů. "Nezdá se nám to důvěryhodné, protože kdyby tohle vypila, nemohla by se vůbec pohybovat a byla by téměř v deliriu," reagoval Aleš Pech.
* Čermáková, které hrozilo za úmyslné ublížení na zdraví s následkem smrti až osm let vězení, poslouchala výpovědi v klidu.
* Obhájce Šustr během druhého dne procesu dal soudcům láhev čokoládového likéru, která údajně ležel od loňského června v lednici
Čermákových. "Domnívám se, že policie se nedostatečně snažila zjistit, jakým způsobem se dostal alkohol do těla dívky," míní.

Soud nenašel polehčující okolnosti
"Je nezpochybnitelné, že smrt dítěte nastala v době, kdy u ní byla pouze její matka. Musela vědět, že dcera požila alkohol, ať už ředěný nebo neředěný. Přivodila jí tak patologickou opilost, při níž pak mohlo dojít k zalehnutí dítěte, které se nemohlo bránit, nebo se udusilo vlastními zvratky," odůvodnil verdikt senát.

Soudci nenašli žádné polehčující okolnosti, naopak řadu přitězujících. "Bylo to zejména necitelné chování matky, která se snažila zlikvidovat tělo dítěte hrozným způsobem, bez stínu lítosti," podotkl soud.

Znalci: Terezka asi alkohol sama nepožila
Před vynesením rozsudku vystoupili v soudní síni i znalci, kteří měli objasnit, zda Terezka mohla vypít sama tolik alkoholu, aby měla před smrtí v krvi 2,5 až 3,2 promile alkoholu. Podle nich je to možné, ale nepravděpodobné. Babička v únoru u soudu přiznala, že doma měli čokoládový likér, ale odmítla, že by ho Terezka otevřela sama. "Nedokázala by to," poznamenala tehdy.

Soudní znalec z oboru toxikologie Vladimír Dopísek během procesu potvrdil, že v těle Terezky bylo 1,4 gramu na kilogram alkoholu. Přesný druh alkoholu a to, zda jej vypila samotný naráz nebo smíchaný s nealkoholickým nápojem, nejde podle znalce vyvodit. "Množství alkoholu v Terezce nelze vysvětlit rozkladem těla, ale podáním buď 0,37 litru piva nebo 0,13 litru vína nebo 0,037 litru čtyřicetiprocentní lihoviny," uvedl Dopísek.

Čermákové advokát Ladislav Šustr už před časem připustil, že mezi důkazy figuruje i posudek z oboru toxikologie, podle něhož měla pětiletá Terezka před smrtí v krvi 2,5 až 3,2 promile alkoholu. "Neexistuje však jediný důkaz, že by alkohol dceři podala matka," řekl Šustr.

KAUZA BYLA UNIKÁTNÍ
VYUŽITÍM PSYCHOLOGIE

Případ se zapíše do historie kriminalistiky, protože víc než kdy jindy museli detektivové při práci s podezřelým použít psychologie. Místo, kde schovala svou mrtvou dceru, Čermáková prozradila až policistovi, jenž u ní strávil hodiny. Hladil ji po vlasech, držel za ruku, cvrnkal po nose. Za "nevídanou" něhu se mu odvděčila pravdivými informacemi. Ty však přišly až po týdnech vzdorování.

Přítel Čermákové: Věděl jsem, že pije
Soud v pátek 8. března vyslechl posledního svědka, který v případu dosud nevypovídal - přítele Čermákové Michala Milého. Ten se od ženy poněkud distancoval. "Když jsem jí naposledy viděl, řekl jsem jí, že je konec. Nelíbilo se mi její chování k malé Terezce," uvedl. Při jednání se také zmínil o jejím pití. "Věděl jsem, že se občas napije, ale že má tak velké problémy s alkoholem, jsem netušil," řekl při své plamenné řeči.

Při jednání vypovídal také patolog, který potvrdil všechna zjištění ostatních znalců. Připustil, že příčinou smrti holčičky může být zalehnutí nebo udušení nebo obojí dohromady.

Vyšetřovatel: Nevěřím verzi Čermákové
Při únorovém, v pořadí již druhém zasedání soudu, vypovídal i vyšetřovatel Milan Řečínský. "Nevěřím tomu, že dítě bylo zalehnuto. Věřím, že zemřelo na vdechnutí zvratků, i když znalci připouštějí obojí možnost," řekl Řečínský, který musel při zahájení procesu soudní síň opustit, protože si ho obhajoba vyžádala jako svědka.

Znalci a svědkové navíc uvádějí, že Čermáková nebyla opilá natolik, aby si neuvědomila zalehnutí. Výmluvný je podle Řečínského i pokus matky svůj čin zahladit. Mrtvolu dítěte ukryla v lese u Kladna cílevědomě a pokusila se ji zapálit, prohlásil. Dodal, že jen tak mohla bez obav tvrdit, že příčinou smrti bylo zalehnutí.

ZAZNĚLO U SOUDU

* Během čtení posudků a zpráv o případu vyšlo najevo, že Helena Čermáková musela ujít k rozvalině hájenky, kde ukryla tělo Terezky, 1037 metrů za dobu necelých třinácti minut.
* Soud podotkl, že Okresní úřad v Kladně vedl o Heleně Čermákové a její dceři spis, protože matka se o dceru špatně starala.
* Soudce Ladislav Koudelka vyloučil veřejnost z procesu pouze na výpověď Heleny Čermákové. "Narušilo by to proces," míní soudce. "Novináři, kteří přijeli kvůli soudu, jsou z jeho rozhodnutí rozladěni," všimla si zpravodajka MF DNES, která přelíčení v Kladně sledovala.

Kdo další vypovídal
Proces začal 15. února s půlhodinovým zpožděním, protože obhájce uvízl v dopravní zácpě. Obžalovaná, která při začátku soudu 11. ledna odmítla vypovídat, se ukrývala a odmítala komunikovat s médii. "Pod bradou má modřinu a opuchlá ústa," všimla si při začátku druhé části procesu zpravodajka MF DNES.

"Terezka na sobě nikdy neměla žádné modřiny a nic nenasvědčovalo tomu, že by matka dítě týrala," uvedla u soudu učitelka z mateřské školy a podotkla: "Občas Čermáková dávala Terezku do školky, i když nebyla úplně zdravá, na což jsme ji upozornili."

U kladenského soudu vypovídala také číšnice z pizzerie, kde matka den před ohlášením ztráty Terezky i s dítětem byla. "Čermáková vypila pět dvanáctistupňových piv a pět až šest fernetů. S dítětem u nás trávila celé odpoledne dvakrát třikrát do týdne," řekla.

Další svědci, obyvatelé domu, kteří viděli, jak Čermáková odnáší své dítě tvrdí, že Terezce neviděli do tváře. Mysleli si, že je nemocná a matka ji nese k lékaři. "Čermáková se mnou normálně mluvila a ani její chůze nesvědčila o větší opilosti," uvedl jeden ze sousedů.

Před soudem vypovídal i taxikář, který vezl Čermákovou před tragédií po jejím celonočním flámu domů. "Žena mluvila souvisle, nezadrhávala," podotkl muž.

SOUVISLOSTI

Vyšetřovatel: Matka Terezce ublížila záměrně

Terezka má mít pomník, tvrdí radní

Matka na pohřeb Terezky nepřišla

Vyšetřovatel: Bylo jasné, že matka Terezy neříká vše (on-line rozhovor)

Matka Terezky vyskočila z okna (videoreportáž)

Narkomani, lidské bestie (glosa)

Vypovídala babička i sestra Čermákové
Podle babičky pětileté Terezky byla v osudnou noc Helena Čermáková opilá. "Viděla jsem jí to na očích. Dodnes mi dcera ten osudný okamžik nevysvětlila," řekla babička.

Sestra Čermákové nikdy neviděla Terezku pít alkohol. K sebevražednému pokusu své sestry řekla, že v té době všichni spali. Helena Čermáková ovšem vyskočila z okna odpoledne.

"Probrala jsem se, až když jsem slyšela před domem sanitku," vypověděla sestra Terezčiny matky.

Psychiatr: Skok z okna byl vykalkulovaný
Jako poslední 11. ledna před soud předstoupil znalec z oboru psychologie a psychiatrie Aleš Pech. Popřel, že by Čermáková byla duševně nemocná. "Trpí psychopatií a má sklon ke zneužívání alkoholu," uvedl Pech.

Skok Čermákové z okna byl podle Pecha vykalkulovanou demonstrativní sebevraždou, která měla odvést pozornost od smrti Terezky. "Vůči dceři se matka projevovala s afektovanou citovostí, hraničící s bezohledností k jejím potřebám. Vztah byl citově mělký, bez výchovných prvků," podotkl znalec.

TĚLO TEREZKY BYLO
ÚMYSLNĚ ZAPÁLENO

* Soud přečetl i soudní posudek z oboru lékařství, který potvrdil, že tělo dítěte bylo ohořelé. "Bylo to způsobeno úmyslným zapálením," stojí v posudku.
* Terezka pravděpodobně zemřela proto, že v době smrti byla pod silným vlivem alkoholu, který mohl narušit její vědomí, vyvolat zvracení a nasledné vdechnutí zvratků. "Nestrávené žampiony, které také byly v těle holčičky, neměly na smrt vliv," podotýká se v posudku.

Psycholožka: Chová se jako pubescent
Po polední přestávce vypovídala u soudu psycholožka Jitka Řehůlková, která měla za úkol zhodnotit osobnost Heleny Čermákové: "Žena je jednoduchá, s infantilnim a egocentrickým chováním, se sníženou inteligencí až do kategorie slaboduchosti."

Výchovu za Čermákovou podle psycholožky suplovala babička. "Vztah matky k dítěti byl pozitivní, ale povrchní. Spíše ji brala jako kamarádku nebo oblíbenou hračku," míní znalkyně. Na dotaz obhájce podotkla: "Obžalovaná nedomýšlí důsledky svého jednání a v krizových situacích se chová jako pubescent."

Čermáková před policií mlžila
Čermáková se 11. července přiznala, že 20. června ve spánku svou dceru zalehla a pak její tělo ukryla v lese u Kladna. Vyšetřovatel ji obvinil nejprve z neúmyslného ublížení na zdraví, když ale prostudoval toxikologický posudek, obvinění překvalifikoval na úmyslný trestný čin.

Terezčino tělo našli policisté po rozsáhlé pátrací akci 9. července. Čermáková do té doby tvrdila, že se jí dcerka ztratila z dětského hřiště, a oznámila policii, že ji pohřešuje.

Vyšetřovatel uzavřel případ v listopadu
Kladenští kriminalisté 8. listopadu 2001 oznámili, že vyšetřování případu smrti Terezky Čermákové ukončili. Její matka se den předtím v doprovodu svého právníka seznámila s vyšetřovacím spisem.

Čermáková se během seznamování se spisem nevyjadřovala k pokládaným otázkám. "Odmítá komunikovat, využila své možnosti vzdát se výpovědi," řekl vyšetřovatel Milan Řečínský. "Nebylo se vlastně ani pořádně o čem bavit," dodal.

Helena Čermáková se pokusila v průběhu vyšetřování o sebevraždu. Skok ze třetího patra ji ale nezpůsobil vážnější újmu. Po doléčení zranění byla hospitalizována na psychiatrii.

KAUZA TEREZKY ČERMÁKOVÉ

20. června 2001 - Okolo poledne pětiletá Terezka Čermáková podle své matky zmizela ze hřiště kladenského sídliště Kročehlavy. Kolem 19. hodiny se policisté stáhli na sídliště. Na pátrání podílely desítky mužů v uniformě i v civilu, kteří prověřili i veškeré příbuzené i možnost, že by dívka byla u známých.
21. června 2001 - Po poledni se do pátrání zapojili potápěči. Prohledávali tři přilehlé rybníky a další vodní nádrže ve městě. Čtyřem stovkám policistů v pátrání pomáhal i vrtulník s termovizí, který létal až do noci nad Kladnem. Policie začala prohledávat i rozlehlý areál Poldi.
22. června 2001 - Policisté obcházeli s fotkou zmizelé dívenky kladenské základní a střední školy. Odpoledne se zhruba stovka policistů vrhla pod zem a prohledávala kanály a parovody pod kročehlavským sídlištěm.
25. června 2001 - Po Terezce pátrala asi stovka policistů. Prohledávala kladenskou průmyslovou zónu Jih. V lese nedaleko hřiště, ze kterého se Terezka ztratila, našli části oblečení. Terezce však nepatřilo.
26. června 2001 - Kolem půl osmé večer skončila největší pátrací akce po zmizelé pětileté dívence. Do akce bylo zapojeno 600 policistů. Okolí Kladna pročesával i vrtulník s termovizí. Policisté chodili na kročehlavském sídlišti dům od domu a zvonili u každého bytu. Akce nepřinesla úspěch. Stopu nenašli ani speciálně vycvičení psi. Odpoledne se Helena Čermáková pokusila skokem ze třetího patra o sebevraždu. S těžkými zraněními skončila na úrazovém oddělení kladenské nemocnice.
9. července 2001 - Policisté našli tělo pětileté Terezky v devět hodin večer v lese Bažantnice v Kladně - Kročehlavech, asi pět minut chůze od hlavní silnice. Vyšetřovatel potvrdil, že místo, kde mají hledat, policistům udala matka dítěte.
10. července 2001 - Pár minut po poledni skončila soudní pitva těla pětileté Terezky Čermákové. Policie oznámila, že příčinou smrti Terezky byla srdeční a dechová nedostatečnost.
11. července 2001 - Čermáková se přiznala, že svoji dceru v opilosti zalehla. Pak se její tělo pokusila upálit a ukryla ho v základech hájenky v lese u Kladna.
7. listopadu 2001 - Helena Čermáková se v doprovodu svého právníka seznámila s vyšetřovacím spisem.
8. listopadu 2001 - Vyšetřovatel ukončil případ a kvalifikoval čin Čermákové jako neúmyslné ublížení na zdraví s následkem smrti.

Advokát Heleny Čermákové hovoří s novináři, 11. ledna 2002

Podle policie loni v červnu Čermáková v opilosti zalehla a udusila svou dceru. Navíc dala dívce alkohol, a oslabila tak její schopnost se bránit, tvrdí vyšetřovatel. Prokáže-li soud ženě vinu, může strávit ve vězení až osm let, 11. ledna 2002

Helena Čermáková v první den procesu v soudní síni, 11. ledna 2002

Výchovu za Čermákovou podle psycholožky suplovala babička. "Vztah matky k dítěti byl pozitivní, ale povrchní. Spíše ji brala jako kamarádku nebo oblíbenou hračku," míní znalkyně. Na dotaz obhájce podotkla: "Obžalovaná nedomýšlí důsledky svého jednání a v krizových situacích se chová jako pubescent," 11. ledna 2002

Kromě novinářů, kteří takřka sami zaplnili celou soudní síň, přihlíží procesu také kriminalisté, kteří na případu pracovali. Vyšetřovatel Milan Řečínský však musel soudní síň opustit, protože si ho obhajoba vyžádala jako svědka, 11. ledna 2002

Helena Čermáková vychází ze soudní budovy se svým obhájcem Ladislavem Šustrem, 15. února 2002

Vyšetřovatel Řečínský odpovidá na dotatzy tisku, 15. února 2002

Obžalovaná Helena Čermáková odchází ze soudní budovy. (8. března 2002)

Helena Čermáková a její obhájce Ladislav Šustr během závěrečného stání u kladenského soudu. Senát poslal ženu na tři roky do vězení za ublížení na zdraví s následkem smrti. (14. března 2002)

Lidé během závěrečného stání s Helenou Čermákovou u kladenského soudu. Senát poslal ženu na tři roky do vězení za ublížení na zdraví své dceři Terezce s následkem smrti. (14. března 2002)

Justiční stráž během závěrečného stání s Helenou Čermákovou u kladenského soudu. Senát poslal ženu na tři roky do vězení za ublížení na zdraví své dceři Terezce s následkem smrti. (14. března 2002)

Helena Čermáková a její obhájce Ladislav Šustru během závěrečného stání u kladenského soudu. Senát poslal ženu na tři roky do vězení za ublížení na zdraví své dceři Terezce s následkem smrti. (14. března 2002)

Helena Čermáková a její obhájce Ladislav Šustru během závěrečného stání u kladenského soudu. Senát poslal ženu na tři roky do vězení za ublížení na zdraví své dceři Terezce s následkem smrti. (14. března 2002)

Lidé před budovou kladenského soudu během závěrečného stání s Helenou Čermákovou. Senát poslal ženu na tři roky do vězení za ublížení na zdraví své dceři Terezce s následkem smrti. (14. března 2002)

, ,

Nejlepší videa na Revue