Vítaný smích na prahu urnového háje

Příjemné překvapení - to je první pocit z filmu Babí léto. Neboť na příběhy o stáří se chodí s trochou nedůvěry a obav, zda postačí jeden kapesník. Ale tady se vyděračskými slzami neútočí: pokud přijdou, pak samy, pod přívalem smíchu a v mikrodávkách. Je to dobrá sestava. Režisér Vladimír Michálek patří k pokolení, jež patos, sentiment a velké pravdy nevyznává. Scenárista Jiří Hubač umí napsat barvité postavy a dialogy. A herci, vesměs jurové, kteří by se radši dali lámat v kole, než aby přiznali slabost věku, si tohle fanfaronství drží i tam, kde text přece jen zkouší lkát.

Vlastimil Brodský je kouzelně i protivně vzpurným staříkem, který na toulkách s kamarádem zmešká rodinnou oslavu vlastních narozenin. Přitom dostal tak důstojné dárky: od ženy boty do rakve, od vnučky obrázek hrobečku s nápisem Děda a od syna hrob skutečný - ale "ze secondhandu", a v něm se přece tísnit nebude.

Proti jeho černému sarkasmu je manželka v podání Stelly Zázvorkové bezbranná, leč tiše si vede svou. Čte cizí smuteční oznámení se slovy "to je krása, to si opíšu", střádá na pohřeb a muži opakuje, ať kouká zvážnět: "Před smrtí neutečeš." Jenže on nechce zmoudřet, nechce se smířit; je mystifikátor, fantasta a velkorysý pokušitel. S přítelem se tihle dva bývalí sboristé z operety vydávají za revizory, aby pokuty dívkám odpouštěli "za hubičku", v převleku za milionáře kupují zámky, utrácejí úspory za květiny či taxíky a za zbytek hodlají v kasinu "pokořit lumpenburžoazii". I když se pak před ženou kaje, v očích má čerty. Ale jindy dokáže bouchnout do stolu: konec rošťáctví, když jde o důstojnost.

BABÍ LÉTO
(ČR - 2001)

Režie: Vladimír Michálek
Scénář: Jiří Hubač
Kamera: Martin Štrba
Produkce: Jaroslav Bouček, Jiří Bartoška a Jaroslav Kučera
Hudba: Michal Lorenc
Hrají: Vlastimil Brodský, Stanislav Zindulka, Stella Zázvorková, Ondřej Vetchý, Jiří Lábus a další
Délka: 95 minut
Premiéra: 27. září 2001
Zcela rovnocenným partnerem Brodskému je Stanislav Zindulka, oddaný druh, vždy ten druhý, jenž se nechá zlákat ke klukovině a za následky bez mrknutí platí. Zindulka má roli nejtěžší, neboť jeho hrdinu zasáhne neúprosnost věku; ví, že "člověk by měl umřít mladej", a sípe legrácky, ač se poddává marnosti.

Stella Zázvorková vnáší do jejich světa tragikomiku pověstné- ho "praktického ženského údělu" i malá mateřská gesta, když nenápadně uklízí z mužova dosahu láhev s vínem. Před soudem pak coby navrhovatelka rozvodu předvede velké sólo, kdy z obžaloby přejde k obhajobě svého muže, který "neví, co stojí kilo chleba, ale zná kurs dolaru".

Po formálním experimentu Andělu Exit se Michálek obklopil lidmi, s nimiž je divákům dobře. Patří k nim i Jiří Lábus v roličce "ouřady" či Ondřej Vetchý, jenž se zmítá mezi dvěma ženami a stádem dcer, takže byt rodičů zoufale potřebuje. Nikdo tu není vyloženě kladný bez slabostí, nikdo jenom zlý.

To vůbec neznamená, že Babí léto nemá chybu, nebo snad dokonce přináší převrat v kinematografii. Dramatický zlom je očekávaný, jeho stavba slabší než dialogy, vypravěčský styl tradiční, bez efektů a výbojů, ve službě příběhu. Ale nevadí to. Stejně jako to, že tematicky není prvním ani posledním filmem svého druhu. Smíchu na prahu urnového háje není nikdy dost.

Fotografie z filmu Babí léto.

Fotografie z filmu Babí léto.

Fotografie z filmu Babí léto.

Fotografie z filmu Babí léto.

Fotografie z filmu Babí léto.

Fotografie z filmu Babí léto.

Fotografie z filmu Babí léto.

Fotografie z filmu Babí léto.

Fotografie z filmu Babí léto.

Fotografie z filmu Babí léto.

,