Policisté: děti se staly obětí trestného činu

  • 21
Brno - Po sourozencích Janu a Dagmar Vosmanských neobjevila policie ani stopu, zato však má pádné důkazy toho, že se jejich belgický švagr Stephan Knaepen pokusil zavraždit nejen manželku a její matku, ale i své tři děti. "Víme, že 1. srpna zapálil dům, v němž jeho rodina spala. Důvody vysvětlil v dopise," řekl vyšetřovatel případu František Dostal. Policisté také zjistili, že Knaepen nespáchal sebevraždu, ale zemřel na selhání srdce.

Přesně ten den, kdy Vosmanští odjeli s Knaepenem na výlet, zapálil Belgičan svůj dům v brněnské Kroupově ulici. Policie pak našla cizincův vůz a později v Nebovidech také jeho tělo. "Muž zemřel na selhání srdce, před smrtí požil psychofarmaka. Nebyla to smrtelná dávka," uvedl Dostal.

V opuštěném voze policie nalezla dopis, který cizinec adresoval své manželce Miluši, jímž chtěl vysvětlit požár a možná i některé další činy. Mimo jiné se v něm uvádí: "Doufám, že tato noc bude naše poslední naživu a že budeme ráno všichni mrtvi. Ničeho nelituji, protože jsem věděl, že se to jednou muselo stát. Aby z toho pro moje děti neplynuly žádné následky, nechám je zmizet se mnou."

Policisté míní, že to, že Knaepen chtěl upálit manželku i s dětmi, mohla být reakce na to, co udělal předtím. "Nechceme ale zatím ani spekulovat o tom, že Knaepen zabil Vosmanské," řekl vyšetřovatel Krajského úřadu vyšetřování v Brně František Dostál. Ten zároveň připustil, že Knaepen, který sice před smrtí snědl psychofarmaka, ale zemřel přirozenou smrtí na selhání srdce, mohl mít psychické a sexuální problémy. "Příbuzní v České republice ale v jeho chování nepozorovali žádné zvláštnosti, nezjistili jsme ani žádné abnormality v jeho sexuálním životě," řekl Dostál.

Policisté vyšetřují tři verze
Šéf týmu vyšetřovatelů Jiří Hrubeš uvedl, že policisté nyní prověřují tři verze. "Všechny mají společné to, že se Vosmanští stali obětí trestného činu a to i v zahraničí, proto stále spolupracujeme s Interpolem. Nevíme ale jakého trestného činu, v jaké fázi a která osoba se ho dopustila," řekl Hrubeš. 

Policisté se nyní v dalším pátrání zaměří na okolí Brna, kde se našlo Knaepenovo tělo a také na Vyškovsko, nepočítají ale už s velkým nasazením policistů a techniky. Z okresu Vyškov v den odjezdu totiž Dagmar Vosmanská poslala z mobilního telefonu zprávu své matce. "To byl poslední kontakt dětí s rodiči," řekl Hrubeš.

Dopisy byly napsány ve vlámštině
Dopisy, které policie našla v automobilu Stephana Knaepena, byly napsány ve vlámštině a angličtině a znalecké posudky potvrdily, že je napsal Kanepen. 

Třináctiletá Dagmar a její o dva roky mladší bratr Jan Vosmanští se vydali se svým belgickým švagrem Stephanem Knaepenem 30. 7. na výlet po jihomoravských památkách.

Policie po nich začala pátrat 3. srpna. V Ostopovicích na Brněnsku našla Belgičanův vůz a o den později u Nebovid v okrese Brno-venkov i jeho mrtvolu.

Místa, kde by se děti mohly nacházet, vytipovali specialisté na základě zbytků zeminy na nalezeném autě, fotografií z Belgičanova fotoaparátu a dalšího pátrání.

 Pátrání je neúspěšné i v zahraničí
Rozsáhlé pátrání na jižní a východní Moravě po zmizelých sourozencích je stále neúspěšné. "Ze zpráv Interpolu víme, že po dětech nejsou žádné stopy v Belgii ani v Německu. Interpol působí ve 130 zemích světa a mezinárodní pátrání pokračuje," tvrdí policejní mluvčí Dagmar Bartoníková.

Mluvčí připomněla, že z Belgie během pátrání přijela do Brna z vlastní iniciativy první Knaepenova manželka, dvaapadesátiletá Viviane. "Cizinka sama navštívila policii a s kriminalisty se bavila zejména o povahových vlastnostech svého bývalého manžela a jeho zvycích. Tyto informace nám mohou pomoci alespoň částečně k objasnění případu," uvedla Bartoníková.

Do pátrání po dětech se v minulých týdnech zapojily stovky policistů a vojáků. Policie přitom vychází z ověřených svědeckých výpovědí, stop a předmětů z Belgičanova vozidla, nalezeného 8. srpna v Ostopovicích na Brněnsku. V nedalekých Nebovidech pak policie našla Belgičanovu mrtvolu. Kriminalisté dosud neobjevili ani stan, spací pytle a další předměty pro táboření, které měla skupina na výletě s sebou.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Naposledy v Knaepenově domě
V pátek 31. srpna se policisté vrátili zpět do domu v Brně-Starém Lískovci, kde Belgičan žil. "Po domluvě se státním zástupcem jsme ohledali místo v domě, kde byl úmyslně 1. srpna, kdy Knaepen zemřel, založen požár. Na pozemku domu rovněž hledal stopy psovod se dvěma psy," prohlásil tehdy František Dostal z Krajského úřadu vyšetřování v Brně. 

Přečtěte si podrobnosti  o Kneepenově belgické minulosti

V okolí domku ve Starém Lískovci pátral na vlastní pěst i otec pohřešovaných dětí. Za pomoci specialistů se psem však hledal jakékoliv stopy marně. "Je to naše iniciativa, chceme udělat všechno, abychom děti našli," prohlásil.

Policie pročesala okolí
Den před tím ani zhruba padesát policistů v doprovodu dvou psů neobjevilo u obcí Chválkovice a Nesovice na Vyškovsku jedinou stopu. Policisté vyzbrojení palicemi a holemi prohledávali husté křoviny a vysokou trávu. "Hledali jsme i v okolí několika potoků a studní, které v oblasti jsou," podotkla mluvčí jihomoravské policie Kamila Janíčková.

"Našli pouze jednu PET láhev, kterých už mají stovky," řekla reportérka Hana Orošová z TVD, která pátrání sledovala. Podle jejích slov policie všechny nalezené lahve prověřuje, zda nepatřily nezvěstným dětem či Knaepenovi. "Na nalezenou láhev však policejní pes nezareagoval," doplnil fotograf MF DNES Radek Miča.

Policisté se do Chválkovic, kde už několikrát pátrali, vrátili poté, co zjistili, že složení horniny na pneumatikách nalezeného auta, jímž se Stephan Knaepen vydal s dětmi na výlet, odpovídá právě půdě v okolí uvedené obce.

Přečtěte si podrobnosti o pátrání po ztracených dětech

Prohlédněte si fotogalerii z pátrání

Podívejte se na reportáže TVD

Jakou měl Knaepen minulost?
Podle televize Nova Knaepen v minulosti unesl v Belgii dceru a vnučku bankéře. "Máme už nějaké informace, nebudeme je však zatím zveřejňovat. To samé platí o minulosti pana Knaepena, je to věcí dalšího šetření," řekl šéf vyšetřovacího týmu Jiří Hrubeš.

O Knaepenově minulosti nic neví ani rodina Vosmanských. "V Brně se Knaepen stýkal vpodstatě jenom s rodinou, ta o jeho minulosti nic neví," dodal Hrubeš.

Podle televize Nova Belgičan za únos v Belgii neúspěšně požadoval výkupné. Za to si vysloužil vysoký trest, který částečně strávil na psychiatrii. Jeho psychickou labilitu Nově potvrdila jeho bývalá belgická manželka. Podle ní experimentoval s léky a obdivoval i belgického pedofila Marca Dutrouxe, který byl v roce 1996 zatčen za to, že unesl a zavraždil několik dívek.

Manželka uvedla, že o Dutrouxovi řekl: "...hlavní je, že si ten chlap užil". Knaepen byl podle Novy v roce 1983 odsouzen za pokus o znásilnění.

Náklady na pátrání jdou do statisíců
Pátrací akce, do kterých byly zapojeny stovky policistů i vojáků a vrtulník, vyčíslili policejní ekonomové na staticíce korun. "Jen jedna letová hodina vrtulníku přijde na padesát tisíc korun, přitom létal i pět hodin denně," řekla Janíčková.

Podle mluvčí se berou v úvahu i přesčasy policistů, náklady na dopravu i to, že někteří byli odvoláni z dovolených.

Policisté hledali sourozence Vosmanské na Vyškovsku (30. 8. 2001)

Policista překonává překážku při pátrání po Vosmanských u obcí Nesovice a Chvalíkovice na Vyškovsku (30. 8. 2001)

Člen policejního pátracího týmu si čte noviny během odpočinku při hledání sourozenců Vosmanských u obcí Chvalkovice a Nesovice na Vyškovsku (30. 8. 2001)

Členové policejního pátracího týmu hledají v mapě při hledání sourozenců Vosmanských na Vyškovsku (30. 8. 2001)

Policista pátracího týmu, který neúspěšně hledal sourozence Vosmanské na Vyškovsku (30. 8. 2001)

Policisté se vrací z dalšího neúspěšného pátrání po nezvěstných sourozencích Vosmanských (30. 8. 2001)

Policisté se vrací z dalšího neúspěšného pátrání po nezvěstných sourozencích Vosmanských (30. 8. 2001)

Pátrání po Vosmanských (30.8)

Pátrání po Vosmanských (30.8)

, ,

Nejlepší videa na Revue