Romský král vydá svá první nařízení

  • 120
Ostrava - Novým králem olašských Romů se stal ve volbách Jan Lipa z Ostravy. Ten byl nejvážnějším kandidátem na zisk prestižního titulu a zesnulý král Josef Smolka jej už před dvěma lety ustanovil svým zástupcem. Nový král hned po zvolení poodhalil svá první panovnická rozhodnutí. "Zakáži jakýkoliv prodej drog mezi olašskými Romy a chci zamezit útěku Romů do ciziny," řekl.
Podívejte se na bohatou fotogalerii - ikonka foto.
Podívejte se na reportáže TVD - ikonka audio.
Dva roky bezvládí
Dva roky truchlili olašští Romové žijící v České republice pro svého krále Josefa Smolku, který jim vládl třiadvacet let. Podle tradice mohli zvolit krále nového. Proto se do Ostravy k volbám sjelo přes tři sta vážených olašškých Romů, zástupců nejvýznamnějších rodů z celé republiky, nechyběli ani hosté ze zahraničí včetně krále slovenských olaššských Romů, kterého nikdo neoslovuje jinak než Jendo.

OLAŠSKÝ KRÁL:

Nejuznávanější osobnost romské komunity je v jedné osobě králem, soudcem i šéfem ozbrojených sil.

Jako král řeší veškeré problémy či hádky mezi rody. Jako soudce uděluje pokuty či tresty za prohřešky.

OLAŠŠTÍ ROMOVÉ:

Olašští Romové v České republice mají asi šest nejváženějších rodů. Nejuznávanějším mužem je král.

Romové mají i vlastní soud, který může v nejtěžších případech konkrétního jednotlivce vyhostit z rodu.

Romové mají ministry a rádi by si zvolili parlament sestavený z uznávaných lidí především z větších měst.

Manželka krále je obdobně jako žena prezidenta považována za první dámu, nemá však žádné pravomoce.

V různých zemích žije minimálně půl milionu olašských Romů, vyloučit ale nelze ani desetinásobek tohoto počtu. Olašští Romové, kteří pocházejí z Rumunska, tvoří uzavřenou společnost.

"Co u nás řekne král, to prostě platí," tvrdí všichni. "Posloucháme ho na slovo, protože on rozhoduje spravedlivě a moudře," vysvětluje předseda Unie olaššských Romů v Ostravě a neoficiální korunní princ Josef Stojka.

Král - mocné postavení
Král olašských Romů je nejvyšším soudcem a šéfem ozbrojených sil. Uděluje pokuty a tresty včetně trestu nejvyššího - vyloučení z rodu. I když olašští Romové nemají armádu, je to on, kdo v případě potřeby či ohrožení může vyzvat všechny příšlušníky této komunity k hromadnému odchodu do zahraničí. "Má neskutečnou moc a respekt," uctivě zdůrazňuje Stojka.

O královský trůn olašských Romů se v Ostravě  ucházeli tři kandidáti. Jan Lipa z Ostravy, pražský baron Silvestr Stojka a brněnský Bobko. "To je jasné, že vyhraje pan Lipa, ten má na to hlavu. Navíc si ho za nástupce vybral minulý král na smrtelné loži," vykřikovali ještě před začátkem voleb jejich účastníci.

"A taky peníze. Hodně peněz, ani si nedovedete představit, kolik má pan Lipa peněz," přidávali se další. Své názory však příliš vyjadřovat nechtěli. "Nesmíme, takový je zákon. Jen starší a uznávaní mohou mluvit. Mladí vůbec, ti se můžou jenom dívat, aby se přiučili. A ženské? U nás platí, že hlavou ženské je muž," končí Olaši jakoukoli debatu.

Volbu přerušil anonym
Volbu nového krále olašských Romů v hotelu Atom v Ostravě krátce před čtrnáctou hodinou přerušil anonymní telefonát, že je v budově uložena nálož.  Policie hotel prohledala, ale žádnou výbušninu neobjevila.

Z budovy bylo evakuováno asi 150 účastníků volby, kteří se mohli vrátit zpět po necelé hodině. Mezi samotnými Romy se spekulovalo o tom, že bombu mohl nahlásit někdo z brněnských olašských Romů. Jejich kandidát se totiž ještě před zahájením voleb kandidatury vzdal.

Nikdo však nepochyboval o tom, že šlo jen o poplach. Všichni také ochotně a bez protestů prošli následnou osobní prohlídkou a detektorem kovu. "Musíme zajistit bezpečnost jednání," tvrdí olašští Romové zajišťující ochranu.

"I barony a kandidáty na krále zkontrolujeme, zda nemají zbraň," upřesňuje romská ochranka a také tak činí. Dohlíží i na to, aby nikdo z účastníků nepil alkohol. "Nikdo by si nedovolil se napít. Po volbách si maximálně připijeme šampaňským. Žádná oslava a opíjení. Alkohol jen podporuje agresivitu, a to tady v žádném případě nechceme."

Volba za zavřenými dveřmi
Romové už před volbou hovořili o tom, že králem se stane Ostravan Jan Lipa, kterého zesnulý král Josef Smolka pověřil zastupováním. Samotná volba probíhá za zavřenými dveřmi. Olašští Romové byli bez krále od srpna roku 1999, kdy zemřel ve věku dvaasedmdesáti let Josef Smolka, který Romům vládl třiadvacet let.

"Nejuznávanější členové rodu dlouze rozprávějí o historii Olachů, vzpomínají na nejvýznamnější osobnosti. Pak podají svůj návrh. Dohodnou se také na nových zákonech a rozhodnou," popisuje Josef Stojka. "Kandidátem se může stát člověk starší padesáti let," řekl.

Nový král má už své plány
Po několik hodinách rada starších přichází, aby Jana Lipu podle předpokladů vyhlásila novým králem. Sál bouří nadšením. Jeden ze žhavých protikandidátů - pražský baron Silvestr Stojka - rovněž.

Král Lipa novinářům ještě před svým zvolením řekl, že by se jako král zasadil především o to, aby Romové omezili užívání drog a neodcházeli z republiky. "Řeknu vám, žil jsem po celém světě, Česká republika je nejlepší zem s nejlepšími zákony. Nařídím, že nikdo do ciziny nepůjde. Mám moc, velkou, můžu všechno," pravil Lipa. Uvedl rovněž, že po volbě krále bude přijat nový zákon, který bude zakazovat Romům jakékoliv dodávání drog.

Olašští Romové totiž mají velké problémy především se závislostí na heroinu.  Za porušení tohoto zákona hrozí nejvyšší trest, vyloučení z rodu. "Prastipe je pro olašského Roma horší než smrt. Raději oželí deset milionů, než by se stal vyvrhelem," tvrdí aktivista Stojka. Nepochybuje o tom, že zákon bude dodržován.

Nejvážnější kandidát na olašského krále Jan Lipa z Ostravy.

Jan Lipa, týden starý král olašských Romů

Romové museli odpoledne ven z hotelu Atom. Neznámý anonym totiž oznámil, že je v budově bomba.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue