Dres dělal ze stydlivých náhradníků hvězdy

• 5
Drnovice - Nejen Miroslav Baranek, se svým gólem dosaženým po dvaceti vteřinách na hřišti a následným hattrickem, ale i další náhradníci se výrazně podepsali na vysokém vítězství české fotbalové reprezentace na Koreou (5:0). Byl to důkaz o šíři reprezentačního kádru, argument do rukou kritiků tradičních opor reprezentace, nebo jen důsledek špatné kondice a psychiky Korejců? "Hráči ze základní sestavy dřeli do úmoru, jejich zásluhou soupeř odpadl a my jsme mu mohli dát ty góly," důrazně prohlašuje hrdina drnovického zápasu Baranek.On-line reportáž ze zápasu zdeNáhradník Baranek si podal KorejceChovanec se po drtivé výhře nesmál

Střídání musela být v utkání s Korejci přesně naplánována, protože až na drobné odchylky zaviněné tokem hry přicházeli náhradníci ve viditelných intervalech: 51. minuta Jankulovski, 60. Lokvenc, 65. Baranek, 74. Stracený, 80. Velkoborský.

V první půli se tito fotbalisté připravovali před hlavní tribunou a oblečení jen v tílkách vypadali jako v nedbalkách. Jakmile si však přes spodní trička přetáhli národní dres, změnili se k nepoznání.

Signál jim dal Baranek, který byl na hřišti dvacet vteřin a už se radoval ze vstřeleného gólu. "Chtěli jsme se ukázat, každý měl obrovskou chuť útočit a dávat góly," přiznává Vratislav Lokvenc, který zvýšil na 3:0.

Další góly obstaral opět Baranek, ve druhém případě to bylo po faulu na Straceného. Také náhradníka. "Motivace byla jasná, chtěli jsme podat stejný výkon jako hráči, na jejichž místo jsme přišli. Snažili jsme se pomoci týmu a oživit hru," odhalil svůj pohled na poslání náhradníků reprezentační nováček Stracený, který přišel do hry místo Baroše.

"Není lehké někoho hned na začátku přehrát. Až s postupem času, když se hra otevře a vznikne prostor pro individuální schopnosti, ukáže se síla mužstva. A nám se přesně tohle podařilo," řekl k gólovému vygradování zápasu kapitán týmu Pavel Nedvěd.

Trenér Jozef Chovanec vidí v úspěchu náhradníků především sílu kolektivu. "Jsem spokojen s celým mužstvem, včetně náhradníků, kteří přinesli do hry přesně to, co se od střídajících hráčů očekává."

Z reprezentantů připravených do pole zůstal sedět v nátělníku jenom Pavel Horváth, který není po zranění ještě zcela zdráv. "Hrálo se hodně důrazně, nechtěli jsme riskovat zranění," řekl trenér, který uprostřed druhého poločasu vstal z lavičky a s fotbalistou Sportingu Lisabon dlouze diskutoval. "Pavel sám cítil, že by nemohl hrát na sto procent. A postavit ho symbolicky na minutu, aby si připsal reprezentační start? Takové věci tady neděláme."