US žádá rezignaci místostarosty

  • 3
Nusle - Místostarosta čtvrté městské části Jan Hejma (ODS), podepsal bez svolení rady Prahy 4 smlouvy o obecních zakázkách v milionových částkách. Opoziční zastupitelé nuselské radnice z řad Unie svobody proto místostarostu žádají, aby rezignoval kvůli překročení pravomoce. Vedení nuselské radnice navíc obviňují z korupce.

Rada městské části svou chybu přiznala a potrestala úřednici. "Je to nepříjemnost, která se stala, ale rozhodně ne tragédie," řekl starosta Prahy 4 Zdeněk Hovorka (ODS). Smlouvy jsou podle něj neplatné a rada ve čtvrtek na platu postihla úřednici, která jejich návrh Hejmovi předložila.

Hovorka soudí, že odpovědnost nese také Hejma a částečně i on sám. Na druhé straně místostarostu obhajoval. "Není tajemstvím, že administrativa není to, v čem je pan Hejma dobrý," vysvětlil. Případná změna ve funkci je podle něj "mimo realitu".

Radnice nyní bude řešit, co bude s už částečně proplacenými zakázkami dál. Bude také zkoumat, zda cena odpovídá pracím. Rada zároveň změnila vnitřní řády tak, aby se možnost podobných pochybení omezila, sdělil Hovorka.

Unionisté však chtějí, aby rada prověřila všechny veřejné zakázky, které má Hejma v kompetenci. Navrhli také provést audit zakázek na opravy škol, při nichž byl Hejma ve výběrové komisi a podepisoval smlouvy. Podle Turka je možné, že unie na zářijovém zasedání zastupitelstva navrhne jeho odvolání. Choděra za ČSSD řekl, že klub by zřejmě takový návrh podpořil.

Rada prohlásila smlouvy za neplatné
Rada se ve čtvrtek sešla na mimořádném zasedání a všechny smlouvy prohlásila za neplatné. Starosta Zdeněk Hovorka (ODS) však prohlašuje, že nešlo o nic vážného. "Problém je v náležitostech smlouvy, ve špatné hlavičce, razítku. Nešlo tu o to, že o by zadávání zakázek rada nevěděla. Dopustili jsme se chyby ve vnitřních předpisech," tvrdí.

Podle těchto předpisů mohli radní a úředníci rozhodovat o zakázkách do půl milionu korun. Všechny neplatné smlouvy však byly uzavřeny na částky vyšší. Nejdražší z nich za milion šest set tisíc korun.

Podle dobře informovaného radničního zdroje chtěla včera rada nejdříve hranici pěti set tisíc korun zvednout na dva miliony korun, čímž by jednání svého místostarosty Hejmy jednoznačně legalizovala.

"Po bouřlivých debatách se tak nestalo," sdělil zdroj, který si nepřál být jmenovaný. "Protože jsme tady už v minulosti mívali problémy s přidělováním podezřelých zakázek, dohodli jsme se, že každá zakázka od půl milionu musí radou projít," říká tento zdroj.

I když je pod každou z neplatných smluv podepsán místostarosta Jan Hejma, potrestána byla vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy. Úřednice prý porušila vnitřní pravidla radnice, a tak má přijít po dobu tří měsíců o pět tisíc korun. "Úřednice špatně pracovala. Jako vedoucí odboru je zároveň i právníkem, takže ručí za to, co komu předkládá k podpisu. Navíc smlouvy měla poslat ke kontrole," potvrdil starosta Hovorka.

Není však za chybu odpovědný místostarosta Hejma, který vše podepsal? Opoziční poslanci se domnívají, že se nejednalo o omyl, ale o úmysl. Dokonce starostovi poslali otevřený dopis, kde způsob, jakým Hejma zakázky uděluje, ostře kritizují.

"V souvislosti s jeho dalšími aktivitami, které považujeme za mrhání veřejnými prostředky, se domníváme, že ani v tomto případě nešlo o opominutí, ale o jasný záměr zadat veřejnou zakázku spřízněné firmě bez ohledu na to, zda její nabídka je pro obec výhodná nebo ne," stojí v dopise.

"Existují ještě nejméně tři další smlouvy o zadávání zakázek, které udělil bez souhlasu rady," míní unionista Ondřej Turek, jehož klub dopis vypracoval. Hejma by podle opozice měl ihned odstoupit.

Starosta Hovorka se k úloze svého stranického kolegy vyjadřuje shovívavě.
"Mohl se jistit tím, že by si vybral poradce. Neměl se spolehnout na radu jedné úřednice. Pan Hejma je spíše na to, aby organizoval nějaké sportovní hry. Administrativa není jeho šálek čaje," podotkl.

Jan Hejma se k celé kauze nemohl vyjádřit, protože je v současné době na dovolené.

Místostarosta Jan Hejma (ODS) na zasedání místního zastupitelstva v Praze 4. (21. března 2001)

Radní Prahy 4 zůstávají sedět ve svých křeslech také po dubnovém mimořádném jednání zastupitelstva, i když se dvakrát hlasovalo o jejich odvolání. (10. dubna 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video