Tragédie na lodi míří k soudu

  • 1
Praha - Z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti obžalovalo státní zastupitelství dva muže, kteří se podíleli na obsluze děla při loňské zábavní plavbě po Vltavě. Příčinou těžkého zranění devítiletého chlapce byla podle policistů pravděpodobně tlaková vlna po výstřelu při přepadení lodi piráty z dalšího plavidla. Jeden z nich je podezřelý i z nedovoleného ozbrojování.

Oběma mužům hrozí až pětileté vězení. "Soud zatím termín hlavní líčení neurčil," řekl náměstek obvodního státního zástupce Prahy 4 Jaroslav Pečenka.

Policie krátce po události obvinila třicetiletého muže obsluhujícího dělo, z něhož vylétla součástka, která chlapce zasáhla. Podle znalců se tento prvek smí používat pouze při odpalování vojenské munice. Po dalších osmi měsících začali policisté stíhat i šestačtyřicetiletého muže, který na akci dodal na objednávku munici. Je navíc obviněn z nedovoleného ozbrojování.

O obžalobě rozhodlo zastupitelství na základě výsledků řady expertíz z kriminalistického ústavu. Oba muži jsou podezřelí, že k tragické události přispěli porušením důležité povinnosti vyplývající z jejich zaměstnání nebo ze zákona. 

Chlapec utrpěl rozsáhlou devastaci mozku a ihned po převozu do pražské motolské nemocnice podstoupil desetihodinovou a další den pětihodinovou operaci hlavy. O tom, zda jeho zranění může mít trvalé následky, lékaři nechtěli hovořit. Hochův stav se podařilo stabilizovat.  Podle znaleckých posudků následky těžké devastace mozku ponese celý život.

TRAGÉDIE NA LODI:

Hasiči přiznali svou chybu

Za tragédii na lodi mohou nejspíš střelci

Příčina zranění chlapce
O tom, co chlapce zranilo, existují pouze domněnky. Mohla to být například tlaková vlna spojená s výstřelem, její odraz od něčeho nebo zvuková vlna. Stačila by k tomu i odražená plastová láhev plující po vltavské hladině.

Rozhodujícím faktorem může být síla ucpávky hlavně a hustota vzduchu. Mohl to také být souhrn několika faktorů, jeichž kumulace nakonec způsobila nešťastnou náhodu. Pokdu by se ale prokázalo, že dělo mířilo přímo na palubu lodi Europé, byl by s největší pravděpodobnsotí někdo obviněn. Proti lidem se nesmí střílet ani nenabitou zbraní.

Průběh výstřelu
Podle agenturty TVD, která má k dispozici záznam osudné chvíle, bylo dělo namířeno přímo proti lodi Europé. Podle tohoto zdroje se pirátská loď přiblížila moc blízko a po výstřelu z historického děla trefila tlaková vlna chlapce přímo do hlavy. Ještě víc než čtvrt hodiny trvalo než se chlapec dostal do rukou záchranářům.

Tragédie se stala mezi Veslařským ostrovem a Žlutými lázněmi. Loď musela přirazit ke břehu pod Palackého mostem., terpve pak se chlapec dostal do rukou záchranářům a byl převezen do motolské nemocnice.

Pyrotechnici: Střílení se nemělo uskutečnit
Barrandovská firma Flash, která se specializuje na pyrotechnické a bojové scény zejména při natáčení filmů, je jiného mínění. "Jak se tomu dalo předejít? Nedělat to," uvedl pyrotechnik Martin Kulhánek. Upozornil na to, že střílet mimo střelnici je na hraně zákona a možná až za ní.

Podle jiných pyrotechniků by však podle takového výkladu zákona o zbraních a střelivu nebylo možné ani natáčet bojové filmové scény. "Kompars jsou přece také lidé, které je možné zranit," prohlásil pyrotechnik Václav Kuba, který absolvoval dělostřelecké učiliště. "Když to budeme brát do důsledků, je nebezpečný i prak," dodal.

Zásadní problém je podle něj v tom, že legislativa dostatečně jasně neupravuje používání střelných zbraní v nevojenských prostorech, například při natáčení filmu nebo při vystoupení šermířských skupin. Pro filmové pyrotechniky navíc neexistují kvalifikované kursy a zkušenosti získávají od starších kolegů.

"S kanonem se setkáte jedině v armádě. Už před roky jsem marně poukazoval na to, že filmová pyrotechnika není zlegalizovaná," míní Kuba.

Hoch utrpěl těžké poranění mozku poté, co vystřelilo historické dělo. Výstřel byl součástí "pirátského přepadu" lodě, kde se konala módní přehlídka. (8. června 2001)

Posádka lodi Baťa připravuje k výstřelu historické dělo. Akce byla součástí "pirátského přepadu" lodě Europé, kde se konala módní přehlídka. (8. června 2001)

Na lodi Europé se konala módní přehlídka firmy Taiza. (8. června 2001)

Pražští policisté vyšetřují tragedii, při níž byl těžce zraněn devítiletý chlapec. (8. června 2001)

Pražští policisté vyšetřují tragedii, při níž byl těžce zraněn devítiletý chlapec. (8. června 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video